Český ráj se těší stále větší oblibě návštěvníků

prachovske-skaly ČESKÝ  RÁJ  –   V památkových objektech a v informačních centrech  v Českém ráji se už chystají na nápor turistů, i když  sezóna je (zdánlivě) ještě  daleko. Včasné přípravy jsou rozumné, protože každým rokem návštěvníků přibývá.  Svědčí o tom i  statistické údaje o loňské návštěvnosti, které každoročně ve spolupráci s partnery zpracovává Sdružení Český ráj. Monitoring návštěvnosti se uskutečnil  v 65 turistických atraktivitách, které v roce 2017 navštívilo v celkovém součtu 1 825 143 turistů, což je přibližně 4 % nárůst oproti roku 2016.

K nejvyhledávanějším turistickým cílům, kde návštěvnost výrazně překročila hranici 200 tisíc turistů, patří Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi (254 143) a Zámecký resort Dětenice (239 617). Dalšími nejnavštěvovanějšími atraktivitami v regionu jsou Prachovské skály (152 000), Hrad a zámek Staré Hrady (147 500), Zámek Sychrov (121 511), hrad Trosky (112 148), hrad Kost (83 609)  nebo Bozkovské dolomitové jeskyně (68 000). Významný nárůst návštěvnosti byl vloni   zaznamenán také např. na Zámku Hrubá Skála (nárůst 47 %) a v Muzeu Českého ráje v Turnově (nárůst 15 %).

Stoupla i návštěvnost v informačních centrech

turiste-na-hruboskalsku Celkový počet turistů i místních obyvatel, kteří v loňském roce využili služeb informačních center ve třech největších městech regionu, oproti roku 2016 mírně vzrostl, a to díky MIC v Jičíně, kde byla dokonce překročena hranice 100 tisíc návštěvníků. Nejvyšší návštěvnost vedle Jičína (107 785) vykazují informační centra v Turnově (49 257) a v Mladé Boleslavi (45 648). Výraznější nárůst počtu turistů byl zaznamenán v informačních centrech v Lomnici nad Popelkou, Železném Brodě, Mnichově Hradišti a ve Zvířeticích. Ze zahraničních turistů, kteří tvořili 4 % z celkového počtu návštěvníků uvedených informačních center, zůstávají nejpočetnější skupinou turisté z Polska, Německa a Holandska.

Statistiku návštěvnosti zvýšilo nové „Íčko“ ve Svijanech 

„Celkovou návštěvnost ze všech informačních center v regionu nejsme bohužel schopni porovnat s rokem 2016, ačkoliv data máme k dispozici. Za loňský rok nám totiž statistiku zvyšují data z nově otevřeného informačního centra ve Svijanech, které navštívilo více než 12 tisíc turistů, ale oproti tomu zase v jiných informačních centrech byl z provozních důvodů provoz omezen, a to se samozřejmě na návštěvnosti projevilo negativně,“ doplňuje Lucie Rakoušová ze Sdružení Český ráj. Podle statistiky jsou důležitým informačním kanálem webové stránky, sledování jejich návštěvnosti mnohé napoví o chování a potřebách turistů v regionu. Ti nejvíc vyhledávají  kategorie ubytování a služeb a tipy na výlety. Nejsilnější skupinou, která stránky navštěvuje, jsou uživatelé ve věku 25 – 44 let.

„Dobrou zprávu je,  že se návštěvníci webových stránek v brzké době dočkají jejich nové podoby, která by měla zajistit větší přehlednost a soulad s moderními trendy,“  informuje  Lucie Rakoušová. Údaje o návštěvnosti jsou průběžně zveřejňovány na internetových stránkách regionu Český ráj   www.cesky-raj.info 

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *