Festival Hudba z ráje vyvrcholí v Újezdu pod Troskami

julie-svc49bcenc3a1-karolc3adna-c5bemolc3adkovc3a1michaela-kc3a1c48derkovc3a1-a-jaroslav-svc49bcenc3bd-na-festivalu-jihoc48deskc3a9-novc3a9-hrady-foto-julie-jandovc3a1 Újezd pod Troskami  / Český ráj  –  Poslední koncert letošního prvního ročníku festivalu Hudba z ráje  se uskuteční 31. srpna od 19 hodin v kostele svatého Jana Křtitele v Újezdu pod Troskami. Představí se tam sopranistka Karolína Žmolíková a známý houslista Jaroslav Svěcený.  Jak se jim spolupracuje a čím je pro jejich koncertování újezdský kostel výjimečný,  na to odpověděli v rozhovoru, který připojujeme:

Neúčinkujete spolu poprvé, jak se vám spolupracuje? 

karolina-c5bemolc3adkovc3a1 J: Kája je šaramantní a vzdělaná mladá pěvkyně. Ví, co chce, její zpěv je barevný a kvalitní. Vystupovala se mnou na festivalech Smiřické svátky hudby, Tóny Chodovské tvrze v Praze, Klášterecké hudební prameny  nebo Jihočeské Nové Hrady a vždycky nadchla publikum. Já s mladou hudební generací spolupracuji dlouhodobě, je to pokračování nás muzikantů, kteří v mládí byli také přešťastní a vážili si toho, když jim někdo dal příležitost. Sám mám doma dceru houslistku a mám radost, že přebírá houslovou rodinnou štafetu…

K: S Jaroslavem Svěceným je skvělá spolupráce. Je to profesionál a k tomu ještě fajn člověk. Letos jsem s ním vystupovala hned na třech jeho festivalech a z toho na dvou zahajovacích koncertech – na Tónech Chodovské tvrze v Praze a na Jihočeských Nových Hradech… A i z toho usuzuji že i pro něj je spolupráce se mnou příjemná. Vedle něj pravidelně spolupracuji ještě s kytaristou Lubomírem Brabcem, se kterým jsme dobrými přáteli a po hudební stránce si skvěle rozumíme, a to  je na pódiu důležité.

Kostel svatého Jana Křtitele v Újezdě pod Troskami je známý  svou mystickou atmosférou. Nakolik vnímáte atmosféru místa, kde koncertujete?

svc49bcenc3bd-promo J: Vnímám velmi intenzivně energii, harmonii a celkovou atmosféru každého místa, kde vystupuji. Nejen chrámové, ale i další historické prostory prostupuje energie našich předků, někdy je tato energie velmi intenzivní a pozitivně naladěná. Do těchto míst se opravdu rád vracím. Nemám nic proti moderním stavbám, ve kterých také poměrně často hraji, ale ty dýchají úplně jinak.

K: Ke každému koncertu a tím pádem i k místu přistupuji velice individuálně. Některá místa mě samozřejmě osloví víc, jiná míň, ale co se týče konkrétně kostela svatého Jana Křtitele, je to opravdu mystické a krásné místo. To  ještě umocňuje skutečnost, že máme s rodinou nedaleko odtud chalupu. A já mám k Českému ráji, kam jezdím od dětství, opravdu  hluboký citový vztah. Jsem tu zkrátka doma.

Své koncerty si pravidelně provázíte mluveným slovem. Jak se vám daří komunikovat s publikem?

J: Celý život komunikuji s publikem nejen hudebně, ale také verbálně, protože  jsem tvor veskrze společenský:-). Každý koncert je pro mne nejen hudebním, ale i  mezilidsky zážitkovým setkáním.  Žmolíkovi jsou moji dlouholetí a blízcí přátelé i proto, že mají dar přirozené komunikace.

K: Ze začátku to bylo hodně náročné než jsem si na to zvykla a mluvené slovo si osvojila. Když jsem zpívala, myslela jsem na to, co budu říkat a naopak. Texty jsem si dokonce doslova psala a byla pak na sebe naštvaná, když jsem něco zapomněla říct. Po čase jsem ale přišla na to, že je to hloupost. Dnes už se textem nenechám svazovat. Mluvím, jak se říká, „jak mi zobák narostl“, a říkám si, že jsem především zpěvák, a ne řečník, a lidé mě tak berou a jsou rádi, když jim k tomu co zpívám něco povím. Hodně jsem se nechala inspirovat tátou, který je zkušený moderátor. (Václav Žmolík, známý z televize i rozhlasu. Pozn. autora) Ten mi vždycky říkal, že bych měla něco málo povídat a radil mi jak. A Jaroslav je samozřejmě v uvádění svých koncertů suverén. Jen tak ho nic nerozhází. Dokáže z patra mluvit i německy nebo anglicky, v tom mám ještě mezery.

I koncert 31. srpna  od 19 hodin v Újezdě pod Troskami Jaroslav Svěcený určitě  svým slovem doprovodí. Vstupenky jsou k mání  v MIC  v Jičíně na Valdštejnově náměstí, v MIC na náměstí Míru v Sobotce nebo přímo na místě před koncertem.

Václav Srbek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *