Hudbu z ráje vám v Mladějově zprostředkují tři blondýny

2-verze Mladějov / Sobotka /  Újezd pod Troskami  –  Tří   půvabná místa v Českém ráji zase po roce  hostí festival Hudba z ráje, pod kterým jsou podepsaní jako pořadatelé otec a dcera, televizní a rozhlasový moderátor Václav Žmolík a operní zpěvačka, hostující sólistka Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Karolína Žmolíková.  První z koncertů se uskuteční 15. července od 18 hodin v kostele sv. Jiljí. Pokud chcete vědět víc, přečtěte si rozhovor k letošní Hudbě z ráje:

Festival jste založili společně s Vaším otcem, jak máte rozvržené role?

O tom jsme se zatím nebavili, každý máme nějaké nápady a vize, které se nám daří velice dobře ladit dohromady, jsme sehraná dvojka a vzhledem k tomu, že se táta v podobném oboru pohybuje v podstatě celý život, čerpám hodně z jeho zkušeností, odkoukávám a sama už taky nejsem žádný outsider.

Pomáhá Vám ještě někdo další? Organizace přece jen zabere dost času…

Zatím to s tátou zvládáme a já doufám, že to ještě nějakou dobu vydrží. Osobně zastávám názor, že na hodně práce nemusí být hodně lidí, stačí jen dělat práci efektivně a umět si všechno  zorganizovat. Myslím, že se nám to daří.

Jaký pro vás byl rok od posledního festivalu „v ráji‘ ?

Musím říct, že od posledního festivalu jsem se opravdu nenudila. Kromě toho, že okamžitě po skončení prvního ročníku festivalu jsem hned začala přemýšlet na tím druhým, v říjnu jsem coby hostující sólistka Národního divadla  moravskoslezského měla krásnou premiéru opery Osud L. Janáčka a mohla si tak užívat na divadelních prknech, která znamenají svět.  Jsem moc ráda, že se se mnou v tomto divadle počítá i do další sezóny, tedy 2019/2020.

Zažila jsem také řadu úžasných koncertů, ať už s kytaristou Lubomírem Brabcem, houslistou Jaroslavem Svěceným nebo například letos v květnu tři koncerty ve vyprodaném Kongresovém centru v Praze, kde jsem vystoupila pod taktovkou světoznámého japonského hudebního skladatele, autora filmové hudby a dirigenta Joe Hisaishiho, který si mě pro své koncerty sám vybral. Byla to obrovská čest a nádherná zkušenost a před skoro třítisícovým publikem jsem si vždy připadala skoro jako rocková hvězda.

Měla jsem možnost  zazpívat si i ve Francii, kde jsme s přítelem prožili dva roky. Publikum je tam úplně jiné, ale  tamější lidí jsou velice přívětiví, tak to nakonec byl velký úspěch. Nejvíc práce mám ale u nás, v Čechách, tak teď do Francie jezdíme za přáteli a moc si to užíváme.

 

Jaký bude letošní festival Hudba z ráje?

Bude zase o něco bohatší než v  předchozím roce. Oslovilo nás několik organizátorů a fajn lidí z tohoto kraje, kteří chtěli, aby se koncert uspořádal i u nich a výsledné číslo je šest koncertů a jedna beseda mého táty se skvělou herečkou Zdenkou Procházkovou, které je už 93,  a i přesto je stále velice akční. Máme z toho  radost, protože se náš festival čím dál více dostává do povědomí a hledáčku lidí a  pevně věřím, že dramaturgie je natolik pestrá, že si každý najde to své a přijde.

Začali jsme už 29. června na Šolcově statku v Sobotce programem Melodie, které milujeme II. a ta dvojka je tam  důležitá, protože s programem se stejným názvem jsme na Šolcově statku vystoupili už vloni a byl natolik úspěšný, že jsme byli pozváni i letos, jen samozřejmě, zazněly jiné skladby, ale drželi jsme se stejného žánru. Tedy opereta a klasický muzikál, nějaká ta próza, tanec a hlavně sranda. Na koncert jsme byli pozváni i do  Markvartic, kde kromě táty, který koncert provede mluveným slovem, vystoupím s hostujícím sólistou opery ND v Praze, mladým basbarytonistou Danem Klánským.

Jaké hosty jste letos pozvali?

Vezmu to tak trochu od konce. Je mi velikou ctí, že na gala koncertu 30. srpna v Újezdě pod Troskami, který bude takovou třešničkou na dortu letošního festivalu Hudba z ráje, přivítám světově známého hobojistu Viléma Veverku, který je nejen excelentní muzikant, ale také fajn chlap. Společně s ním a se mnou vystoupí také renomovaná německá cembalistka Barbara Maria Willi, takže tím náš festival získá i tak trochu mezinárodní rozměr. Na dalším koncertě, a to už 13. července se mnou vystoupí v kostele svatého Jiljí v Mladějově harfistka Zbyňka Šolcová a vzhledem k tomu, jak zajímavý a líbivý nástroj harfa je, věřím, že to bude překrásný koncert. Celý festival zakončí varhanní recitál varhanice a klavíristky Ludmily Juránkové a bude významný také proto, že na něm Ludmila poprvé zahraje na nově zrekonstruované varhany mladějovského kostela.

A teď mě napadá, že bych rozhodně neměla zapomenout ještě na jeden z koncertů, kterým je Ve víru flamenca aneb Španělské poblouznění, což je projekt, který měl premiéru vloni a od té doby jsme s ním objeli už skoro celou republiku a letos v létě s ním vystoupíme také na hudebním festivalu v Soběslavi. V tomto  programu nejen zpívám, ale taky  tančím, hraju na kastaněty. Na kytaru mě doprovází Miroslav Žára a na klavír Ludmila Juránková. Táta všecjno provází mluveným slovem a v tomto případě se inspiroval knihou Výlet do Španěl Karla Čapka, ze které čte různé úryvky.

Jaké další novinky jste připravili?

Jsem  ráda, že se nám pro náš festival Hudba z ráje podařilo vymyslet a zrealizovat novou vizuální podobu. Vděčíme za to  výtvarníkovi, malíři Romanu Sedlákovi. Myslím si, že se plakát moc povedl. Bude naší vizitkou a takovým poznávacím znamením, protože malbu dámy a pána, tedy nás dvou s tátou, jak „koketujeme“ s hradem Trosky, chceme a budeme používat i v příštích  ročnících.

Kde a na jakých koncertech vás uslyšíme?

Vystoupím v podstatě na všech festivalových koncertech, jen na tom posledním varhanním  pouze velice krátce coby host. Chci totiž dát maximální prostor varhanám a jejich interpretce.

Víme, že se udála důležitá změna v soukromém životě… Jak se těšíte do manželství?

Ano, je to pravda, 15. června jsem se vdala. Obřad byl v Praze a hostina pak u nás, na statku v Českém ráji. Svatba se moc povedla. A moji fanoušci si teď budou muset zvyknout, že  už nebudu vystupovat jako Karolína Žmolíková, ale jako Karolína Cingrošová.

(vs)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *