Jinčí čin tentokrát oživí panelová sídliště v Jičíně

35806849_405829719911367_5472804640330350592_n JIČÍN  –    Jinčí čin, třetí ročník vedlejšího programu festivalu Jičín – město pohádky doplní festivalový týden o zajímavé přednášky, tvůrčí dílny, tanec, divadlo a hudbu. Vstupné bude dobrovolné. „Hlavní myšlenkou festivalu Jinčí čin je oživování zajímavých a leckdy opomíjených míst města Jičína. Tématem letošního ročníku se stala panelová sídliště. Chceme poukázat na jejich půvab, výhody i nedostatky, ale i na potřebu je památkově chránit,“ vysvětluje za pořadatelky Pavlína Svobodová a zve  na  třídenní program, který začne 13. září v bývalé budově VZP  a na autobusovém nádraží, 14. září se pak přesune na sídliště Nové Město – Jih a  v sobotu 15. září na sídliště Husova (U trati).


„Na život na sídlištích se zaměříme z praktického i teoretického pohledu. Každý den od 16 hodin se uskuteční  přednáškové bloky: ve čtvrtek představí architekturu a urbanismus panelových sídlišť Michal Kohout, páteční přednáška Ondřeje Špačka rozebere život na sídlištích ze sociologického hlediska. Na tuto přednášku naváže diskuze zastupitelů města i obyvatel na téma současné situace a budoucího vývoje jičínských sídlišť. Památkářka Hana Řepková v sobotu  nahlas zauvažuje nad tím, jestli  má  smysl sídliště památkově chránit,“ přibližuje P. Svobodová.

Téma panelových sídlišť se  promítne i do dalších částí programu. V  tvořivých dílnách si budou děti i dospělí moct vyrobit vlastní model dřevěného „paneláku“, budku pro okřídlené obyvatele sídlišť nebo si vyzkoušet tvorbu grafiti. Každý z festivalových dnů Jinčího činu zakončí koncerty.  Čtvrteční noc bude snivá, zazní hudba kapely Billow a hudebníka Lukase Landy. V pátek návštěvníky roztančí romská kapela Quatro boys a pak Dj Sestra. Na taneční atmosféru naváže v sobotu jeden z nejpovolanějsích odborníků diska Ventolin, zakončení festivalu si vezme na starost olomoucký hudební producent François Svalis,“ vzkazuje Pavlína za pořadatele a těší se na účastníky všech věkových generací.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *