Fasádu školy zdobí titul Masarykova obchodní akademie

titulka JIČÍN –    Na fasádu  Masarykovy obchodní akademie v Jičíně  se po takřka osmdesáti letech  vrátil  její název.  Původní nápis Masarykova veřejná obchodní škola města Jičína, kterým se škola  pyšnila  od  svého vzniku ve třicátých letech minulého století, musel zmizet po březnových událostech roku 1939.  Budovu pak zabralo  gestapo. Po válce  škola  úspěšně získala status obchodní akademie  a  název  Masarykova obchodní akademie.    Únor  1948   ji  změnil   ve  Střední ekonomickou školu a vyučování pokrčovalo v intencích  komunistického plánovaného hospodářství.  K původnímu  čestnému pojmenování se tak škola vrátila po listopadu  1989.  

„Ekonomka“,  která na první pohled zaujme svou jedinečnou architekturou z dílny věhlasného českého architekta a urbanisty Čeňka Musila,  stojí  v Jičíně na strategickém místě  nedaleko Valdštejnova náměstí, ale také  autobusového nádraží,  s výhledem na zámecký park a  Biograf Český ráj.  Pro mnohé kolemjdoucí ale dál zůstávala jen anonymní budovou.  Teď její čelní stěnu opět  zdobí  výrazný nápis  s čestným titulem: Masarykova obchodní akademie. 

„S nápadem na obnovení nápisu na škole přišel kolega Martin Peterka. Ve spolupráci s historičkou Regionálního muzea a galerie v Jičíně  Hanou Fajstauerovou jsme se nejprve pustili do hledání historických pramenů – fotografií a písemných dokumentů, pak došlo na zpracování grafického návrhu,“  uvedl  ředitel školy  Jiří Tajč  a dodal,  že ho tato změna těší. Do školy totiž nastupoval jako  učitel ještě v době, kdy byla střední ekonomickou školou.  Umístění čestného nápisu předcházelo i jednání s památkáři.

Masarykova obchodní akademie je státní střední odborná škola s výukou  čtyřletých oborů obchodní akademie, obchodní akademie se zaměřením na cestovní ruch, na cizí jazyky a obor informační technologie. Ve čtyřech ročnících teď  studuje 189 dívek a 82 chlapců.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *