Atleti vezou z Olomouce tři tituly mistrů republiky

florian-odhod Olomouc / Jičín  –   V  hanácké  metropoli se  v  posledním  červnovém prodlouženém víkendu konalo  mistrovství České republiky v atletice kategorií dorostenců, dorostenek, juniorů a juniorek. Tento závod, v atletické komunitě často označovaný pro velký počet účastníků jako gigant, dostál od letošního roku několika změnám. Především se rozšířily  některé  soutěže a závodit se začalo už  v pátek. Jičínské barvy hájila pětice závodníku. Konečná bilance je famózní, titulem mistra nebo mistryně republiky se může po šampionátu pyšnit hned trojice z nich!  Jednoznačně nejúspěšnější disciplínou byl hod oštěpem. Mezi juniory nikdo snad ani nepochyboval, že by mohl soutěž ovládnout někdo jiný než Martin Florian. Svou roli Martin potvrdil a posledním hodem navíc přehodil hranici sedmdesáti metrů (70,51). Svěřenec Vladimíra Mašky a student jabloneckého sportovního gymnázia zvítězil s téměř desetimetrovým náskokem.

V dorostenecké kategorii, která hází oštěp o váze 700 gramů, jsme se dočkali mnohem méně očekávaného titulu. Martin Menčík, který je mezi dorostenci teprve prvním rokem, ale  zazávodil úžasně a dokázal zvítězit výkonem 64,53. Lví podíl na úspěchu obou Martinů má  Bohuslav Klimpl, který v současnosti připravuje mladšího Martina, v minulosti výborně vedl Martina zkušenějšího. Pan Klimpl je obrovským nadšencem a neustále zapojuje nejnovější trendy a tréninkové metody. Účastní se také celorepublikových srazů oštěpařské špičky a jičínská atletika má velké štěstí, že v jejich řadách takový člověk  působí.

Třetí zlato vybojovala dorostenka Daniela Volná v soutěži dálkařek. Bez problémů prošla kvalifikací s výkonem 5,65 a ve finále pak úspěšně atakovala šest metrů – přesně o čtyři centimetry, na což žádná soupeřka nestačila. Mimo to se účastnila závodu na 200 metrů, kde prošla z rozběhu (25,15) přes semifinále (25,67) až do finále. Tam obsadila neoblíbenou bramborovou příčku za výkon 25,41, kdy čas z rozběhu by na bronz stačil. I tak je to vynikající výkon, hlavně vzhledem k tomu, že Daniela je především skokanka. Studuje také  jablonecké sportovní gymnázium a trenérem je  Milan Semrád.

Nejméně zkušeným reprezentantem byl běžec Jakub Krabec. Ten se kvalifikoval do závodu dorostenců na 1500 metrů díky svým skvělým výkonům z ligové soutěže mužů. Na republice dokázal posunout svůj osobní rekord na hodnotu 4:11,38 a obsadil výtečnou pátou příčku. Trenér Luba Pokorný, který s Kubou absolvuje všechny tréninky i ligové závody, může být rozhodně hrdý. Výborně závodila i juniorská překážkářka Magdaléna Menčíková. Na kratší distanci byla šestá v rozběhu časem 15,24, jeden okruh s překážkami pak zvládla za 64,53 a ve svém rozběhu obsadila pozici pátou.

Za zmínku stojí také dvě bronzové medaile dorostence Ondry Mikeše, který je sice kmenovým závodníkem oddílu AC Pardubice, ale stále závodí za naše družstvo mezi dospělými. Ondra byl třetí v oštěpu (62,41) a na trati 400 metrů (50,19).

Všem závodníkům a trenérům patří obrovský dík a upřímná gratulace. Přejeme také hodně nadšení do dalšího sportování a ať se jim všechna zranění vyhýbají obloukem. O prázdninách budeme pilně sledovat, jak se některým z nich daří na evropských šampionátech.

(az)

V Pardubicích atleti sezónu prozatím nezachránili

Pardubice / Jičín  –   Ke třetímu atletickému zápolení se do Pardubic sjelo opět osm ženských a mužských družstev ligové skupiny C. Jičínští muži si byli před odjezdem vědomi, že přijde posílení ze strany Moravské Třebové a  z  Ústí nad Orlicí a domácí Hvězda Pardubice nebudou chtít prohrát. Drobnější zranění navíc postihlo Martina Menčíka, jehož absence byla pro mužstvo velká ztráta.

K žádným taktickým změnám oproti minulým závodům nedošlo,  celý tým tak šlapal podle zaběhnutých zvyklostí na svých disciplínách. Závodů na všech sprinterských tratí se zúčastnil Jan Sajdl, ale na čtvrtce ho postihla diskvalifikace, když přepadl na startu přes startovní čáru. Vybojoval tak alespoň sedmé místo na stovce (11,64) a osmé na dvoustovce (23,04). Na té byl čtvrtý Ondřej Mikeš s výtečným, ale větrným výkonem 22,41.

Oporou družstva byli opět mílaři – Kuba Krabec a Luba Pokorný doběhli hned za sebou na pátém, resp. šestém místě (4:11,75 a 4:11,80). Osobní rekord si vylepšil také Víťa Doležal (4:22,49), avšak na bodované umístění to nestačilo. Na nejdelší, desetikilometrové trati bojoval i přes bolest (způsobenou výrůstky na kotnících) neúnavný Radek Kahánek. Za výkon 42:04,05 si vysloužil sedmé místo a čtyři body do klasifikace družstev.

Překážkové duo Petr Stojanov a Jaroslav Nauš předvedlo zodpovědné výkony, na stodesítce obsadilo čtvrtou a pátou pozici (16,76 a 17,93), na delší trati tentokrát bodoval pouze Jarda výkonem 63,19 (Petr zaběhl 64,35). Sprinterská štafeta Stojanov, Zikmund, Nauš, Sajdl zvládla jeden okruh za 46,04 a odnesla si šest bodů za páté místo.

Ve výšce se oproti minulému kolu zhoršil Adam Zikmund, výkon 176 cm znamenal sedmé místo. Naopak v dálce se mu dařilo, nejdelší skok 6,46 (bohužel s nedovolenou podporou větru) znamenal páté místo a předčil tak i kolegu Ondru Mikeše (6,39), který dokončil hned za Adamem na šesté příčce. Větrná loterie v trojskoku nakonec nezabránila Adamu Zikmundovi, aby ovládl už třetí závod v sezóně. Tentokrát k tomu stačil výkon 12,92, na třetí příčce skončil Petr Stojanov skokem dlouhým 12,67.

Nováčkem v družstvu byl dorostenec Matyáš Kubín, který vyzkoušel dospělé náčiní v hodu kladivem (22,53) a oštěpem (32,53). Bodově se v oštěpu konečně prosadil paralympionik Petr Vrátil. Ten obsadil deváté místo hodem 41,66.

Celkový zisk pětaosmdesáti bodů družstvo přijalo se smíšenými pocity. Obsadilo díky němu sedmou příčku, když o pouhé dva body porazilo soupeře z Ústí nad Orlicí. Před námi skončily ale týmy Hvězdy Pardubice a Moravské Třebové rovněž těsně – o čtyři, respektive osm bodů. Konečné umístění alespoň na šestém místě by nám přineslo výrazně víc klidu před závěrečným kolem, protože bychom měli náskok jak na Moravskou Třebovou, tak Hvězdu Pardubice, tak Ústí nad Orlicí. Tímto výsledkem se ale tabulka po třech uskutečněných závodech neskutečně zamotala. Poslední je stále Moravská Třebová se šesti hlavními body, ostatní tři družstva jsou vyrovnaná shodně s osmi hlavními body před ní. Průběžné páté místo (díky většímu zisku vedlejších bodů) nás sice může těšit, ale téměř žádnou výhodu do konečného podniku nepřináší, protože dělení hlavních bodů v posledním kole je téměř nemožné.

Nezbývá než napnout všechny síly a dobře se připravit na závěrečný závod, který se uskuteční v Čáslavi v neděli 25. srpna.

(az)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *