Festival Dětenické divadlování podeváté. Době navzdory

titulka DĚTENICE  / Jičínsko  –  Karanténa se dotkla divadelních souborů silněji, než jsme si mysleli. Přesto doufáme, že Dětenické divadlování situaci ustojí. Děláme všechno pro to, aby  se 9. ročník festivalu Dětenické divadlování mohl na konci září uskutečnit  tak, jak jsme byli zvyklí v minulých letech. Za současných státních opatření to jsme schopni zvládnout bez větších omezení pro návštěvníky. To je hlavní vzkaz našim divákům a účinkujícím.

Letošní rok nás stejně jako organizátory jiných festivalů postavil před obrovské dilema. V dubnu jsme se museli rozhodnout, zda se i letos pustíme do příprav každoroční divadelní přehlídky v Dětenicích – tentokrát už podeváté. Těžko se dívá s optimismem půl roku dopředu, když je karanténa na vrcholu a kultura všude v republice zažívá nebývalý zkrat.

foto_080 Dohodli jsme se s kolegy, že se nevzdáme, a začali festival probouzet, jako vždy na jaře. Dali jsme festivalu nové webové stránky, probudili naše fanoušky na Facebooku a jali se obvolávat soubory. Festival je otevřen všem amatérským divadelním skupinám, literárně-dramatickým kroužkům, ochotnickým spolkům a dalším, přesto však nedáme dopustit na některé stálice, které každý rok přijedou s novým kouskem a  festival se už pro  ně stává jakýmsi rodinným setkáním s kolegy divadelníky – to je jedna z jedinečných vlastností této akce. Tady  jsme ale objevili kámen úrazu – karanténa se dotkla amatérských souborů silněji než jsme si mysleli.

Odložené premiéry, nefunkční soubory, komplikované životní situace – tomu všemu museli naši divadelní přátelé čelit. Divadelní spolky svírala nejistota a nikdo nebyl s to slíbit, že tu  nebo  onu inscenaci bude mít na konci září opravdu připravenou. Na místo přijímání přihlášek jsme letos museli vynaložit o dost větší aktivitu v oslovování souborů. Skoro se zdálo, že se pandemie dotkne i nás a nabízející se prodloužený víkend o pondělní svátek budeme muset naopak zkrátit na kratší dobu. Je až ironické, že jsme kvůli této časové výhodě právě letos plánovali širší repertoár než obvykle.

S pomocí kolegů – profesionálních divadelníků – jsme dali dohromady program, který umožní standardní počet představení rozšířit o workshopy pro účastníky festivalu, a další program, který mimo jiné festival trochu oživí a doplní tak mezery vzniklé kvůli nižšímu počtu souborů. Tento širší off-program je vlastně i určitý vděk souborům, které i přes nelehkou situaci kývly na naši nabídku. Dá se říct, že program Dětenic je tímto zachráněn, tedy z naší strany. Nezbývá než doufat, že nám bude nakloněn i vývoj opatření proti koronaviru.

Pokud by v době konání platila současná státní opatření, jsme schopni to zvládnout. Návštěvnost Divadlování typicky nepřesahuje 500 lidí a roušky jsou to nejmenší, co nás a naše návštěvníky může „omezovat“.

Ačkoli jsme už na počátku rozhodli, že 9. ročník přehlídky nebudeme svazovat žádným festivalovým tématem, lze konstatovat, že letošní ročník je o naději, cestě do neznáma a boji o čas. Nenecháváme se odradit a pokračujeme v přípravách.

Dětenické divadlování je přehlídka amatérského divadla, pořádaná od roku 2012 obcí Dětenice s podporou místního divadelního souboru Korálka-TYL a Sboru dobrovolných hasičů v Brodku. Odehrává se hlavně  na venkovní scéně ve Foerstrově zahradě  v  Osenicích a v dětenické sokolovně. 9. ročník festivalu  Dětenické  divadlování se koná 25. až  28. září  a  jeho průběh je v rukou osudu.

Vojtěch Řehák, produkce festivalu

www.divadlovani.cz

Poznámka:   Dětenické divadlování není nijak spjaté se zámkem Dětenice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *