Centrum přírodních věd patří k nejúspěšnějším stavbám

hvezdarna

JIČÍN – Centrum přírodních věd v Jičíně (hvězdárna)  získalo  v soutěži Stavba roku 2017  zvláštní ocenění poroty. Je tak  jednou z nejúspěšnějších staveb v regionu, zkolaudovaných do konce roku 2016. Projekt uspěl v silné konkurenci. Soutěže se zúčastnilo celkem čtrnáct uchazečů o titul, jičínský byl se zhruba 12 milionovými náklady bez DPH tím jednoznačně nejmenším. Centrum  uspělo  hlavně díky účelností a prospěšností pro život ve městě a okolí. „Uspělo ztvárnění stavby, koncepce okolního terénu včetně zahrady a celková účelnost, kompaktnost a praktičnost budovy. Cena svědčí o tom, že zařízení je takto vnímané i nezávislými odborníky a ne jenom lidmi, kteří k němu mají citový vztah,“ říká jičínský místostarosta Petr Hamáček. Ocenění převzal společně s Mgr. Lenkou Vackovou, ředitelkou K-Klubu, pod který Centrum přírodních věd spadá.

Náklady na kompletní přestavbu staré jičínské hvězdárny vyšly na 10 milionů korun   bez DPH, další 2 miliony  včetně DPH stálo vnitřní vybavení. Město získalo dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Slavnostní otevření se konalo v lednu 2016, kdy zařízení začalo sloužit školám, kroužkům a veřejnosti. Vzniklo tím komplexní centrum pro přírodní vědy. „Největší obnovou prošla budova vedle hvězdárny, která byla zbourána a na jejím místě vyrostl přednáškový sál s kapacitou až 40 osob. Okolí hvězdárny získalo novou podobu, upravena byla zahrada, kde vyrostlo broukoviště, včelí úly a v teplejší části roku jsou  tam  také záhony pro přírodovědné kroužky. Před centrem vzniklo parkoviště a asfaltová příjezdová cesta,“ připomíná  Jan Jireš, mluvčí jičínské radnice.

Zvláštní ocenění poroty má fakticky váhu druhého místa v soutěži. Samotný titul Stavba roku letos získal projekt přestavby průmyslového areálu Wikov ve Hronově za 120 milionů korun. Projekt změnil ráz celé části města Hronov. Soutěž se koná od roku 2004.

Foto: 1/ Centrum přírodních věd, hvězdárna v Jičíně 2/ Lenka Vacková, ředitelka jičínského K-klubu, pod který centrum patří, přebírá ocenění z rukou Jiřího Štěpána, hejtmana Královéhradeckého kraje 3/ Centrumm přírodních věd jičín  4/ Zvláštní ocenění poroty pro jičínskou hvězdárnu  Zdroj: Město Jičín

(jj a red)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *