Knihovny v ČR předstihly v návštěvnosti sportovní akce

snidane 2 titulka JIČÍNSKO –  Návštěvnost knihoven v okrese Jičín vloni  opět stoupla. Tato informace zpříjemnila i letošní Snídani s knihovnou, která zároveň  otevřela pomyslné dveře do Března, měsíce čtenářů na Jičínsku.  Účastníci se v Knihovně V. Čtvrtka v Jičíně nejprve  zasytili  dobrotami z  hostitelské jičínské kuchyně a  navrch se  občerstvili   „moučníkem“ v podobě štědrých březnových programů  třinácti  knihoven z Jičínska. Kromě Nocí s Andersenem, Čtenáře roku, cestopisných přednášek, trénování paměti, pasování prvňáčků na čtenáře, autorského čtení V. Vondrušky, pořadu profesora M. Hilského či Pavla Kosatíka, zahrnuje nabídka  mj. i setkání s Ivo Šmoldasem, s H. M. Körnerovou, s  J. Burianem,  s  M. Čepelkou a J. P. Snětivým.  Zástupcům médií  při snídani naservírovaly své mimořádné menu knihovnice z Nové a ze Staré Paky, ze Železnice, z Pecky, ze Sobotky, z Hořic, z Vysokého Veselí, z Ostroměře, z Kopidlna, z Lázní Bělohradu, z Miletína, z Libáně a z  Jičína.

Návštěvnost opět vzrostla díky novým knihám i programům

„Důležité je, abychom měly co půjčovat. Nikdy nebudeme mít dost peněz na nákup, ale teď jsme benesova celkem spokojené. Samozřejmě, když je nějaký trhák, nemůžeme jej koupit desetkrát, lidé musí počkat. Je hodně důležité, co nového nabídneme hlavně  dětským čtenářům. Knihovny jsou však nejen půjčovny. Jak napovídají statistiky i informace ze zahraničí, stávají se  čím dál tím víc místy setkávání se zajímavými osobnostmi, místa, která nabízejí kulturní  i  vzdělávací záležitosti, často propojené se čtením,“ reagovala Jana Benešová, ředitelka Knihovny V. Čtvrtka v Jičíně na otázku, čím si vysvětluje vzrůstající návštěvnost. Ta vloni dosáhla  bezmála 357 tisíc lidí.  „V  knihovnách v snidane 1 celém okrese bylo 1461  kulturně-výchovných akcí  a  přišlo na ně  přes 41 tisíc návštěvníků. Knihovnický fond v okrese nyní čítá více než 335 tisíc svazků. Nakupujeme také periodika, těch bylo vloni 674 a vypůjčilo si je téměř  67 tisíc lidí,“ informovala Dana Michlová, zástupkyně ředitelky jičínské  knihovny.  Podle jejích slov vzrostl i počet registrovaných a dětských čtenářů, klesla však  návštěvnost internetu v knihovnách. Přímo  v Jičíně  naopak stoupl počet virtuálních návštěvníků, kteří  kliknou na  webové stránky knihovny, aby si tam například zarezervovali knihy. „Podle aktuálních  informací od Víta Richtery, ředitele Knihovnického institutu Národní knihovny mají knihovny v celé republice větší návštěvnost než sportovní akce,“ podotkla J. Benešová.

„Zákusky“ od knihovnic z Jičínska jsou lákavé a pro všechny generace

belohr LIBÁŇ – „Díky spoluprácí s obecně prospěšnou společností Foerstrovy dny můžeme v březnu v libáňské obřadní síni přivítat významného spisovatele faktu, literárního historika  Pavla Kosatíka, to bude 3. března a pak ještě 17. března profesora Martina Hilského, který přijede s autorským pořadem „Tak trochu shakespearovská pošta“,“ upozorňuje na mimořádná setkání  Lucie Hlaváčková z Městské knihovny Libáň.

PECKA – „V Literární kavárničce se už 3. března sejdeme s Hanou Marií Körnerovou  na autorském čtení z knihy Heřmánkové údolí. Naplánovali jsme přednášku o tom, čím vším si prošli vojáci Jičínského pěšího pluku č. 74  ve válce roku 1866 a 1. dubna prožijeme kouzelnou noc s Andersenem,“ upozornila Lenka Knapová z Knihovny Kryštofa Haranta na Pecce. Tam také v březnu pokračuje druhý semestr Virtuální university třetího věku.

HOŘICE – „Na co se  hodně těšíme, tak to je autorské čtení a autogramiáda pana Vlastimila horice Vondrušky, což je asi nejčtenější spisovatel současnosti. Při té příležitosti jednak oceníme studentky, které psaly do soutěže „Jede král“  a navíc společně se spisovatelem předáme i ocenění Čtenář roku. Lidí se nám hlásí opravdu hodně, proto máme obavy, zda to prostorově zvládneme. Někteří čtenáři  už nás ubezpečili, že si klidně sednou i na zem,“ uvedla  ředitelka hořické knihovny Stanislava Najmanová a připomněla, že hořická knihovna se co nevidět rozroste o nový prostor pro děti.  „Díky vstřícnosti radnice jsme mohli ve dvoře domu vybudovat nový sklad. Původní měníme v čítárnu pro děti, která bude propojena s dětským oddělením,“ přiblížila změnu hořická ředitelka.

kopisko KOPIDLNO –  V Kopidlně  usedne 9. března  do horkého knihovnického  křesla kopidlenská starostka  Hana Masáková. „Akce se jmenuje „Máte slovo, žáci základní školy“ a školáci z páté a z deváté třídy si mají připravit otázky přímo na tělo,  ze života, z profese, z čehokoliv. Z dalších akcí připomínám „Antistresové omalovánky“, kdy se k nám zájemci mohou přijít odreagovat. Omalovánky a pastelky budou na místě k dispozici,“ pozvala Romana Bitnarová z kopidlenské knihovny a přidala i informaci o pobočce v Mlýnci, kterou se po celkové rekonstrukci podařilo  přestěhovat   do přízemí, kde  je nejen kvalitně temperovaná, ale hlavně dobře  dostupná i  starším lidem.

NOVÁ PAKA – „V březnu jsme připravili program pro úplně všechny, od mateřských přes np kop st pak základní a střední školy, pro celé rodiny i pro seniory.  Virtuální universitu třetího věku jsme otevřeli v tomto roce a na březen  vybrali  semestr genealogie aneb Hledáme své předky. Velký zájem o další kurzy Trénování paměti mě zaskočil, nemám srdce zájemce odmítat, proto je zřejmě rozdělím do dvou kurzů. Hlásí se lidé od 40 do 80 let,“ řekla ředitelka novopacké knihovny Stanislava Benešová.  8. březen navíc  symbolicky zvolili pro pořádání feministického večírku  s písničkářem a spisovatelem  Janem Burianem.

SOBOTKA – „Chystáme mimo jiné autorské čtení se spisovatelkou Petrou Dvořákovou  pro 1. a sob a jca 2. třídy základní školy. S pány Chlumem a Kvardou budeme cestovat po  Číně. A velmi se těšíme  na literárně hudební besedu s  Miloněm Čepelkou a Josefem Pepsonem  Snětivým,“ předeslala   Magda Šrůtová, která soboteckou knihovnu vede teprve necelý rok. „Chtěla bych zároveň poděkovat  kolegyním z ostatních knihoven  za vstřícnost a trpělivost , když jsem se na ně obracela se svými  dotazy,“ ocenila M. Šrůtová přístup knihovnic z Jičínska.

LÁZNĚ BĚLOHRAD – „Na 8. března jsme připravili  besedu se spisovatelkou Martinou Bittnerovou na téma  „Velikonoční dopisy- Jarní čas v korespondenci Boženy Němcové a Karoliny Světlé“. Březnový program pamatuje  i na pravidelné setkání knihomolů i knihomilů, kteří si povídají o přečtených knihách a doporučí je dalším čtenářům,“ vypíchla Kateřina Hrnčířová z Městské knihovny v Lázních Bělohradě. V březnu zaregistrují nové čtenáře zdarma, zapomětliví návštěvníci  mohou celý měsíc vracet knihy bez pokuty.

mil vys v sobotka MILETÍN – „Po úspěšném autorském čtení Otomara Dvořáka s hudebním doprovodem Josefa Snětivého, které jsme uspořádali už v závěru února a úzce se dotýkalo Karla Jaromíra Erbena, se 24. března sejdeme  s Ivo Šmoldasem, básníkem, publicistou, moderátorem i překladatelem. Otevřeme i třetí kolo soutěže pro děti  Lovci perel  a 1. dubna zažijeme  další Noc s Andersenem,“ těší se Alena Erbanová z Knihovny K. J. Erbena v Miletíně.

ŽELEZNICE – „Železnická škola se otevřela před 80 lety, my se k výročí připojíme čtením z zelez nejstarší školní kroniky a vzpomínáním na školní léta. O obojí jsme požádali bývalou starostku Olgu Jakubcovou. Chystáme pasování šestnácti prvňáčků na čtenáře knihovny a také dva termíny oblíbeného  Knihovnického klubka s fyzioterapeutkou. Jsou určeny maminkám s dětmi do tří let.  Ty s sebou však někdy musí vzít i čerstvého novorozence.  Budeme tedy  asi patrně potřebovat i přebalovací pult  a nějaké postýlky,“ komentovala s úsměvem Eva Trojanová ze železnické knihovny.

STARÁ PAKA – „Otevřeli jsme výstavu figurální keramiky Daniely Vítové a tu po 14 dnech  vystřídá  výstava  ručních prací, což je přehlídka šikovných rukou žen a kupodivu i mužů. Máme tam i háčkující a vyšívací muže a jeden hoch moc hezky paličkuje… Celý březen budeme mít amnestii knihovnických pokut a  tvořivá odpoledne s výrobou  velikonočních dekoraci,“ vybrala z nabídky Hana Hylmarová, knihovnice ze Staré Paky.

VYSOKÉ VESELÍ – „První týden v březnu máme Týden čtení aneb Čtení sluší každému, kdy děti čtou seniorům a naopak. Připravili jsme mimo jiné  také lekce základů práce na PC a internetu nejen pro seniory, velikonoční dílny, besedy o jaru  a celý měsíc tu hostíme putovní výstavu ilustrátora dětských knih Jiřího Fixla,“ zrekapitulovala program Jana Holmanová z Místní knihovny Vysoké Veselí.

u snidane OSTROMĚŘ – Ostroměřská knihovnice Hana Němečková se jičínské Snídaně s knihovnou nemohla zúčastnit, místo sebe však poslala podrobný  březnový program Obecní knihovny Eduarda Štorcha. Z něj vybíráme např.  Trénujeme paměť s knihou Jirky Suché, výtvarné dílny, přednášku Petra Kareše o Chile, registraci nových čtenářů zdarma, odpuštění pokut a 1. dubna Noc s Andersenem.

JIČÍN –  „Například na  3. března chystáme nejprve pro děti a pak pro seniory  setkání s Martou Kottovou, která přežila Terezín a Osvětim.  Ve spolupráci s Akademií Jana Ámose Komenského vyhlásíme dětského Čtenáře roku 2015. Tuto událost spojíme s besedou se spisovatelkou Sandrou Vebrovou a se zástupcem nakladatelství Albatros. Uvidíme, jaký bude tentokrát zájem o Kurz práce s počítačem pro začátečníky, který byl dříve velmi vyhledávaný,“ vybrala krátce z programu Jana Benešová, ředitelka Knihovny V. Čtvrtka v Jičíně a připojila, že se narodil i maskot dětského oddělení, který se jmenuje Čtipísek a do vínku dostal od knihovny výtvarnou soutěž pro děti z Jičínska.

(vaw)

Najděte si svou knihovnu  z Jičínska a vyberte si z její nabídky k Březnu, měsíci čtenářů:

http://knihovna.jicin.cz/bmc.pdf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *