Chvíli k Milionu chvilek pro demokracii přidali i v Jičíně

titulka JIČÍN  –   Reagovali na to, co se v naší zemi momentálně děje, s čím nesouhlasí, co by  nemělo  procházet  jen tak.   Sešli  se  na  Valdštejnově  náměstí  v místech,  kde  se  hýbaly  dějiny  už několikrát.   Na přátelském petičním setkání Milion chvilek pro demokracii chtěli  svou  přítomností  na veřejném místě demonstrovat, že jednou provždy odmítají trestně stíhaného premiéra a agenta StB  Andreje  Babiše  a  jeho vládu  s podporou komunistů.  V centru  Jičína se  sešlo bezmála sto padesát nespokojených občanů z města i okolí.  Přidávali své podpisy pod petiční archy, sledovali  živý  přenos  z Václavského náměstí  v  Praze  a navzájem diskutovali  o tom, jak si představují budoucnost.

Za skupinu mladých lidí, která přišla ke kašně s Amfitrité,  jičínský student Michal vysvětlil, že jim není lhostejné, co se v naší zemi momentálně děje. „Víme, že nejsme všemocní, ale chceme se pokusit to nějakým způsobem změnit.“ A studentka Jitka dodala : “ I když někdo řekne, že se nás to ještě v tomto věku netýká, tak my víme, že už za chvíli bude. Proto je rozhodně důležité přijít, prostě se nebát.“ Štamgasti v zahrádce u restaurace jen o dvě ulice dál vůbec netušili, co se na Valdštejnově náměstí děje: „Nevíme o tom, ale kdybychom věděli, tak je klidně podpoříme. Rychle se totiž zapomíná. Ale my taky nejsme spokojení s omezováním soukromníků, třeba s tím, že se v hospodách nesmí kouřit, i když by k tomu majitel vytvořil oddělený prostor.“
„Možná mi nakonec ještě víc vadí to, co se děje na Hradě. Člověk by třeba i nad Babišem přimhouřil oko, ale vidím, že všechno je to provázané a chci vyjádřit svůj nesouhlas,“ říká Martina a její manžel Petr dodává, že být trestně stíhaný je pro všechny normální zaměstnance naprosto likvidační. „Na svém pracovním místě nemůžou obstát ani hodinu ani den, ale u premiéra se zdá, že to není na překážku. To je zvláštní dvojí metr,“ podivuje se Petr a bere si do ruky protestní transparent.

(red)

6 komentářů u „Chvíli k Milionu chvilek pro demokracii přidali i v Jičíně

  1. Jan Šorf

    Obrovský potlesk a palec nahoru! Netušil jsem, že také někteří občané Jičína a MO TOP 09 dělají PR agenturu zdarma pro hnutí ANO 2011 a KSČM. Blahopřeji! Negativní reklama – taky reklama! Pokud to takhle půjde dál, máme jasného vítěze, neboť se někteří „diskvalifikují“ předem! Blahopřeji -to jsem fakt nečekal. Mile jste mě překvapili! Vždy jsem si myslel, že TOPce jde o lidi, přírodu a tak, ale to jsem se mýlil. Obecně v Jičíně nemá „žádná“ politická strana zájem o kvalitní přírodu pro občany. Ticho, tady rozhoduje o politice na nejvyšší úrovni! O Jičín tady vůbec nejde! Ono by stačilo se projít po městě a zeptat se lidí, ale to bych chtěl po některých asi moc. Lidem vadí třeba to, že je málo městské zeleně. Chybí úplně parky, oddychová místa a tak. A to je jen špička ledovce. Ne, ANO 2011 a KSČM není ten problém! Je fascinující, že řada občanů se bojí vzniku „Přírodní památky Čeřovka“ více než pana Babiše. Proč asi? Ale pokračujte v tom „trendy“ a „cool“ stylu. Pokračujte! Na první místo (od zadu) to dáte! Držím palce!

    1. Vojtěch Prášek

      Vážený pane Šorfe,
      demonstraci nepořádala Top09, nýbrž spolek Milion chvilek za demokracii. Není mi jasné, jak jste dovodil, že na základě účasti některých členů MO Top09 na této demonstraci nejde TOPce o lidi a přírodu. Jelikož ve vašem komentáři není pro toto tvrzení žádný argument, domnívám se, že jste pouze zneužil zcela legitimní občanský projev části obyvatel Jičína, usilujících o demokratické hodnoty a odstoupení premiéra Andreje Babiše, k reklamě na váš taktéž zcela legitimní občanský projev, petici za zřízení Přírodní památky Čeřovka. Není právě tohle ta negativní reklama, kterou též v komentáři zmiňujete?

      1. Jan Šorf

        Vážený pane Prášek,
        děkuji Vám za reakci. Je vidět, že jsem narazil na rovnocenného diskuzního partnera. V této věci bych chtěl zmínit také zmínit některé nepříjemné fakta a otázky. Řada místních organizací politických stran po celé republice reaguje na dění na státní úrovni, ačkoliv si myslím, že by měli spíše řešit dění na lokální úrovni. Nehledě na to, že se naše společnost vyděluje na dva pomyslné tábory, které se ani po volbách neusmiřují a dál je rozdmýchávána nenávist ve společnosti. Jak takové pnutí ve společnosti asi dopadne? Snažíte se o demokratické hodnoty? Super, ale patrně neznáte základní historické skutečnosti! Ti, kdo založili demokracii, demokratickou politiku, demonstrace pouze proti jednomu politikovi a jedné straně prohráli, neboť tomu jinému politiku/politické straně dělali negativní reklamu. Mám snad jmenovat řadu příkladů? Není snad lepší nasadit lepšího, nebo aspoň rovnocenného hráče? Není snad lepší klidnit vášně ve společnosti? V čem spočívá NYNÍ ta honba na „komunisty/komunistu“? Přičemž se ví, že řada svazků Stb byla (záměrně?) zničena a dodnes se ani po 30-ti letech společnost s tzv. komunistickou minulostí zcela evidentně (záměrně?) nevyrovnala. Pokud Vám tedy samozřejmě jde o demokracii a ne jen o politiku… Proč se nesnažíte být lepší a své akce máte založeny pouze na negování? Proč?

        1. Vojtěch Prášek

          Hned zaprvé musím podotknout, že nemohu mluvit za žádné místní oddělení politické strany. Velmi bych se však podivoval, pokud by gró jejich práce a činnosti nespočívalo právě na lokálních věcech, už jen z důvodu, že by tím tyto buňky popřely samotný smysl své existence.
          Zadruhé musím říci, že nemohu mluvit ani za zástupce spolku „Milion chvilek“, ani za svolavatele místní demonstrace v Jičíně, nicméně mi nepřijde rozumné za touto demonstrací hledat činnost místních oddělení nějakých stran, jakož spíše kolektivní veřejný projev občanů stejného názoru.
          A konečně zatřetí ke společnosti. Lidé, kteří demonstrovali vyslovili nesouhlas se skutečností, že by měla být vláda založena na podpoře hlasů KSČM. To přeci není žádné rozdmýchávání nenávisti. Nenávist tu byla poměrně úspěšně rozdmýchávána právě za období komunismu. Ovocem demokracie je právě mnohost názorů a tu holt musíme všichni snášet. Efekt negativní reklamy patrně přeceňujete. Myslíte si, že pokud by lidé demonstrovali na podporu vlády ANO založené na podpoře KSČM, že by právě efekt negativní reklamy způsobil, že by rázem ANO ztratilo na popularitě? K poslední otázce bohužel neznám okruh adresátů, kterých se ptáte, nicméně se domnívám, že demonstrace zkrátka na negaci, vymezení se založeny jsou. Jak tedy mám/máme být lepší? A o koho se vlastně jedná?

          1. Jan Šorf

            Nerozumíme si. Je třeba psát příklady. V tehdejší KSČM (před 1989) byla řada občanů z různých důvodů. Včetně mých příbuzných. Chtěli mít dobré místo (z prospěchu), lepší život pro své příbuzné, aby děti mohly studovat, atd. Ačkoliv se to dnes asi nezdá, proti tehdejšímu režimu byla tehdy (žalostná) menšina. Čest výjimkám! Řada lidí taktéž nemyslela, že se tehdejší režim změní… Dnes (po téměř 30-ti letech) od bývalého režimu řešíme to, kdo byl větší komunista. Opakuji. V KSČM byli všichni, co chtěli mít lepší život. Většina. A opakuji. Po téměř 30-ti letech řešíme komunistickou minulost (některých) lidí? Je zcela samozřejmé, že i současnou politickou tvoří bývalí komunisté, bývalí příslušníci StB, nebo jejich přisluhovači (napříč politickým spektrem)! A nejde jen o politiku, ale i o státní správu! Proč? Protože se s tou komunistickou minulostí naše společnost nevyrovnala! Pokud bychom chtěli být spravedliví (i dnes) by muselo dojít k masivním čistkám na některých postech! Ani KSČM nebyla zakázána! Proč? Nyní řešíme to, zda bude, či nebude KSČM ve vládě! Jsou zde demonstrace, na kterých se podílí opozice! Zajímavé, „to“ (válka) začíná nejprve protivládními demonstracemi! Co mi to jen připomíná? Že by Ukrajinu, Sýrii a další země? Bude v ČR nový Majdan? Není náhodou TAKÉ snaha destabilizaci České republiky? To by se asi některým občanům nelíbilo! Žít jako divá zvěř v zemi zmítané občanskou válkou? To by byla budoucnost, co? Protivládní demonstrace! Co mi to také jen připomnělo, co? Že by nástup NSDAP v 30. letech, nebo nástup KSČM ve 40. letech k moci (to jsou jen příklady, které snad lidé pochopí)? Jak to dopadlo, když se tehdy (v negativní reklamě) ostatní demokratické politické strany spojily? A těch příkladů je daleko více! Dali si to i do předvolebních programů a letáků! A jak dopadli – prohráli! Nenabídli lepší budoucnost pro občany! Ti, co jsou dnes u moci byli zvoleni v řádných volbách. Mají určitý mandát! Protivládní demonstrace a potažmo občanské války, které se v některých zemích rozhořely nemají vítězů, ale poražených. Kde je ta spravedlnost? Navíc se i díky tomu (ve velkém) obrací pozornost některých států vůči jednomu státu, který hodlají definitivně zničit! Až k tomu bude samozřejmě příležitost! Všichni víme, který stát bude tím cílem! víc bych to nechtěl komentovat!

  2. Jan Šorf

    A ještě. My nejsme Češi, ale národ Američanů a Rusů. A pokud dojde na lámání chleba, začnou někteří spoluobčané stavět na zahradách minarety, nebo si zešikmí oči. Fuj! Třikrát fuj!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *