Festival Jinčí čin se odehraje v jičínských školách. A protne ho Propadák

jinci JIČÍN  –   Vzpomínáte si  živě na svá školní léta? Myslíte na ně rádi nebo s hořkostí? Vybavila vás škola dobře  do budoucího života? Pátý ročník festivalu Jinčí čin se zaměří na školství a vzdělávání !  Pořadatelé navázali  úzkou spolupráci s jičínskými základními a středními školami, podstatná část programu se odehraje v prostorách samotných škol, které se tím otevřou veřejnosti. Návštěvníci se od 9. do 12. září mohou těšit na bohatý kulturní  program, a především na sérii diskuzí a přednášek, které ukáží, v jaké kondici je současné české  školství. 

Představí i škálu možností, které se žákům a učitelům nabízejí. Diskuzí se zúčastní  ředitelky a ředitelé a učitelé a učitelky z jednotlivých škol, absolventi/ky pedagogických škol a také přední odborníci/ce, jako Michal Kaderka, Johanna Nejedlová nebo Stanislav Štech.  Cílem je vytvořit prostor pro sdílení informací a pohledů, který překlene propast mezi teorií a praxí. V diskusích  budeme hledat odpovědi na tyto otázky:  Jak se  učitelé vzdělávají?  Připravuje škola na život?
Je známkování nejlepší způsob motivace? Jak se proměňují učitelské zážitky a zkušenosti? Jaká může být budoucnost škol?  Prostory školy navíc oživí výtvarné dílny, projekce dokumentu Nic jako dřív  nebo autorskými čteními Marka Tomana a Petra Turečka, zaměřenými na děti i dospělé. Festivalové večery se  ponesou v duchu hudebním a tanečním – ze škol se účastníci přesunou  do “bunkru” na Nové Město, kde se jim  představí vybrané klenoty hudební scény Kutya, Slowmotiondancer a dné. V sobotu se program  bude už  tradičně odehrávat na břehu rybníka Šibeňák – tam mimo jiné uslyšíte kapely Cold Cold  Nights a Viah. Páteční večerní program, který bude také u Šibeňáku, zajišťuje tým  festivalu Propadák, který se kvůli koronavirové karanténě nemohl uskutečnit ve svém obvyklém červnovém  termínu.
Festival se  uskuteční  od   9.  do 12. září, program je vždy připraven na celé odpoledne a večer, vyberou si z něj všechny věkové skupiny. Vstupné je dobrovolné.

Víc  informací najdete na     www.jincicin.cz 
Festival vzniká díky podpoře města Jičína, Královéhradeckého kraje a drobných sponzorů. Nápad uspořádat festival Jinčí čin vznikl v roce 2016. Za nápadem stála potřeba vytvořit zajímavou  akci a prostor pro setkání místních lidí i návštěvníků přespolních, ukázat, že kultura nemusí být  striktně věkově a žánrově rozdělena a že umění nemusí být umístěné jen do kulturních domů.  Filozofií festivalu je vytváření kultury bez hranic a bez ekologické zátěže, propojování akademických  přístupů s aktivními zásahy do veřejného prostoru. Program tradičně  doplňují dílny pro děti i dospělé, lokální občerstvení a přátelská atmosféra.

(jč, prop a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *