Byl pérák fetišistou, fantomem nebo jen šprýmařem?

titulka JIČÍN – Probouzel dychtivý zájem, ale i strach. Legendární jičínský pérák, to je  fenomén, který  v první polovině šedesátých let  20. století v Jičíně zavdával příčinu k četným diskusím, i k obavám. Na dalším setkání Jičínské besedy se 28. dubna od 18 hodin v Porotním sále jičínského zámku dozvíte víc. „Možná si někteří z vás, nebo někdo z vašich blízkých vzpomene, že v druhé polovině padesátých a v první polovině šedesátých let 20. století se v Jičíně a v okolí mezi lidmi vyprávělo o takzvaném pérákovi. Jednalo se o záhadnou a velmi obávanou postavu spojovanou se schopností vykonávat velké skoky, někdy s pomocí pružin na nohou, jindy pouze díky nebývalé fyzické kondici. Pérák dokázal přeskakovat ploty zahrad, neuvěřitelně běhat, lezl na balkóny v patrech, strašil lidi, kradl prádlo, nezřídka dámské, čímž získával i punc sexuálního devianta, jenž měl spadeno na ženy. V dobových vyprávěních býval často popisován jako voják z jičínských kasáren, který v okolí páchal nejrůznější drobné kriminální akty nebo prostě jen děsil lidi,“ přibližuje  předseda Jičínské besedy Pavel Kracík.

Pokud jste v té době v Jičíně nebo v okolí bydleli a slyšeli  podobné příběhy, pak  právě  vaše vzpomínky na vyprávění o pérákovi mají podle P. Kracíka  nesmírnou cenu:  mohou totiž pomoci odhalit zajímavý a na Jičínsku dosud nezdokumentovaný folklorní fenomén.  „Rád bych proto touto cestou poprosil všechny, kdo si pamatují třeba jen drobné a zdánlivě nevýznamné útržky vzpomínek na to, jak v Jičíně nebo v okolí řádil obávaný pérák, aby se mi ozvali buďto telefonicky na číslo 724 514 301, nebo e-mailem na jicinska.beseda@seznam.cz,“ vyzývá Pavel Kracík, který děkuje za případnou pomoc a zve do Porotního sálu na přednášku Petra Janečka, známého perak-sanitka-02 českého etnologa a folkloristy z Ústavu etnologie Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kterého veřejnost zná především jako autora úspěšné knižní série Černá sanitka, jež se dočkala televizního, rozhlasového a divadelního zpracování. V rámci své přednášky nazvané „Mýtus o pérákovi, kterou známe i z dalších míst naší země od Karlovarska po Valašsko, kde se vyskytovala v širokém časovém rozmezí od konce první světové války dodnes. Je to  látka, která dnes hraje i významnou roli v české umělecké kultuře, animovaným filmem Jiřího Trnky a Jiřího Brdečky Pérák a SS (1946) počínaje, přes komiksy Ondřeje Neffa a filmem Marka Najbrta Protektor (2009) konče. Mýtus o pérákovi vznikl pode Pavla Kracíka už  v polovině 19. století ve viktoriánské Anglii, odkud se rozšířil nejen k nám, ale i na Slovensko, do Německa, a dokonce i Ruska.

Záhadný jičínský fantom ožije i díky vám

Speciální pozornost jičínskému pérákovi bude věnována v závěru přednášky, která vyústí v komentovanou besedu s pamětníky. Některé příběhy o jičínském pérákovi by se potom měly objevit i v připravované odborné monografii, která Petru Janečkovi vyjde koncem tohoto roku.
„Tímto zveme nejen všechny zájemce o téma záhadného jičínského fantoma, ale rádi bychom poprosili též všechny pamětníky, kteří si pamatují byť jen drobné a zdánlivě nevýznamné zlomky vzpomínek na dobu, kdy v Jičíně řádil pérák, aby se s námi přišli o své vzpomínky podělit, jsou pro nás totiž nesmírně cenné. Také velmi uvítáme, když nás případní pamětníci, kterým nebude termín přednášky vyhovovat, budou kontaktovat na telefonním čísle  724 514 301,“ vyzývá folklorista  Pavel Kracík.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *