Čtrnáctý strom pro Olgu Havlovou poroste v Libosadu

titulka SEDLIČKY / JIčín  –   V Libosadu  v Sedličkách,  pod terasou Valdštejnské lodžie  roste od dnešního dne  Strom Olgy Havlové. „Když Jičín oslovila Nadace Olgy Havlové s myšlenkou, že by se naše město mohlo stát jedním z 85 míst, kde poroste strom připomínající tuto mimořádnou osobnost českých dějin, radní neváhali,“ přibližuje Jan Jireš, mluvčí jičínské radnice okolnosti vysazení mladého liliovníku tulipánokvětého.  „Jsme vlastně v milovaném kraji Olgy Havlové, Hrádeček je v podstatě nedaleko,“ uvedla Anna Freimanové, dlouhodobá přítelkyně první dámy. „Často jsme přes Jičín cestovali a často také za Jičínem zastavovali. Vzpomínali jsme na naše kamarády, kteří byli ve valdické věznici, třeba na Martina Jirouse, ale i na jiné,“ řekla.

V letošním roce by Olga Havlová oslavila 85. narozeniny, a tak Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové přišel s myšlenkou oslovit 85 měst, v nichž by mohl růst připomínkový strom. Do pondělí 15. dubna se uskutečnilo už  třináct výsadeb, jičínský strom v Libosadu tak pomyslně symbolizuje čtrnáctý rok Olgy Havlové. Každé město a obec měly volnou ruku ve výběru stromu i lokality. Výbor dobré vůle také dodal pamětní desku.

dvojka „Na výsadbu se přišla podívat široká veřejnost. Žáci ze ZŠ Poděbradova a ZŠ Železnická si přichystali vystoupení. Zatímco reprezentanti první zmíněné školy sehráli melodramatické představení Dopis Olze, žáci z druhé školy zazpívali píseň Stromy. Deštivé, podmračené počasí, které se naštěstí okolo 11. hodiny celkově umoudřilo, události dodalo pietní, intenzivní atmosféru a svým způsobem si v tomto ohledu vedlo lépe, než kdyby slavnostní akt doprovázelo slunečno posledních dní,“ popisuje Jan Jireš mimořádnost výsadby liliovníku tulipánokvětého, který je mj. státním symbolem amerického státu Indiana.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *