Barvy, hry a smích. Prázdninová výstava „Neprakta – Krausová“ začíná

img-20210609-wa0002 NOVÁ PAKA  –   Smích a hru potřebujeme všichni, i proto novopačtí muzejníci v pátek 18. června v 17 hodin otevírají prázdninovou výstavu: „Neprakta + Káťa K. dětem“. Výjimečné setkání dvou výtvarníků s prolínáním jejich hravosti uvede  Daniela Winterová, manželka Jiřího Wintera Neprakty,  vernisáž  doprovodí zpěvem a poezií žáci novopacké  základní umělecké školy.  Spojení vzniklo zcela spontánně při jednom setkání v Suchardově domě, kdy paní Danielu Winterovou zaujala tvorba Kateřiny Krausové.  A tak se zrodil nápad propojit tvorbu Jiřího Wintera Neprakty a Kateřiny Krausové, kdy dojde k zásnubám humoru a hry.  „Domníváme se, že je to hodně potřebné nejen pro dnešní dobu, vždyť vážnosti, hlouposti a bolesti máme v běžném životě víc než dost. A dokud slovo a obraz nás skrze svou hru jsou schopné přivést ke smíchu, tak je to ještě dobré.  Tak  vlastně zůstáváme   těmi dětmi napořád. A dá se říci, že být dítětem znamená mít svobodu a radost ze života. A co lepšího si můžeme přát,“ dodává  za novopacké muzejníky Ivo Chocholáč.

Český kreslíř, humorista, karikaturista a ilustrátor Jiří Winter Neprakta  se kromě jiného  věnoval animovanému filmu a návrhům hraček.  Většina  z nás  ho zná z ilustrací knih o dvou žácích Kopytu a Mňoukovi, ale i z ilustrací k Černým baronům nebo z komiksového příběhu neandrtálských dětí Seka a Zuly, brontosaura Punti, pterodaktyla Inocence a dalších. Spolutvůrcem těchto knih byl jeho umělecký souputník spisovatel Miloslav Švandrlík.

„Žena Wintera Neprakty, který celou řadu Švandrlíkových příběhů výtvarně oživil, paní Daniela Winterová pro nás udělala předvýběr kresleného humoru z jeho pozůstalosti věnovanému dětem malým i velkým. Jde o kresby, které svou jednoduchou linkou, barevným zpracováním a výpovědní hodnotou rozesmějí snad každého. Vždyť dobrého humoru jako by se nějak čas ani netknul… Ten je potřebný za jakékoliv doby,“ dodává Ivo Chocholáč.

Novopacká výtvarnice Kateřina Krausová vnáší do společného výtvarného setkání především své omalovánky,  ve kterých se zaměřila na místní reálie (obraz a paměť místa), aby trochu jiným způsobem rozkryla příběhy skrze obraz a barvy, které z místa a krajiny vystupují. Využila přitom hru i komiks.  „A tak když se podíváme například na její novou hru „Permoníci pod klášterem“ a vidíme ty tři, jak na klobouk muchomůrky červené kladou své karetní listy, přestáváme pochybovat, pokud máme ještě dětské vidění, že to tak doopravdy nebylo,“ přibližuje novopacký muzejník. Proto v novoměstském muzeu uvidíme i něco z její tvorby  karetních listů a  u příležitosti výstavy  pokřtí nejen své vykládací karty, ale také „Novopacké Vomalovánky“.

Setkání dvou výtvarníků „Neprakta a Káťa K. dětem“  začne spolu s vámi 18. června 2021 v 17 hodin a potrvá do 29. srpna. V Suchardově domě bude pro vás v červnu otevřeno  od 9:00 do  12:00 a od  12:30  do  16:00 hodin  (mimo pondělí),  v červenci a srpnu až do 17:00 (včetně pondělí).

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *