Čeho je moc…. a Strašidelná zvířata v Jičíně

netopyr JIČÍN  –  Regionální muzeum v Jičíně zpřístupnilo dvě nové, prázdninové výstavy:  v zámecké galerii uvidíte Čeho je moc….,(26. 6. – 29. 8.) a ve výstavní chodbě Valdštejnského paláce  výstavu Strašidelná zvířata a proč se jich nebát  (26. 6. – 19. 9.)

Výstava  „Čeho je moc…“  je představením sbírkotvorné činnosti jičínského  muzea.  Ukazuje veřejnosti, kterých sbírkových předmětů je v muzejních  sbírkách nejvíc, a pokouší se odpovědět na otázku, proč právě těchto předmětů je ve sbírce hodně.  „Skoro 200 tisíc sbírkových evidenčních čísel. Takový je rozsah sbírky, kterou spravuje naše instituce. Jedná se o nejrůznější předměty, které reprezentují historické, kulturní, společenské a přírodní dědictví našeho regionu. Sbírkové předměty mohou být vzácné, ojedinělé, ale mohou být také úplně běžné a ceho-je-moc zdánlivě nevýznamné. Přesto v sobě každý z nich nese nějaký příběh, který souvisí s naším regionem. A jako soubor tvoří velkou a pestrobarevnou mozaiku historie, kultury a přírody regionu,“ dodává  historička umění Jana Schlesingerová. Návštěvníci se podle ní mj.  dozvědí i to, proč je v muzejních sbírkách tolik deníků Rudé právo nebo takové množství šicích strojů…Součástí výstavy je také kabinet kuriozit  a hra,  ve které můžete   určit,  které předměty jsou na  výstavě omylem.   Do programu byla výstava zařazena také proto, že se  na konci léta přestěhuje největší část muzejní sbírky do nového depozitáře v Robousích  u  Jičína.

„Strašidelná zvířata a proč se jich nebát“

 Jsou strašidelná ta zvířata, která provázejí v pohádkách čarodějnice a černokněžníky, nebo ta, o kterých existuje mnoho legend a mýtů? Či snad ta, ke kterým mnozí z nás cítí odpor? Vezmeme-li druhy, které bychom zařadili do těchto tří  skupin, zjistíme, že jsou pokaždé stejné. Živočichové, kterých se bojíme, jsou právě ti, o kterých si lidé navymýšleli mnoho pověstí a zároveň i ti, kteří nejčastěji vystupují v pohádkách jako pomocníci a přátelé čarodějnic.

„Přestože název výstavy, kterou připravujeme na letní sezónu, zní pohádkově, jedná se o téma zkoumané z hlediska psychologie, etologie, zoologie i etnologie. Zvířata, ke kterým cítíme odpor nebo  strach jsou totiž většinou ta stejná, která provázejí v pohádkách čarodějnice a černokněžníky a existuje o nich mnoho legend a mýtů. Proč tomu tak je? Jsou tyto emoce člověku vrozené, či je získáváme výchovou? Právě odpovědi na tyto otázky se dozvíte na naší výstavě,“ přibližuje autorka a kurátorka  Petra Zíková, přírodovědkyně jičínského muzea.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *