Bělohradská Noc kostelů s výsledky průzkumu barokní krypty

titulka LÁZNÉ  BĚLOHRAD  – Dvanáctá bělohradská Noc kostelů se uskuteční 7. června od 17  hodin, kdy  začne volná  prohlídka kostela  Všech  svatých  s možností výstupu  na kostelní  věž.    Připravena  je  hudba,   dětská  dílnička  „v režii“  Růženky Bičišťové, přednáška, i  seznámení  s výsledky průzkumu  kostelní barokní krypty.  O  zahájení  Noci kostelů se  v 18 hodin postará  duchovní správce farnosti  P. ThLic Grzegorz Puszkiewicz  a  bělohradská  starostka  Alena Kuželová.

K  dalšímu  programu  Josef Klazar z  Městského  kulturního  střediska v Lázních  Bělohradě  upřesňuje:   „Letos si v našem městě připomeneme další třísté výročí:  úmrtí Bertolda Viléma z Valdštejna,  jehož jméno ve veřejném prostoru intenzivně rezonuje od roku 2021, kdy jsme si připomněli třísté výročí vyzvednutí novoveské farnosti a instalaci prvního novoveského faráře společně s vysvěcením zámecké kaple. V roce 2022 jsme oslavili třísté výročí povýšení tehdejší jan-neruda-koncert Nové Vsi na tržní městečko Bělohrad. Letoškem se tato série uzavírá a v tomto duchu se ponese i téma naší Noci kostelů.  Nejdříve se v přednášce historika Muzea Českého ráje Jiřího Zoula Sajbta dozvíme, jak se vnímání smrti středověkého a barokního člověka lišilo od našeho. V následné prezentaci nás antropoložka Marcela Horáková z katedry archeologie Univerzity Hradec Králové seznámí s výsledky průzkumu barokní krypty kostela Všech svatých v Lázních Bělohradě. Celý večer se zakončí koncertem smíšeného pěveckého sboru Gymnázia Jana Nerudy, který se může pyšnit řadou ocenění v mezinárodních soutěžích.  Občerstvení už tradičně zajišťuje SDH Dolní Nová Ves, u jejichž stánku bude podobně jako vloni zajišťovat dobrou náladu trio Jiřího Pánka, zakládajícího člena legendární skupiny Šlapeto.“

Po celý večer bude možnost k osobnímu neformálnímu setkání a rozhovoru s duchovním správcem farnosti P. ThLic Grzegorzem Puszkiewiczem.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *