Chtěl mobilní telefon, ale naletěl podvodníkům

ilustr_4

JIČÍNSKO – Sedmnáctiletý mladistvý se v pátek 26. ledna  obrátil na policisty s tím, že se stal obětí podvodného jednání na internetovém portálu, kde si po předchozím uzavření dohody o prodeji objednal mobilní telefon značky Apple iPhone. Na uvedený účet uhradil požadovaných pět tisíc korun jako předkupní zálohu. Prodejce  ale  požadované zboží do dnešního dne nedodal a s oznamovatelem ukončil veškerou elektronickou komunikaci. Nepoctivému prodejci tak za podvod  hrozí až dva roky za mřížemi.

Policie doporučuje dbát opatrnosti a dodržovat zásady bezpečného obchodování:

Policisté opětovně upozorňují, že platba předem je hazard! On-line nakupování přes internet je v poslední době stále víc oblíbené, a to už jen tím, že zákazník nemusí nikam chodit a z pohodlí domova si objedná, na co si vzpomene. Internet je ale taky místem pro různé zlodějíčky a podvodníky, kteří se skrývají za domnělou anonymitu. Aby vás takový podvodník nenapálil, je třeba si připomenout pár rad bezpečného on-line nakupování:

• Možnost platit zboží až při převzetí nebo možnost si zboží odebrat osobně. • Možnost případného osobního kontaktu s prodejcem zvyšuje důvěryhodnost. • Dobré recenze na srovnávacích portálech, pokud je těchto doporučení málo, je lepší se obchodu vyhnout.

Nebezpečné on-line nakupování: • Podezřele nízké ceny v porovnání s ostatními prodejci. • Nestandardní požadavky jako platba předem. • Podezřelý vzhled webových stránek. • Podezřelé obchodní a reklamační podmínky daného obchodu. • Krátce registrovaná doména. • Neexistující sídlo firmy. • Neuvedení telefonu a adresy sídla firmy. • Vyhýbavé odpovědi prodávajícího k osobní schůzce. • Pouhá emailová komunikace a nemožnost se s prodávajícím spojit telefonicky.

Při on-line nakupování tak buďte obezřetní a nedovolte obdobným podvodníkům, abyste jim za objednané zboží museli platit předem. I přesto, že policie podvody přes internet důsledně prověřuje a převážná většina pachatelů je nakonec odhalena a potrestána, stále se  nacházejí podvodníci, kteří se snaží domnělé anonymity na internetu využít k páchání podvodů.

 

Majitel nechal nastartované auto. Zloděj neodolal

NOVÁ PAKA  –  Na sobotu 27. ledna nebude vzpomínat v dobrém šestadvacetiletý muž, který se měl před šestnáctou hodinou na Masarykově náměstí v Nové Pace vzdálit od svého vozu  Renault Clio tmavě modré barvy. Při odchodu  nechal auto  lehkovážně  nastartované a nezajištěné s klíčky uvnitř. Tuto ideální nabídku nemohl přehlédnout kolem procházející provinilec, který usedl do auta a  z místa odjel neznámo kam. V zavazadlovém prostoru měl majitel navíc uloženou sadu čtyř kol. Celková škoda  se předběžně  odhaduje na víc než 11 tisíc korun.  Chmaták se tak svým jednáním dopustil krádeže, čeká ho vězení.

Odkaz na pátrání po autě najdete tady:

http://aplikace.policie.cz/patrani-vozidla/Detail.aspx?id=726617

Policisté vyzývají  veřejnost, aby v případě jakýchkoliv informací, které povede k dopadení pachatele, zavolali na bezplatnou telefonní linku 158. Děkujeme.

Ilustrační snímek Zdroj: net

nprap. Aleš Brendl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *