Když se narodí miminko, je to událost. V Česku, i na Bali

titulka Český ráj / Bali   –   Když se do rodiny narodí miminko, je to vždycky velká událost. Jak v Česku,  tak i na Bali.  Ale vezměme to popořádku:  minule jsem vám psala o  balijské svatbě a po ní vždycky přijde miminko. U nás v Seraya se musí miminko vždy narodit až po svatbě!!! Maminka sama zjistí, že je těhotná a není nic ojedinělého, že k lékaři jde na první kontrolu třeba až v pátém měsíci těhotenství. Tatínek si po celou dobu jejího těhotenství nestříhá vlasy. Původně jsem si myslela,  že se na Bali rodí doma, a tak mě překvapilo, že všechny ženy od nás z vesnice rodí v nemocnici.

Když se miminko v nemocnici narodí, tak hned  dostane  křestní jméno.  Jmenuje se podle toho,  v jakém pořadí se narodilo. První dítě, ať je to kluk nebo holka,  je vždycky Wayan, druhý Made nebo Kadek atd..  Teď  si  Balijci  přidávají i druhá jména, např.  náš  Made má druhorozenou holčičku  jménem Made Erika.  Na příjmení si ještě musí počkat.

Maminka s miminkem zůstává po porodu v nemocnici obvykle dvě noci.  Děťátko  má  u sebe na pokoji a většinou tam  s nimi  přes noc zůstává i maminka rodičky, která se o novopečenou maminku stará.  Učí ji s novorozencem zacházet, utišuje ho,  když pláče a dohlíží na kojení. Přes den se v nemocničním pokoji  vystřídají na návštěvě úplně všichni z rodiny. Každý  chce nového člena rodiny vidět. Někdy se za den vystřídá u postýlky i  třicet  lidí.

Porod si rodina musí zaplatit. A dlouho na něj šetří, nebo si půjčí peníze v bance. Cena záleží na péči, kterou maminka v nemocnici dostane.

Když si rodina přiveze novorozence domů, maminka mu musí být stále  k dispozici.  V  této době se nestará o domácnost, to zajišťuje matka manžela nebo ostatní ženské osazenstvo domácnosti. Do rodiny každý den dochází návštěvy a nosí miminku dárky. Obvykle přinesou peněžní dar kolen osmdesáti  korun,  pak rýži, cukr, olej, vejce. Někdy i oblečení a pleny.

fb_img_1618291197721 Všichni čekají několik dní, až se vstřebá pupeční šňůra, protože až pak dostává miminko od Svatého muže příjmení. Většinou je to po někom již zemřelém z rodiny.  Balijci věří, že tak zůstane zachován koloběh života. První noc  po tom,  co  se  vstřebá pupeční šňůra, rodiče děťátka  nesmí usnout a oba hlídají.  Tatínek od té doby bude každý večer před domem přesně měsíc a sedm dní pálit oheň, aby do domu nepřišli zlí duchové a dítěti  neublížili. Pupeční šňůra se rozdělí,  část se zakope před domem a přikryje kamenem, na který se pokládá každý den obětinka.  Druhá část se uloží do malého stříbrného nebo zlatého přívěsku. V této chvíli si už  tatínek může ostříhat vlasy.

fb_img_1618291124993 Když jsou miminku  tři měsíce,  udělá rodina  malou ceremonii:  pro ochranu zavěsí  dítěti na krk řetízek s přívěskem s kousíčkem pupeční šňůry,  na ruce i nožičky dostává stříbrné náramky.  Balijci věří, že miminko je  do šesti měsíců Bůh,  proto ho do té doby nikdy nepostaví na zem a nenechají ho samotného lézt po zemi. Nemají kočárky, dítě stále nosí v šátku na ruce, dokud se samo nepostaví a nenaučí se chodit.

Když je dítěti šest měsíců, přichází veliká a nákladná ceremonie. V tento den se z Boha stává Člověkem. Pro celou rodinu to je událost, která trvá několik dní. I miminko se musí na takovou velkou událost připravit a to tak, že mu rodiče nebo prarodiče oholí vlásky. Několikrát jsem byla takové ceremonii přítomna a hodně mě překvapilo, že děti nepláčou. Chlapečkovi oholí úplně celou hlavu a holčičkám nechají takovou „čupřinku“.  Po této ceremonii miminko poprvé obléknou do brokátu a sarungu a může být úplně poprvé v životě přeneseno do rodinného chrámečku, kde už čeká Svatý muž  a   první ceremonie v životě…

Pak ještě dítě za svůj život absolvuje mnoho dalších ceremonií, aby své  dětství zakončilo tou, která se  jmenuje METATAH.  Při této ceremonii, která je hodně emotivní a kterou musí projít všichni před svatbou, vám po těle naskočí husí kůže.  Dětem se totiž pilují zuby, ale o tom vám napíšu zase příště.

Šárka Hloušková alias Sarah Hlousek je cestovatelka, spisovatelka, filantropka a mimo to taky věčná optimistka, snílek a smíšek. Osud ji na ostrov Bali zavál před čtyřmi lety. Přiletěla tenkrát na dovolenou s manželem a na ostrově zůstali. Bydlí spolu v džungli v zapadlé vesničce mezi místními. Šárka tu založila neziskovou organizace Help by Sarah. Nechala dětem postavit v džungli klubovnu a stará se o vzdělávání a volnočasové aktivity dětí z vesnice. Je autorkou knihy Příběhy ze země, kde gekoni dávají dobrou noc, ve které vtipnou formou popisuje svůj život na Bali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *