Jičín otevírá nejmodernější jednosálový biograf u nás

titulka JIČÍN  – Staronový biograf Český ráj  v Jičíně  je připravený přijmout první netrpělivé a zvědavé návštěvníky,  ale  hlavně diváky, kteří mu byli  věrní  v dobrém i  zlém.   Přichází „ta  dlouho  tak  očekávaná chvíle“, kdy se někdejší Mrňákovo divadlo v plné historizující  parádě, ale se špičkovým  moderním vybavením vrací  zpátky do života.  Kdo chce vidět,  jakou  proměnou  prošlo,  má příležitost v  sobotu  dopoledne 16.  června od 9:00 do 12:00 hodin.  Podíváte se do promítací kabiny, do kinosálu, průvodci vysvětlí, jak funguje digitální promítání a co je potřeba k tomu, abyste film v biografu viděli a slyšeli.  Vstup je zdarma.

Prvním „zatěžkávacím“  filmem, který si v novotou vonících prostorách diváci vychutnají, bude ce75f1ec49da790013706a8e17144233 už v pátek 15. června  od 19 hodin  nový český romantický thriller  „Hastrman“  natočený podle knihy Miloše Urbana.  Název  filmu  jako by  odkazoval k někdejšímu označení jičínského kina, kterému se kvůli problematickému podloží přezdívalo „plovoucí biograf“.  Dneska je všechno jinak. „Film jsme vybrali i proto, že  je z produkce našeho patrona, kamaráda  Čestmíra Kopeckého a  natáčelo se i tady nedaleko,  v Českém ráji,“ říká provozní Michal Miškovský a zve i na neděli 17. června,, kdy se od 19:15 hodin  prý splní i jeden kinařský sen. „Poslední projekcí tohoto dne bude italský film z roku 1988  „Bio ráj“,  který má podobný příběh jako je ten náš jičínský. Snímek je o kině, o divácích, o filmu. S kolegou Grohem jsme dlouho  vyjednávali o zakoupení práv, poslali jsme i snímky z rekonstrukce biografu a dostali jsme velkou slevu. Na  projekci  je třeba si přinést kapesníky, protože prý deset z deseti kinařů brečí celý film a citliví diváci se určitě přidají,“ dodává s nadsázkou Michal.

sál Rekonstrukce Biografu Český ráj je zatím největší investicí do jičínského kulturního zařízení po listopadu 1989. Rekonstrukce byla nezbytná, protože stará budova měla narušené základy a její stav navíc poškodily dvě stavební úpravy během minulého režimu. Naštěstí se při průzkumu nenaplnily nejpesimističtější myšlenky o celkovém stavu základů. Oprava  trvala od loňského března a s náklady 39,7 milionu korun byla současnou největší investicí města.

Před rekonstrukcí byl jičínský biograf nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v Královéhradeckém kraji s roční návštěvností přes 40 tisíc lidí.  Zrenovovaná budova   teď  nebude primárně sloužit  jen k promítání, ale i k pořádání koncertů, diashow,  malého divadla, přednášek  nebo seminářů.

Je  moderní,  přitom se nostalgicky vrací k roku své  výstavby 

nostalgie K navrácení původního vzhledu prvorepublikového  Mrňákova divadla  z roku 1923   pomohlo  mj. odbourání přístavků se šatnami, které budovu lámaly a odjížděly na nestabilních základech. „Odstranily  se hlavně necitlivé zásahy po 2. světové válce, například zasklení čelních portálů, vnitřní úpravy dřevěným podkladem nebo  sedlová nástavba střechy,“ přibližuje provozní biografu. Skalní návštěvníky může  zarazit  nižší  kapacita sálu, z 310  je tady nově 153 sedadel, která mj. umožňují připojení k internetu.  „Chtěli jsme velký komfort, tak jsou tu i větší rozestupy mezi řadami. komfortnější je i pozorovací křivka hlediště. Zároveň jsme museli respektovat přísné požární předpisy:  pokud bychom se dostali nad dvě stě diváků, pak by po odpovídajících požárních opatřeních byl náš biograf sterilní  a nehezký,“ vysvětluje.

Detaily  a vychytávky  pro  pohodlí i  pro radost

Dříve než jsme z balkonu  sešli  do kinosálu, tak  kinárník  Lubor Groh cestou ťuknul  do mobilu sál a  nad 153 pohodlnými křesly se  předem rozsvítilo. Propojení  s  aplikací  biografu bez problémů zafungovalo pomocí tlačítka „Příchod diváků“. Při ťuknutí na sekci „Titulky“ se nad námi rozsvítilo „hvězdné“ nebe. „Tady ze strany na křeslech  jsme umístili  štítky  s příslušným  označením řady,   na kterých  je stejný  typ  písma, jakým  tu  máme označenou například pokladnu nebo balkóny. Je to sice jen detail, ale zároveň připomíná,  že budova původně sloužila jako divadlo,“ upozorňuje Michal Myškovský.

Zvuková technika v kinosále je špičková.  „Systém Dolby Atmos je nejlepším současným zvukem na trhu. Je to objektový 3D zvuk, má až 65 kanálů a tady v sále zhruba 60 reprobeden.   Mají ho ve čtrnácti  biografech v České republice, z toho jedenáct je v multikinech, zbylé jsou v jednosálových kinech, tedy  teď  i  u nás.“

zázemí Na diváky  čeká  moderní zázemí a  WC, kde dokonce uslyší zvuk filmu, aby o nic nepřišli.  V horním  patře  jsme vstoupili do  tzv, druhého  předsálí, které nově nabízí  pohodlí pro  návštěvníky. „Vrátíme sem sbírku starých promítacích strojů,  a také se nám podařilo nechat nainstalovat prosklené dveře do promítací kabiny.  Divák tudy může nahlédnout  i do promítací kabiny a vidět  jak vypadá moderní digitální projekce.  Osvětlení kina je  taky velice moderní a designové, obklady a dlažba jsou v duchu první republiky a jsou laděné do barev tehdejšího filmu, tedy černé a bílé, které korespondují s původním vzorem dlažby v předsálí.  A co je důležité, budova je plně bezbariérová, součástí je i výtah  pro vozíčkáře.“

K dalšímu komfortu patří i automatická klimatizace sálu, která vyvětrá, když bude vydýcháno, zachladí, když bude velké teplo a v zimě přitopí. „Oblíbená „bidýlka“ na balkóně zůstala, jen se , jak vidíte, trochu posunula a jsou tu teď nově dvousedačky, Chybí tedy přepážka, která dřív dělila diváka od divačky,“ směje se Michal.

 

„Pro nás tato rekonstrukce není jen opravou kina. Je  to absolutní výstřel do vesmíru a splnění snu, který jsme snili a pracovali na něm mnoho let,“ přiznává  a stojí si za tím, že Jičín teď má  nejmodernější a nejkrásnější kino v Čechách.  „V noci, když přední portály svítí, vypadá opravdu jako chrám filmu.“

(vaw)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *