Chemický zásah proti plevelu v jičínské dlažbě pokračuje

titulka JIČÍN / TURNOV  –  Hubení plevelu na veřejných prostranstvích v Jičíně je v plném proudu. A s ním se vrací i připomínky občanů. Argumentují znečištěním podzemních vod, ohrožením zdraví dětí, stěžují si i majitelé psů. Zaměstnanci jičínských technických služeb letos k postřiku používají herbicidní přípravek Roundup Rapid.   Už  vloni v září někteří obyvatelé Jičína upozorňovali na podobný postřik v centru města a redakce tuto informaci konfrontovala s přístupem turnovské radnice: http://zpravyceskyraj.cz/proti-plevelu-na-verejnych-mistech-chemicky-nebo-parou/

Používáním postřiku  Roundup  Rapid  v  ulicích  Jičína  se  chce  v dohledné době zabývat i komise životního prostředí a ekologie, poradní orgán Rady města Jičína.

img-20200505-wa0001 Z aktuálních jičínských připomínek adresovaných Dobrým zprávám vybíráme:  „Randap je škodlivý  pro lidi i zvířata a na botách se přenáší všude…“   „Co  tomu říkají živnostníci a zelináři?“   „Pokud se tady  Randap nepoužívá, proč je postřik v obalech po něm?  Když se nikdy nepoužíval, kde se vzaly kanystry? Použité obaly od jedu nelze použít znovu, odporuje to tomu, jak nakládat s použitými obaly od jedu.“  „Co spodní vody?  Když zaprší, část chemie odteče do kanálu,..“

Zajímalo nás, jak s plevelem v ulicích bojují v Turnově letos. Problematikou, která byla i velkým předvolebním turnovským tématem v roce 2018, se zabývá místostarostka  Jana Svobodová. „Vloni jsme na sídlišti a v ulici v centru města zkoušeli použít horkou vodu. Velký efekt to ale nemělo:  drobnější rostliny sice zahubila, odolnější  se  dokázaly vzpamatovat. Chce to vyšší teplotu, horká pára by měla být účinnější. Do rady jsem dala žádost, abychom letos zkusili pokračovat mechanickou cestou bez použití chemie a výsledky vyhodnotili.“

Po zimě  proto v Turnově  vyzkoušeli  důkladné  mechanické čištění  dlažby,  snažili se  důsledně odstranit semínka plevelů z prostor mezi spárami. Po dešti se ale nežádoucí zeleň stejně objevila.  V podobné  mechanické  údržbě  pokračují  zaměstnanci technických služeb  dál,  na spáry v dlažbě používají speciální hrubé kartáče,  ale  podle  místostarostky  už  museli,  zatím jen velmi omezeně, využít i postřik.  „Mám trochu obavy z toho, co se stane. Ozvou se zřejmě ti, kterým bude „zarostlý“ vzhled vadit, někomu to ale třeba bude vyhovovat…  Hledáme proto kompromis, jak nežádoucí porost omezit, abychom nemuseli používat chemii. Nechci být pesimistkou, ale vím, že si teď nemůžeme dovolit koupit drahou techniku pro likvidaci plevelu horkou párou, tak jak to mají třeba v Holandsku. Navíc by se  pak  stejně musel zákrok opakovat až sedmkrát,  na rozdíl od chemického postřiku,  tam by  stačilo dvakrát. Spočítala jsem, že  se  všemi náklady včetně využití elektřiny a spousty vody  by  na likvidaci plevelu horkou párou bylo ročně  potřeba vynaložit až čtyři a půl milionu korun. Těžko se tak posuzuje, která ekologická stopa je větší,“  řekla  turnovská místostarostka  a  dodala,  že  dál  hledají kompromis, jak chemický zásah  do  budoucna  omezit co nejvíc.

Použití pesticidu glyfosát v zemích Evropské unie:

Zástupci členských zemí Evropské unie (v závěru roku 2017)  odsouhlasili návrh Evropské komise na pětileté prodloužení licence pesticidu glyfosát. Ta by jinak skončila k 15. prosinci. Pro prodloužení licence látky, která je složkou například herbicidu Roundup společnosti Monsanto, hlasovalo 18 zemí EU. Devět států bylo proti a jeden se zdržel. Hlasování umožní licenci včas prodloužit.  O prodloužení licence kontroverzního pesticidu se v Bruselu jednalo několikrát, pondělní schůzka smírčího výboru byla posledním reálným pokusem o dohodu. Glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak posudky, o které se opírá Evropská komise, ho považují za neškodný. (Zdroj: ČTK)

(red)

4 komentáře u „Chemický zásah proti plevelu v jičínské dlažbě pokračuje

  1. Jarda

    My se tou IG Farben – nyní Bayer + Monsanto chemií postupně dobrovolně vyhubíme. Jako by nestačila povinná řepka do benzinu a nafty v době ropy zdarma !!!

  2. VaW Autor příspěvku

    Připojujeme aktualizaci k původnímu rozhovoru s turnovskou místostarostkou Janou Svobodovou, kterou poskytla redakci „Turnovsko v akci“:

    AKTUALIZACE
    Na základě usnesení rady města ze dne 6. 11. 2019, které zadalo mechanické čištění veřejných ploch v centru města na jaře, aby se co nejvíce předešlo výskytu plevele během roku, bylo Technickými službami Turnov letos provedeno mechanické čištění veřejných ploch v centru, ale bohužel po jarních deštích máme plevel ve městě opět. Proto pan Preisler, jednatel technických služeb, přišel s řešením, které bychom rádi vyzkoušeli. Jedná se o totální herbicid bez glyfosátu neškodný pro vodu, vzduch, půdu a suchozemské a vodní mikroorganismy. Požádali jsme o vyjádření Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který nám poskytl informace, že se jedná o částečnou náhradu za glyfosát, totální herbicid s kontaktním účinkem, tudíž nehubí kořeny. Účinná látka – kyselina pelargonová – je přírodního původu a do 5 dnů se rozkládá na kysličník uhličitý a vodu.
    Věříme, že tento přípravek by mohl splnit naše požadavky na údržbu veřejných ploch a jejich konečného vzhledu, a to bez glyfosátu.
    Jana Svobodová, místostarostka Turnova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *