Druhé mládě hrabáče ve dvorském safari parku je na světě!

titulka Dvůr Králové nad Labem  –   Ve dvorském safari parku se ke konci dubna narodilo mládě hrabáče kapského. Rodiči se stal stejný pár jako před dvěma lety:  samice Skyla a samec Eka. Navzdory nižší porodní váze je nový přírůstek v pořádku.  „Mládě se narodilo s hmotností necelého kilogramu a půl.  Ze zkušeností z jiných zahrad víme, že je tato váha hraniční, proto jsme si nebyli jisti, jak se to s mládětem vyvine. Po třech týdnech to  ale vypadá, že je všechno  na dobré cestě a mládě řádně přibírá,“ říká zooložka Gabriela Linhart.

Malý hrabáč byl hned po porodu přenesen od matky na odchovnu do zázemí zahrady, kde mu ošetřovatelé připravili speciální lůžko, které je vyhřívané infra lampou a saturováno vzdušnou vlhkostí. „Skyla sice svého potomka vzorně krmí, přesto je trochu neohrabaná a mohla by mládě zalehnout. Proto jí ho nosíme jen na krmení přibližně každé tři hodiny ve dne v noci,“ popisuje zooložka.

Skyla se samcem Ekou utvořili harmonický pár hned po svém prvním spojení před třemi lety. Kvůli bezpečnosti mláděte byl  ale  samec  těsně před porodem od Skyly oddělen. Samice  dál  zůstává v expozici pavilonu, který je ale z pro  zajištění klidu zvířete pro návštěvníky otevřen zatím jen omezeně.

„Přesto můžete mládě hrabáče vidět a dokonce si ho i odnést domů. K narození nového přírůstku jsme připravili speciální edici chombo kelímků s obrázkem hrabáče,“  říká Igor Mašín ze SAFARI GASTRO. Chombo kelímky, které v safari parku nahradily před několika lety jednorázové plastové kelímky, jsou vratné, případně je možné si je zakoupit a odnést jako suvenýr domů.

Hrabáč kapský je noční živočich obývající subsaharskou Afriku. Ve volné přírodě se živí především termity a mravenci,  k čemuž má výborně uzpůsobené tělo. Hlava je zakončena nápadně dlouhým a citlivým čenichem, zatímco uvnitř tlamy má dlouhý jazyk. K rozhrabávání termitišť využívá svých silných končetin, na kterých má  ostré drápy.

(aj)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *