Cena města Jičína patří Vlastimilu Jenčkovi, legendě jičínské atletiky

titulka JIČÍN  –   Cenu města Jičína  převzal  na dnešním  galavečeru  v Porotním sále Valdštejnského zámku  atlet  Vlastimil Jenček.  Pod  jeho trenérskou supervizí vyrostly tři sportovní generace, věnoval se mnoha sportovním nadějím, které svými výkony překročily region Jičínska.  Při slavnostním večeru  předala  kronikářka Marie Faruzelová  zpracovanou kroniku za rok 2017.  Převzal  ji  starosta Jan Malý, který připomněl předchozí laureáty Ceny města  a mj. pozval na Valdštejnské slavnosti, které se uskuteční v příštím roce, upozornil  na 30. ročník pohádkového festivalu, a také na mistrovství ČR v cyklokrosu, které se vůbec poprvé  koná v Jičíně na  Čeřovce v  lednu  2020.

img_3407 Celým večerem provázela hrou  na klavír  atletka a studentka novopacké střední školy Kateřina Hakenová. Závěr ceremoniálu patřil dívčímu sextetu Six brave, který na klavír doprovázel Pavel Krčmárik.  Zazněly například slavné skladby z filmů Největší showman a Pearl Harbor.

Vlastimil Jenček  se  věnoval  mnoha sportovním nadějím, které svými výkony překročily region Jičínska.  Mnohé z nich se prosadily a  usadily  se  jinde,  některé zůstaly v Jičíně. Tím se V. Jenček stal ideálním laureátem, protože jeho celoživotní snaha prostřednictvím jeho svěřenců přerostla hranice města a šíří dobré jméno Jičína po celé republice,  i za hranicemi.

„Pokud byste se v roce 1968 v Jičíně rozhodli věnovat některé z běžeckých lehkoatletických disciplín, velmi pravděpodobně by vás trénoval právě pan Jenček. Pokud byste se rozhodli letos, je tu stejná pravděpodobnost. Jeho bývalí svěřenci mu dnes vodí svá vnoučata,“ uvádí na adresu oceněného sportovce nominační dopis, podepsaný šesti navrhovateli.

img_3385 Vlastimil Jenček  se narodil 12. ledna 1938 ve Starém Místě u Jičína. Už  v náctiletém věku měl velmi blízko ke sportu a bylo zřejmé, že v něm roste významná osobnost. Tehdy ještě nebyl trenérem, ale  atletem –  závodníkem.  Proslul jako běžec, který se 25krát zúčastnil běchovického běhu, 20krát Velké Kunratické a 25krát běžkařské Jizerské padesátky.  Po středoškolském studiu v Jičíně a absolvování Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze pracoval v jičínském Agrostroji jako sportovní referent. Předlistopadovému totalitnímu režimu ale  bylo jeho pedagogické angažmá na obtíž, proto začal pracovat  ve valdickém Stavingu. O to víc  se ale  soustředil na jičínský atletický oddíl. Do dnešních dnů ho můžete  vidět při trénincích atletických svěřenců.

Nominace na osobnosti město přijímá vždy v první polovině roku. Pak  je posoudí speciální porota složená z volených představitelů Jičína a z držitelů Ceny města. Její usnesení následně  posoudí Rada města a definitivní rozhodnutí o laureátovi náleží Zastupitelstvu města, které hlasuje  při  veřejného zasedání.

Nominace přicházejí od občanů a musí obsahovat zdůvodnění, proč by se daná osobnost měla stát držitelem. Jičín Cenu města udílí od roku 2007. Pravidla pamatují na možnost vynechat ročník, zatím  k tomu ale nedošlo a  cena  je předávána od jejího založení každý rok.

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *