Kdyby nebojovali, tak jsme tu dnes vůbec nemuseli být

titulka JIČÍN – V  jedenáct hodin jedenáctého měsíce roku 1918 nastalo příměří. Podepsáním mírové smlouvy mezi Německem a Spojenci skončila první světová válka, zbraně utichly. Demokratické země se rozhodly uctít památku obětí této válečné katastrofy, ale i jiných a jedenáctý listopad se tak stal trvalou připomínkou statečnosti a hrdinství, stal se Dnem válečných veteránů. Dnes v 11 hodin si ho připomněli i v Jičíně, u památníku Obětem 1. a 2. světové války u smuteční obřadní síně na Novém Městě, kde jsme pro vás natočili reportážní zvuk :

 

Mezinárodní den válečných veteránů  se slavil již dříve po celém světě, ale v ČR byl uznán až pocta roku 2001.  Zároveň upozorňuje na život válečných veteránů, i na ty,  kteří nasazují život za uchování míru. „Připomínáme si válečné veterány obou světových válek, ale i ty, kteří pokládají život za naši demokracii na zahraničních misích.  Na přilehlém hřbitově, kousek od nás, leží řada padlých z první světové války, kteří umřeli na bojištích, ale hlavně na následky zranění v jičínských lazaretech. Odpočívá tam i štábní praporčík Ivo Klusák, který vloni padl na zahraniční misi v Afganistánu. Prosím, vzpomeňme všichni chvilkou ticha na jejich životy a hrdinství,“  vyzval jičínský místostarosta, který byl dnes i ceremoniářem setkání.

Vlčí mák, to je symbolický odkaz podplukovníka Johna McCrae

skolaci Starosta Jan Malý připomněl, že 11. listopadu se vracíme do roku 1918, kdy právě v tento den bylo uzavřeno příměří ve válečném vagónu maršála Focha mezi spojenci a poraženým Německem. „Již následujícího roku 1919 byly oslavy tohoto dne v Londýně, v Paříži.  Následně prezident Wilson prohlásil tento den za Den příměří. Teprve v roce 1954 jej pak kongres označil  jako Den veteránů. Poprvé u nás byl slaven v Památníku národního písemnictví v roce 2001,“ připomněl J. Malý. Upozornil také, že symbolem dnešního dne je květ vlčího máku. „Vlčí mák pochází z básně, kterou sepsal kanadský generál a vojenský chirurg  podplukovník John McCrae, který v první světové válce sloužil v Evropě,“ řekl J. Malý.  „Ta báseň o vlčím máku má i sloku : „Na polích flanderských vlčí máky kvetou, tam mezi kříži,  řada za řadou“.  Válečného kanadského chirurga  napadla ve chvíli, kdy seděl na kapotě sanitky, vzpomínal a želel smrti svého dobrého kamaráda, poručíka kanadské armády. Právě, když na něj vzpomínal, tak si všiml, že vedle je rozkvetlé pole plné vlčích máků. Tak vlastně vznikl i symbol pro Den válečných veteránů,“ doplnil Vilém Hofman z Jičína.

(vaw)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *