Jičín podpořil založení Nadačního fondu oblastní nemocnice

onj_u_mg_0175 JIČÍN / Nová Paka / Nový Bydžov  –  Při Oblastní nemocnici Jičín a.s. vznikne nový nadační fond.  Jičín do Nadačního fondu nemocnice  dodá počáteční vklad  48  tisíc  korun. Dalšími zakládajícími městy budou Nová Paka a Nový Bydžov.  S ideou přišla  Oblastní nemocnice Jičín a.s.. Smyslem fondu je přijímat dary a předávat je nemocnici jako nadační příspěvky, aby je použila pro nákup vybavení a zlepšení standardu nabízené péče. Fond bude taky poskytovat stipendijní programy. „To znamená, že zájemce o práci ve zdravotnictví si požádá o příspěvek na vzdělání a zároveň se zaváže, že po ukončení studia nastoupí jako zaměstnanec jičínské nemocnice. Svůj nadační fond už mají nemocnice v Broumově a Náchodě, jde tedy  o vyzkoušenou praxi,“ přiblížil Jan Jireš, mluvčí jičínské radnice.

„Jsem upřímně rád, že se zastupitelstvo založením nadačního fondu staví za nemocnici. Je to určitě dobrá zpráva hlavně  pro pacienty, ke kterým v konečné fázi směřuje naše práce. V budoucnu bych proto rád viděl další rozvoj oboustranně prospěšné spolupráce mezi městem a nemocnicí,“  uvedl Tomáš Sláma, předseda představenstva ON Jičín a.s. .

Nadační fond bude pojat jako nezávislá právnická osoba s vlastními stanovami. Bude mít správní a dozorčí radu. Výroční zpráva bude vydávána do 30. června.

Protože oblastní nemocnici využívají nejen obyvatelé Jičína a okolí, ale i obyvatelé jiných ORP, blízká města byla vyzvána k přímé účasti v nadačním fondu. Krom jičínského souhlasila zastupitelstva měst Nová Paka a Nový Bydžov. Naopak Zastupitelstvo města Hořice návrh odmítlo. Zakládací listina proto byla upravena tak, že Hořičtí se nadačního fondu neúčastní. Nedodají základní vklad a nebudou mít zastoupení ve správní ani dozorčí radě.

Základní vklad je vypočítán podle počtu obyvatel. Je ve výši 3 koruny na obyvatele daného města, a tak částka pro Jičín je stanovena na 48 tisíc Kč, pro Novou Paku 27 tisíc a Nový Bydžov 15 tisíc. Hořický vklad měl být 24 tisíc Kč.  Správní rada bude pětičlenná. První funkční období je na jeden rok, další potom budou na 4 roky. Každé ze zmíněných měst má jedno křeslo. Za Jičín tam  bude  JUDr. Jan Malý, za Novou Paku Mgr. Josef Cogan a za Nový Bydžov Ing. Pavel Louda. Dvě křesla, z nichž  jedno původně bylo určené zástupci Hořic, obsadí lékaři,  MUDr. Libor Etflajš z jičínské nemocnice a  MUDr. Jana Kolářová z nemocnice v Bydžově.

Zakládací listina se také zabývá ekonomickým fungováním fondu. Uvádí, že celkové roční náklady nadačního fondu související s jeho správou nesmí převýšit 7 procent hodnoty věnovaných darů. Majetek nadačního fondu se může výhradně použít pro poskytování nadačních příspěvků.

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *