Díky, pane profesore Roberte Kvačku. Bylo nám ctí

titulka JIČÍN  –   Dobrá  zpráva  je,  že  jsme se  s  panem  profesorem  Robertem  Kvačkem,  naším předním historikem  specializujícím  se na moderní dějiny,  rodákem z  Dvorců  u  Jičína mohli  tady na Jičínsku potkávat.  Užívat  si  jeho  znalostí,   laskavosti  a  noblesnosti.  

Zemřel dnes,  ve věku  91 let,   patřil  k největším osobnostem  poválečné české historické vědy.  Byl oblíbeným vysokoškolským pedagogem, který se ve své práci zaměřoval na dějiny,  diplomacie mezi světovými válkami, období druhé světové války a na kulturní dějiny přelomu 19. a 20. století.

Byl dlouholetým popularizátorem, autorem vědeckých prací, knih a článků, člen Učené  společnosti České  republiky.

5a09936f9b936d0415e2be3103abeb3a Jeho mládí,  a o  hodně později  i důchodová léta,  byla  spojená s Jičínem,  vystudoval  tu i  Lepařovo gymnázium.  V  roce 1951  byl   pak  přijat na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. 

Kvačkovo  rozhodování  o  budoucnosti  ovlivnily  zážitky  z  protektorátu,  z heydrichiády,  i  válečné zážitky  a  dozvuky války.   To  ho vedlo  k  zájmu o politické dění, filozofii a historické souvislosti.

62b8656e67ebcdc69fc0e2080c793a7d Na  Kvačkova  jičínská  gymnaziální  studia  navázalo studium historie, paleografie a dalších oborů.  Na Karlově univerzitě  pak  zůstal  i po studiích a dlouhá  léta  tu  i  přednášel,  i když  v té  době musel  čelit   zákazům  a omezením.  Zaujala ho osobnost prezidenta Eduarda Beneše, kdy se ale logicky  střetl  s komunistickým režimem.

Po srpnu 1968 mu hrozilo propuštění z fakulty, výsledkem nakonec byl  politický zákaz přednášet  na univerzitě dějiny 20. století.  Situace se změnila v 80. letech, kdy  mohl pracovat na různých textech, představovat výsledky svého výzkumu, věnovat se pedagogické činnosti, přednášet i mimo fakultu.  Listopad 1989 byl  zlom, který přispěl k zintenzivnění  jeho pedagogické práce.  Soustřeďoval se hlavně na období  30.  let  20. století  a jejich  závěr v Československu,  i  na Mnichovskou dohodu.

PhDr.  Robert Kvaček  je mimo jiné   i   držitelem  Ceny  města  Jičína.  Ta se uděluje od roku 2007, kdy  ji  získali dva držitelé,  badatel   Vladimír Úlehla a  právě  prof. PhDr. Robert Kvaček.

Sbohem pane profesore !

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *