Kameny zmizelých v Jičíně za rodinu Háhnových

titulka JIČÍN – V Jičíně byly odhaleny další tři Kameny zmizelých (Stolpersteine), tentokrát  před domem na Valdštejnově náměstí čp. 93.  Připomínají tři členy rodiny Háhnových, kteří byli zavražděni při  nacistickém teroru za druhé světové války. Zvláštním hostem při pondělní události byl Jan Mühlstein, donátor kamenů a příbuzný rodiny Háhnových, který přicestoval i s rodinou. Zúčastnili se také zástupci města, starosta Jan Malý a místostarosta Petr Hamáček,  který  má na umístění Kamenů zmizelých v Jičíně stěžejní zásluhu. Ten také na místě připomněl, jak důležité je připomínat hrůzy holocaustu a památky obětí.

Členové rodiny Háhnových – Anna, Viktor, a Jiří – byli Jičíňáci zapojení do místních spolků. Účastnili se kulturních a společenských událostí ve městě.  V očích nacistů a jejich zvrácené ideologie se neprovinili ničím jiným než svým původem; a právě kvůli němu jim byla odebrána i ta nejzákladnější důstojnost a nakonec, v roce 1944, byli zavražděni. Zemřeli v Osvětimi krátce předtím, než tábor dobyli vojáci Rudé armády.

kameny Odhalení kamenů se zúčastnuili  studenti  Střední průmyslové školy v Jičíně, zástupci města i občanů. Zazněla  tradiční modlitba Kadiš a také  slavná melodie z filmu Schindlerův seznam. Interpretovaly ji učitelky  Základní umělecké školy J. B. Foerstera Šárka Rejšková a Pavla Novotná. Kameny zmizelých odhalily dcery Vereny a Jana Mühlsteinových, které společně s celou rodinou přicestovaly ze Spolkové republiky Německo. Studenti se pak přesunuli do Židovské čp. 100 – bývalé školy. Jan Mühlstein jim v českém jazyce představil životopisy Anny Mühlsteinové (provdané Háhnové), Viktora Háhna a Jiřího Háhna, které propojil s tragickými dějinami holocaustu.

Město Jičín se do sítě měst, která v ulicích mají Kameny zmizelých, připojilo už v roce 2019:  tehdy  bylo na Žižkově náměstí umístěno osm  kamenů,  které upomínají na nacisty zavražděnou rodinu Steinerových.  První kámen v České republice byl umístěn v roce 2008.

Připomenutí loňské události z Jičína najdete v Dobrých zprávách na tomto odkazu: http://zpravyceskyraj.cz/v-jicine-jsou-kameny-o-ktere-lze-klopytnout-pohledem/

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *