Historickým městem roku je Jičín, brána do Českého ráje

titulka JIČÍN / Český ráj  –  Jičín je historickým městem roku 2016 ! „Titul jsme dnes na Pražském hradě převzali z rukou ministryně  pro místní rozvoj Karly Šlechtové. Poslední dva roky byl Jičín v nejužším výběru tří nominovaných měst. Jako odměnu město dostává milion korun na další péči o památky,“ říká mluvčí jičínské radnice Magda Doležalová. 23. ročníku soutěže se zúčastnilo 37 měst,  z nich porota vybrala 14 krajských finalistů. Jičín, na jehož území Městské památkové rezervace je 74 kulturních památek, napřed zvítězil v Královéhradeckém kraji. Oceněno bylo mj.  pokračování  obnovy  Valdštejnské lodžie, dokončena byla  revitalizace lipové aleje a Libosadu.

Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro tit 2 místní rozvoj, která oceňují nejlepší uskutečňování Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka. Vítěz se vyhlašuje každoročně u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který připadá právě na dnešní den, 18. dubna. Krajští vítězové dostávají odměnu 100 tisíc korun a dva z nich ještě tutéž sumu v podobě ceny ministryně pro místní rozvoj. Dnes si je z Pražského hradu odnesli zástupci Štramberka a Prachatic.

Je to ocenění všem obyvatelům  a dárek k 50. výročí Městské památkové rezervace… 

predavani ceny Letošní vítězství v soutěži dává městu odpověď na to, že postupná a systematická rekonstrukce a oživování místních památek má správný směr a smysl. „Věřili jsme,  že letos ocenění získáme. Nominováni jsme byli už dvakrát, přesto jsem byl až do konce ve velkém napětí, zda to tentokrát vyjde. Pro učitele historie je opravdu obrovskou poctou převzít jménem města zrovna tuto cenu. Chtěl bych ale zdůraznit, že se jedná o ocenění pro všechny obyvatele Jičína a je to nádherný dárek k 50. výročí Městské památkové rezervace v Jičíně,“ uvádí místostarosta Petr Hamáček, který má kulturu a památkovou péči ve své gesci. Slavnostního předávání titulu se zúčastnili také pracovníci Městského úřadu, kteří mají stavby  a všechno okolo Programu na starost. „Poděkování patří mnoha pracovníkům našeho úřadu především pak Marii Faruzelové a Jiřímu Matějkovi z odboru kultury, magistru Mezerovi z oddělení památkové péče, architektu Radku Jiránkovi a pánům  Šmídovi a Šenberkovi z odboru investic. Chtěl bych však  poděkovat i všem zastupitelům, kteří podporovali a podporují investice do našich kulturních památek,“ poděkoval  místostarosta Hamáček.

(red)

1 komentář u „Historickým městem roku je Jičín, brána do Českého ráje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *