K nejčastějším příčinám nehod dál patří střet s lesní zvěří

titulka JIČÍNSKO  –  Od začátku letošního roku  k dnešnímu datu policisté v okrese Jičín z celkového počtu 598 dopravních nehod evidují  už 165 případů v souvislosti se zvěří. V porovnání s loňským rokem za stejné období z celkového počtu 564 dopravních nehod policisté evidovali 138 těchto případů. Za rok 2016 statistické údaje vykazují za stejné období celkem 515 dopravních nehod. Z toho se jednalo o 127 případů se zvěří. Z uvedených statistik jednoznačně vyplývá, že jde o jednu z nejčastějších příčin dopravních nehod, které se navíc ne vždycky obejdou bez zranění.  Názorným příkladem  je dopravní nehoda ze dne 29. září letošního roku, ke které došlo krátce po druhé hodině odpolední na silnici I. třídy číslo 32 v katastru obce Budčeves.

Čtyřiatřicetiletý řidič motocyklu Honda XL 1000V v tu dobu jel se svou čtyřicetiletou spolujezdkyní  od Kopidlna na Poděbrady. V přímém zalesněném úseku silnice náhle do jízdní dráhy motocyklu vběhl z pravé strany daněk. Na tuto situaci řidič nestihl nijak zareagovat a došlo  ke střetu. Při dopravní nehodě utrpěla posádka motocyklu těžká zranění. Požití alkoholu u řidiče  vyloučila  dechová zkouška, předběžná škoda byla předběžně stanovena na 145 tisíc korun.

Preventivní informace:

* Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji  ale za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety auta, kdy je zvíře dokonale zmatené  a zůstává strnule stát na silnici

* Prevencí vzniku těchto nehod je hlavně snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost, že se zvíře náhle objeví. Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, tak je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo

* Pokud  už  k nehodě se zvířetem došlo, je třeba  udělat opatření jako při kterékoliv jiné dopravní nehodě. Rozsvítit výstražná světla, umístit na silnici trojúhelník a pokud jde  o střet  s velkým zvířetem, přivolat policii. Nesnažte se poraněné zvíře odklízet ze silnice sami, může vám způsobit zranění. Srážka se zvěří se podle zákona musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit  nebo provést likvidaci uhynulého kusu. V případě nahlášení takového  střetu  policii se o tento úkon postarají sami policisté.

nprap. Aleš Brendl 16. října 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *