Duše kraje, duše těla na 1. máje v lomnickém muzeu

titulka LOMNICE   NAD  POPELKOU  –  Přesně na den po šesti letech se do výstavní síně Městského muzea a galerie v Lomnici nad Popelkou vrací sběratel a galerista Karel Pupík.  „Tehdy u nás představil  svou  kolekci autentického afrického umění nazvanou „Na břehu řeky Zambezi“, kterou pravidelně v Čechách představuje  formou putovních výstav s ukázkami etnické hudby.  Tehdy  se  uskutečnila  i autorova nevšední přednáška s promítáním, která posluchače zavedla do oblastí Tengenenge, Chapunga, Viktoriiných vodopádů, Livingstonu a Safari – míst, která mají pro nás, Středoevropany, punc exotiky a vůně dálek,“ připomíná Andrea Zikmundová z lomnického muzea. 

Letošní výstava,  která bude  bude  zahájena  v   úterý  1. května v 10 hodin, představí Karla Pupíka coby sběratele výtvarného umění, kterému zasvětil celý svůj podnikatelský život.

Ve výstavních prostorách budou k vidění  obrazy a grafika pojizerských výtvarníků Vladimíra Komárka, Josefa Jíry, Jaroslava Klápště a manželů Jana a Jaroslavy Solovjevových. Úvodního slova se ujme sám autor výstavy, v kulturním programu zahraje na tenorsaxofon Karel Pupík mladší. 

Základ lomnické výstavy tvoří jejich grafický soubor vydaný pod názvem „Duše kraje, kraje duše“ před dvaceti lety. „Svou první galerii DOXA, jejíž název pochází z řeckého základu a znamená a vyjadřuje víru ve vlastní myšlenku, sběratel otevřel v roce 1998 v Českém Krumlově  zároveň s vydáním  souboru a monografie Jaroslava Klápště. Tak i z obrazů malířů vystupuje jejich víra a vůle zobrazovat nejen krajinu, ale i pocity a emoce,“ dodává Andrea Soukupová a upozorňuje, že je tu nejen výročí galerie a souboru, ale v tichosti i Pupíkovo životní.  Práci v oboru výtvarného umění se věnuje více než třicet let. Splnil tak přání malířů souboru vystavovat v jižních Čechách.  Teď je prezentuje i na souborné výstavě v Čechách severovýchodních, v Lomnici nad Popelkou, kam všichni svým dílem patří. O blízkém osobním vztahu s autory vypovídá i řada knih a monografií  opatřených osobním věnováním. Výstava v Městském muzeu v Lomnici nad Popelkou potrvá až do 27. května.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *