Dlouhé čekání na některé operace se v kraji zkrátí

ont_centrc3a1lnc3ad-operac48dnc3ad-sc3a1ly-3

KRÁLOVÉHRADECKÝ  KRAJ / Jičín  – Nemocnice Zdravotnického holdingu nabízí pacientům kratší čekací doby na některé plánované výkony.  „Pacienti mohou některé nejčastější operace podstoupit v nemocnicích Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje už  během několika týdnů a zkrátit si tak dlouhé čekání na operaci. Seznam nabízených výkonů i s předpokládanými termíny zveřejní jednotlivé nemocnice na svých webech,“ informuje Magdalena Doležalová,  mluvčí holdingu s tím, že mnohdy jsou čekací doby velmi dlouhé, až v řádu několika měsíců. Důvody jsou různé – od počtu naplánovaných výkonů na dané období ve vybrané nemocnici, omezené lůžkové kapacity až po nepříznivou personální situaci nebo dostupnost pooperační či následné péče. Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje proto zmapoval ve svých nemocnicích aktuální situaci a nabízí pacientům možnost porovnat si čekací doby vybraných zákroků a následně si jej domluvit v jím zvolené nemocnici.

„Některé zákroky je možné  provést například  i do 14 dní. Samozřejmě bude záležet na výsledcích předoperačních vyšetření pacienta a reálných možnostech dané nemocnice, které se mohou v průběhu času měnit. Chceme ale tímto krokem nabídnout pacientům základní srovnání všech aktuálních čekacích dob v nemocnicích v našem regionu, aby nemuseli dlouho čekat,“ říká k záměru předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Ing. Miroslav Procházka.

Pokud to bude možné, vyjdou vstříc individuálním termínem

U klasických běžných operací se v jednotlivých krajských nemocnicích čeká několik týdnů a ročně jich jsou provedeny stovky. Například na plánované odstranění žlučníku se v některých nemocnicích může čekat i půl roku. V Jičíně, Rychnově n/K.  nebo Dvoře Králové n/L. pacienta na tento typ zákroku objednají už během 2 až 3 týdnů. Ročně přitom provedou v každé z nemocnic zhruba sto  až dvě stě takových operací. V Náchodě je sice čekací doba delší, 4 až 6 týdnů, pacientovi ale vyjdou, pokud je to možné, vstříc s individuálním termínem.

Totální endoprotézu neboli výměnu kolene nebo kyčle provádí například ortopedické oddělení nemocnice v Rychnově n/K. do 8 až 12 týdnů. Běžně si přitom pacient počká v průměru 36 až 56 týdnů. V Rychnově se na ortopedii specializují a provedou takových výkonů okolo 320 ročně. „Náhrady velkých kloubů představují na našem oddělení až  jednu pětinu  celkových operačních výkonů a patří k nejsložitějším výkonům, které tady provádíme. Jedná se především o náhrady kyčelního kloubu všech typů, kolenních kloubů a hemiartroplastik včetně reimplantací a v malém počtu náhrad hlezenního a ramenního kloubu. V určitém procentu provádíme také náhrady kolen za pomoci počítačové navigace,“ říká primář ortopedického oddělení MUDr. Pavel Hroch. Pokud pacient potřebuje odstranit kovový materiál z předchozích operací, velmi krátké termíny, do dvou týdnů, nabízí nemocnice ve Dvoře Králové, Jičíně nebo v Trutnově.

Na webových stránkách ZH KHK a.s. i jednotlivých nemocnic proto bude několikrát do roka zveřejněn aktualizovaný seznam vybraných výkonů a předpokládaná čekací doba. 

Foto: 1/Oblastní nemocnice Trutnov: centrální operační sály 2/ ONT ARO  Zdroj:  Zdravotnický holding KK

(md)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *