Jičínská nemocnice testuje systém sdílení lékařů a dat

zzs-1

JIČÍN  – Lékařem v nemocnici a zároveň na záchrance, to je základ projektu tzv. sdílení lékařů, které od začátku října testuje Oblastní nemocnice Jičín a.s. Ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje vytipovala sedm lékařů, které v určené směny „půjčuje“ místnímu výjezdovému středisku. „Lékaři jsou připraveni vyjet do dvou minut od chvíle, kdy jim z dispečinku záchranné služby přijde výzva. Systém řeší mj. nedostatek lékařů ve zdravotnictví, což se týká i Královéhradeckého kraje. Nemocnice, která se této spolupráce účastní, dostane příspěvek na mzdu lékaře. A kromě jiného oba subjekty mezi sebou sdílejí zdravotní dokumentaci ošetřených pacientů,“ přibližuje  Magda Doležalová, mluvčí  Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

Střídat v jedné směně práci lékaře v nemocnici a lékaře na záchrance zatím zkouší sedm  odborníků z jičínské nemocnice. Každý z nich se  na jeden den v měsíci stává tzv. pohotovostním lékařem záchranné služby. „Lékař, který v daný den pracuje v nemocnici, vykonává takový druh práce, který může okamžitě přerušit, aniž by to ohrozilo pacienta. V momentě výjezdu se stává lékařem záchranky, a jakmile přijede, je zase zaměstnancem nemocnice,“ popisuje systém střídání náměstek ředitele pro LPP Zdravotnické záchranné služby KH kraje MUDr. Libor Seneta, který je spolu se současným ředitelem ZZS Královéhradeckého kraje, MUDr. Jiřím Maškem, autorem tohoto projektu.

„Pohotovost se s lékařskou  službou nechá skloubit poměrně lehce….“

„Dohoda je taková, že lékař dostane v daný pohotovostní den například práci v administrativě, nebo má naplánována konsilia  nebo vyšetření pacientů na lůžkovém oddělení, která v případě potřeby snesou odkladu. Výjezdy mívají průměrně  dva až tři  za 24 hodin,  a to lze skloubit,“ říká ředitel Oblastní nemocnice Jičín a.s. Ing. Tomáš Sláma. Vytipovaní lékaři jsou v systému zařazeni  dobrovolně a mimo něj se záchrannou službou běžně spolupracují. Jde o šest lékařů a jednu lékařku, z nichž tři pracují na interním oddělení, dva jsou anesteziologové a dva chirurgové. Jedním z nich je kardiolog MUDr. Jiří Nový. „Pro všechny zúčastněné je i velkou výhodou to, že si mimo svou odbornost udržují a zvyšují erudici v řešení akutních stavů. S prací se tato pohotovost dá skloubit poměrně lehce. Já si po dobu pohotovosti plánuji například ultrazvuková vyšetření hospitalizovaných pacientů, která můžu buď přeložit, nebo předat některému z kolegů,“ popisuje praxi MUDr. Nový.

Současně se systémem sdílení lékařů v Jičíně je od prázdnin v ostrém provozu taky elektronické odesílání zpráv od záchranné služby přímo do nemocničního informačního systému. Při předání pacienta v nemocnici už se  zdravotní dokumentace nebude předávat v papírové formě, ale jen v elektronické. To prý celý proces významně zjednodušuje.

Ilustrační snímky: Oblastní nemocnice v Jičíně  a  Zdravotnická záchranná služba  Zdroj: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje

(md a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *