Jičín hostí konferenci Sdružení historických sídel

namesti JIČÍN –   Celostátní odborná konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se  letos uskuteční  od 3.  do  5. října  v Jičíně.  To převzalo žezlo po loňském pořadateli,  kterým  bylo  město  Valtice.  Konferenci  dotačně  podpořil Královéhradecký kraj. Letošním podtitulem je „Vztah k místu a způsob jeho zprostředkování veřejnosti“. Program se uskuteční především v Masarykově divadle a ve Valdštejnském zámku. Do Jičína přijede na 120 hostů  z  celé České republiky, dorazí i zástupci ze dvou ministerstev – kultury a pro místní rozvoj,  předseda sdružení historických sídel  Libor Honzárek, hejtman Královéhradeckého kraje  Jiří Štěpán,  náměstkyně hejtmana Martina Berdychová a senátor  Tomáš Czernin.  Smyslem konference, i celého Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, je popularizace památek a osvěta o důležitosti jejich renovace a rekonstrukce.

Po čtvrtečním dopoledním zahájení  se hosté seznámí s městem Jičín, naváže  přednáška mj. o místní péči o památkově chráněné budovy. Odpolední blok s názvem  Český kulturní artwork – hybatelé živé kultury přiblíží  skloubení turistického ruchu v památkách a snahy o zachování autenticity lokality, v případě Jičína  hlavně  Valdštejnské lodžie.

Páteční dopoledne bude patřit  Asociaci muzeí a galerií, způsobům  popularizace  muzeí a muzejní pedagogice.  S přednáškami vystoupí zástupci z Prahy, Jihlavy, Mělníka, Brna a z Jičína. Odpoledne se hosté opět podívají do významných památek ve městě.

Sobotní epilog  má podobu  výletu za monumenty Mariánské zahrady (Komponovaná krajina Františka Josefa Schlika). Účastníci navštíví čtyři lesní barokní kaple.

Pořadatelství  bylo  Jičínu uděleno  letos  na  jaře  a město  se  o  tuto  poctu  aktivně ucházelo. Konferenci pořádají města, která na svém území mají větší  množství  historických památek, o které se starají, rekonstruují je a zapojují do každodenního života.

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *