Geoparky ČR mají svou asociaci. Spolupráce prospěje hlavně ochraně přírody

titulka ČESKÝ RÁJ /  Česká republika  –   Zakladateli Asociace  geoparků ČR, z.s.  jsou Národní geopark Ralsko, Národní geopark Železné hory a Globální geopark UNESCO Český ráj. Na založení asociace se  podílel i Národní geopark Podbeskydí, Národní geopark Kraj blanických rytířů a Národní geopark Broumovsko. Posláním nově vzniklé organizace je ochrana životního prostředí, přírody a krajiny, hlavně  geologického bohatství České republiky, jeho výzkum, prezentace, podpora geoturismu, environmentální výchova a vzdělávání a zapojování veřejnosti, včetně dětí a mládeže do péče o geologické lokality.

„O asociaci mluvíme už dva roky a konečně nastal ten správný čas. Asociace má zaštítit spolupráci geoparků v České republice,  a dát jim prostor, který  nás bude spojovat,“ uvedla Lenka Mrázová, ředitelka Geoparku Ralsko.  „Máme už něco za sebou, například společné  akce v rámci Týdne geoparků, vzdělávání průvodců pro všechny geoparky.  Věříme, že asociace nám pomůže ke zvýšení profesionality geoparků a předávání si zkušeností,“ doplnil Jan Doucek, nově zvolený předseda Asociace.

„Asociace geoparků bude velmi důležitou platformou pro spolupráci mezi geoparky u nás i v zahraničí a zajistí další posun v plnění  jejich poslání, “ dodala Blanka Nedvědická, ředitelka Geoparku Český ráj.

Geoparky vyprávějí 4,6 miliard let starý příběh Země a procesy, které ji formovaly. Představují a interpretují historii naší planety a s ní spojené geologické a klimatické změny a také vývoj života. Ukazují vliv místního přírodního bohatství na ekonomický a kulturní rozvoj společnosti.

Na území České republiky leží devět národních geoparků: Barrandien, Broumovsko, Český ráj, Egeria, Kraj blanických rytířů, Podbeskydí, Ralsko, Vysočina a Železné hory. Geopark Český ráj jako jediný v republice pro svou výjimečnou geologickou, přírodní a kulturní rozmanitost dostal v roce 2015 certifikát Globální Geopark UNESCO.

(pch a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *