Jičínský průvan ve vlajkách a praporech

titulka JIČÍN –  Historizující ráz  Valdštejnských slavností v Jičíně letos doplnily nové vlajky a prapor města, který byl  vysvěcen na pódiu Valdštejnova náměstí. Modrobílá pole se znakem města oživila sloupy na pěší zóně i na Žižkově náměstí, ale zároveň vzbudila pochybnosti, zda vlajky visí ve správném úhlu, zda nedegradují městský znak. Podnět do redakce poslali  občané prostřednictvím  Spolku občanů a přátel města Jičína. „Vlajky na Husově třídě  jsou vyrobené v rozporu s oficiální vlajkou města Jičína, schválenou parlamentem. Jde o to, že znak města má být umístěn šípem v dolní modré části vlajky a ne ležící,“ zněla připomínka do redakce. Problému se ujal jičínský 572659 místostarosta Petr Hamáček, který se obrátil na odborníky. „Ptal jsem se v Brně u firmy Alerion, která nám vyráběla prapor. Jejich odborník mi odpověděl, že  takzvané korouhevní provedení je v pořádku. Výrobce vlajek  z  Lomnice nad Popelkou totiž  zvolil podle způsobu využití  spíš  svislé než standartní zavěšení a on má v tomto případě  právo znakem pootočit. S reklamací tedy nemůžeme uspět,“ vysvětlil P. Hamáček s tím, že se vlastně nic nestalo, že vlajky takto viset mohou.  Heraldik a vexilolog PhDr. Zdeněk Kubín však zároveň radnici upozornil, že dnes se vlajky se štítem historického znaku běžně nepoužívají, ale jsou tolerované. Viz níže.

prapor Doktor Zdeněk Kubín informoval, že v  České republice jsou města, která z určitých historických důvodů ještě užívají vlajek s relikovaným štítem historického znaku, což ale prý  dle vexilologických pravidel není ideální stav, pouze je tolerovaný, neboť je historicky doložený. „Po roce 1990 se všem obcím  již správně a právně uděluje a potvrzuje jak znak, tak vlajka ze znaku vycházející, vždy jako samostatný symbol ve smyslu zákona o obcích. Vlajka tak  již není jen „podpůrným nosičem“ štítu znaku,“ napsal na jičínskou radnici Z. Kubín. Městem Jičín  dosud užívaný vexilologický symbol vychází z určité (německé a obecně zahraniční) historické tradice (19. století), kdy převažoval zvyk klást štít znaku na tzv. městské, zemské či livrejové barvy (bikolóry či trikolóry), ze znaku odvozené. Dosud tato praxe trvá např. právě v sousedním Německu a Rakousku. Nevýhodou je, že takovéto vlajky (nebýt přidaného štítu znaku) snadno kolidují s jinými obdobnými symboly. V případě Jičína např.  s bílo-modrou vlajkou Bavorska nebo města Kolín.

„V případě vašeho města tak můžete ze zákona požádat Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky  například o potvrzení historického znaku a případnou úpravu vlajky. Vše na základě žádosti zastupitelstva, grafických kreseb a textového zdůvodnění projednají experti podvýboru a doporučí předsedovi sněmovny  další postup,“ uzavřel heraldik a vexilolog  Zdeněk Kubín.

(vaw)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *