Jičínský Pumptrack u Cidliny by měl být pro každého

draha JIČÍN – Pumptrack je alternativní sportoviště složené z vln a klopených zatáček. Jezdec tak využívá  energii ze zrychlení k projetí trasy bez jakéhokoli dalšího pohonu. Právě takové zařízení by v dohledné době mělo vyrůst na Novém Městě v Jičíně. „Na vlnách se jízda zrychlí pomocí houpání. Není to dráha pro ortodoxní cyklisty, ale jinak úplně pro všechny, kteří jezdí na horských kolech, silniční  vhodné není. Trať však mohou využívat  i děti na odrážedlech. Nejsou tam žádné díry, neskáče se tam, měl by to být bezpečný terén,“ přiblížil záměr předseda Sdružení Alternativní Kultury a Sportu Jičín, o. s. Tomáš Kudrnáč.   

Místo už je vytypované, provozovatelé sázejí na svépomocné práce

„Původně sdružení navrhlo k přebudování travnatou plochu v ulici Pod koželuhy před parkovištěm u obchodního domu Maxi Hit. Touto lokalitou však vede středotlaký plyn, teplovod a další sítě, museli bychom mít souhlasy správců sítí, navíc by to bylo v rozporu s územním plánem,“ upozornil tajemník Městského úřadu v Jičíně Petr Bareš s tím, že brno-lisen zástupci sdružení již vytypovali nové místo, také na městském pozemku,  které se jeví jako příhodnější. „Místo jsme našly nedaleko prvního,  opět  u prodejny  Maxi Hit, ale na břehu Cidliny. Z hlediska uživatele je to vyhovující prostor v blízkosti centra na dosah veřejnosti  a hlavně  dětí, a to je podle nás to nejdůležitější,“ potvrdil Dobrým zprávám Tomáš Kudrnáč.

pump_track_fun_scott11 Na vlnách se jízda zrychlí pomocí houpání. Není to dráha pro ortodoxní cyklisty, ale jinak úplně pro všechny, kteří jezdí na kole, hlavně horském, silniční není tak vhodné. Sportoviště je určené například i pro děti na odrážedlech. Nebudou tam žádné díry, neskáče se tam, měl by to být bezpečný terén,“ dodal uznávaný bikrosový jezdec Tomáš Kudrnáč. Původně sdružení prosazovalo vybudování Pumptracku  jako součásti celkové rekonstrukce skateparku na Novém Městě. Do finančně náročné akce za zhruba dva a půl milionu korun se prý však městu nechtělo. „Proto jsme od tohoto záměru upustili a vydali se samostatnou  cestou přes program společnosti O2, kde jsme mezi více než stovkou projektů uspěli a získali podporu. Patnáct tisíc korun sice není mnoho a nepostavíme z nich úplně všechno, ale spoléháme na to, že nám při výstavbě svépomocí i jinak pomohou lidé, kteří v Jičíně jezdí na kole,“ předpokládá předseda Sdružení Alternativní Kultury a Sportu Jičín, které by bylo provozovatelem sportoviště na pozemku pronajatém od města. „Navrhovaný nájem není vysoký a jičínský místostarosta Petr Hamáček navíc přislíbil grant, z něhož bychom byli schopni pokrýt roční provoz, pronájem a údržbu areálu.

Když se sportoviště osvědčí, bude součástí  odpočinkové zóny

pohyb Konstrukci Pumptracku bude podle Tomáše Kudrnáče tvořit  výkopová zemina zhutněná strojní technikou, povrch pak výběrová zemina, kterou lze propojit  s drceným štěrkem. Stabilita je řešena vibrační  technikou, odvodnění drenážními kanálky zasypanými štěrkem. Ostatní plochy Pumptracku  by byly osety travním semenem nebo pokryty mulčovací kůrou. Pokud bude  sportoviště  v Jičíně  dobře fungovat a „chytí se“, pak by mohlo být přiřazeno  do projektu „Odpočinková zóna Cidlina“ s tím, že by tam bylo možné instalovat bezúdržbový asfaltový povrch. „Ono to ještě tak nebude jednoduché. Radní sice schválili záměr, ale musíme také požádat o povolení Povodí Labe a plynaře. Doufám, že s tím nebude nějaký problém a časově se to příliš neprotáhne,“ předpokládá Tomáš Kudrnáč. „Provozování Pumptracku si bude zajišťovat samo sdružení a část pozemku si vezme do nájmu. Sportoviště bude mít provozní řád, jízda bude na vlastní nebezpečí, uživatelé mladší 12 let potřebují  dozor dospělé osoby. Údržba bude prováděna v pravidelných intervalech, aby byla trať celoročně sjízdná a bezpečná,“ doplnila informace mluvčí jičínské radnice Magda Doležalová.

(vaw)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *