Komentář Pavla Kracíka: Je nám úplně jedno, co si myslíte a co chcete

cas_dozral_obrazek JIČÍN – „Je nám úplně jedno, co si myslíte a co chcete.“ Takový je po posledním jednání zastupitelstva dne 31. 3. 2021 vzkaz jičínských zastupitelů a především Rady města zdejším občanům. Otevřený dopis, který skupina osob a kulturních neziskových organizací adresovala všem zastupitelům ve věci nového loga města Jičína, nestál nikomu za reakci, natož za veřejné projednání. Jedinou „odezvou“ zůstává povýšený nezájem a mlčenlivé přehlížení. Při komunikaci s některými radními a úředníky navíc padaly perly, jež lze parafrázovat takto: „Chcete-li něco změnit, nechte se zvolit a vstupte do politiky.“ Nebo: „Kdybychom se měli lidí ptát, jestli se jim nové logo města líbí či ne, to bychom už nic neudělali a nic nerozhodli. Když nakupujeme učební pomůcky do škol, taky se žáků neptáme, jestli se jim nové fixy a nová tabule líbí!“

Jičín se historicky dostává do situace, v níž se nacházel před zhruba jednou dekádou. V oné nikoliv pohádkově vzdálené době se někteří lidé, kteří dnes zasedají v Radě města, pokoušeli změnit tehdejší neutěšenou politickou situaci v našem městě a nevlídný přístup vůči občanům. Jejich snahy byly nejspíše upřímné, díky čemuž se jim a jejich vzletným slovům o otevřené radnici dostalo od široké veřejnosti nejen sluchu, ale též značné podpory u volebních uren. Titíž lidé dnes ale začínají praktikovat ten samý přístup, proti jakému před lety tolik halasně bojovali.

Zdá se to být banální téma: nové logo města. Koho by taková prkotina trápila, zvláště v dnešní těžké době. Ale ono se to skutečně obrovského množství lidí dotklo a dotýká. Nové logo se jednoznačně nepovedlo, vidí to každý, říká to každý, tedy až na vedení města a městské úředníky, pochopitelně. Názor veřejnosti však komunální politiky nikterak nezajímá a ani nevzrušuje. Recept na to, jak odolávat tlaku nespokojené veřejnosti, mají ostatně dlouhou dobu před sebou v podání předních českých politiků: trvejte si na svém, neustupujte, ignorujte to. A když už vám něco láme vaz, musíte sedět a držet, držet a držet. Prostě to vysedět, však ono se každé téma okouká, ohraje a nahradí jiným, a když dostatečně vydržíte, budete si moci zase dál v klidu dělat své.

A tak si Rada města a úředníci stojí za svým. Vždyť přeci dali občanům před dvěma lety vědět, že se logo bude měnit.  Jestli snad občan očekával, že bude průběžně seznámen s tím, jak se věc vyvíjí, jaké jsou grafické návrhy, z nichž se bude vybírat, nebo že by se politici dokonce zajímali o jeho názor na jednotlivé grafické návrhy, potom se šeredně mýlí. Aktuální vrchol demokracie v našem městě je možnost občana přijít na jednání zastupitelstva, kde se již vybrané a Radou města schválené logo projednává. Nepřišli jste, tak držte ústa, vše už je schváleno, nic se měnit nebude, nezajímá nás to, máme na to právo.

Kdo byli ti špičkoví experti na grafiku a design, jejichž jméno se nesmí vyslovit, kteří vybrali jeden z návrhů Lukáše Tanečka a kvalifikovaně rozhodli, že vybrané logo je vrchol umění a vkusu a tudíž že žádná veřejná soutěž není potřeba? To nám zatím vedení města nesdělilo a samo od sebe jen tak nesdělí. Místo toho se veřejnost dozvěděla absurdní nehoráznost, když tiskový mluvčí města a vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu vydali prohlášení, v němž za neúspěch nového loga města viní soukromý zpravodajský portál Dobré zprávy z Českého ráje, který prý „necitlivě“ a „nevhodně“ informoval o skvělém novém logu. Vedení města arogantně mlčí. Nabízí se otázka, kam se poděla tolik proklamovaná slušnost, vstřícnost vůči občanům a především otevřená radnice. Z odpovědi, která zazněla z úst pánů radních dne 17. 3. 2021, doslova mrazí: „Otevřená radnice je to, když občan najde informace o našich rozhodnutích na internetu.“ Čas na změnu očividně dozrál.

Patriotické založení většiny jičínských občanů je všeobecně známá věc, jíž každé politické uskupení před komunálními volbami vědomě využívá. Každý přece ví, že co nemá v názvu „jičínský“ nebo „pro město/Jičín“, je předem odsouzeno k volebnímu debaklu, stejně jako nemohou uspět proklamace a sliby, pokud v nich chybí obraty „my/vy patrioti“ a „vás/nás Jičíňáků“. Tohle všechno politici dobře vědí, přesto si však odmítají připustit, že by se patriotický potenciál jičínských občanů zmohl na něco víc, než jim jen sednout na předvolební líbivou vějičku.

Bylo to jen logo města a prostý fakt, že místním lidem není jedno, když má jejich město tak tragický vizuál. Byla to jen zdvořilá snaha o otevření diskuse, revokaci stanoviska a vypsání veřejné soutěže. Teď se skupina mladých, tvůrčích a aktivních lidí kolem třicítky dozvěděla, že na jejich názory není nikdo zvědavý, a že se mají buďto nechat zvolit, nebo se spokojit s tím, že výsledky politického vedení města najdou na internetu.

Možná se mýlím a nic se opět nestane. Možná že si opravdu občané zase zvyknou a zapomenou. Na podzim 2022 krátce před volbami vydá sdružení klidné síly pěkný obrázkový leták, v němž se mimo jiné pochlubí úspěšnou změnou starého městského loga za logo nové, krásnější. Lidé dostanou u žlutého stánku před kostelem kávičku, budou obdařeni širokými úsměvy a dojde i na pohádky o otevřené radnici (každý je má přeci rád). U jiných stánků se ani otevřená radnice řešit nebude. Tam přeci stačí obligátní koblížek (možná už raději dva koblížky) a ujištění, že když občané dotyčné opět zvolí, tak už ale opravdu, teď už opravdu bude líp. Z volebních letáčků nejrůznějších sdružení se na nás budou hezky usmívat pravověrní Jičíňáci – zarytí patrioti, kteří se tu narodili, mají Jičín v krvi, nedají na něj dopustit a kteří přímo lační vám otevřít radnici a naslouchat vašim názorům. Samozřejmě jen krátce před volbami, to se přeci rozumí samo sebou. Po volbách zavíráme, těšíme se za čtyři roky na shledanou a do té doby nás laskavě neobtěžujte nevyžádanou korespondencí. A tak si tu budeme dál hezky žít ve sladkém zapomnění. No a ta skupina mladých, co ztratila iluze, ta ať si dál dělá tu svoji neškodnou „kultůru“. Někteří z nich už sice státnickým proslovům o otevřené radnici nenaletí a odmítnou dělat některým politikům stafáž na kandidátce s pořadovými čísly 8 a dále, ale to současným radním vadit nebude, vždyť si najdou jiné pomyslné maso do mlejnku.

Můj vnitřní dojem je však tentokrát jiný, alespoň tomu chci věřit. Ona skupina mladých sice ztratila iluze, ale ne ideály. Kuráž, zápal a invence jim očividně nechybí a vytrvalí by mohli být také dost. Možná že se do politiky z počátku zapojí pouze jeden-dva z nich a zbytek bude „jen“ dál vytrvale aktivně sledovat veřejné dění a sbírat zkušenosti, ale vlna, kterou tím zvednou, nabude časem rozměrů a síly, které si pánové ve vedení města momentálně odmítají připustit. A zbylí Jičíňáci, s nimiž si velká část komunálních politiků (nutno zdůraznit, že nikoliv všichni) zvykla jednat jako s osly, které utáhnou na patriotický bodlák, třeba tentokrát u volebních uren nezapomenou. Pokud se to opravdu stane, pak to „krásné“ nové logo stálo za to.

Pavel Kracík

Článek vyjadřující názor autora se nemusí shodovat se stanoviskem redakce DZ

4 komentáře u „Komentář Pavla Kracíka: Je nám úplně jedno, co si myslíte a co chcete

  1. Luděk Havel

    V článku pana Kracíka je několik nepravdivých tvrzení.
    Není pravda, že „otevřený dopis… nestál nikomu za reakci, natož za veřejné projednání“. Rada města a zastupitelstvo reagovalo na otevřený dopis odpovědí a oba dokumenty byly součástí veřejného jednání zastupitelstva dne 31.1.2021 v bodu Zpráva o činnosti Rady města. Následně byly otištěny v plném znění v dubnovém Jičínském zpravodaji.
    Iniciátorka otevřeného dopisu paní Vitvarová byla na vlastní žádost pozvána na jednání rady města dne 29.3.2021.
    Na veřejném jednání zastupitelstva bylo předloženo neschválené logo, aby se k němu mohli zastupitelé i veřejnost vyjádřit. Rada ho schvalovala až poté.
    Kdo se účastnil výběru loga není nic tajného. Kdo o tuto informaci projevil zájem, dostal odpověď. Pan Kracík šel oficiální cestou dle zákona 106 a na odpovědi se již pracuje.
    Logo bylo opravdu prezentováno nešťastně, ale ne portálem Dobré zprávy, ale městem. Podle profesních pravidel k prezentaci mělo dojít až po kompletním dopracování celého grafického manuálu. Protože zprávu o schválení loga dostali novináři ihned po jednání rady, rozhodli jsme se nečekat několik týdnů na dopracování celého manuálu a logo zveřejnit v základní podobě. Z pohledu grafiků to byla chyba, my jsme upřednostnili otevřenost. Pokud vznikl dojem, že viníme portál Dobré zprávy, velice se paní Wildové omlouvám.
    Na závěr ještě dodám, že zvolený způsob redesignu loga nám byl doporučen společností Czech Design (www.czechdesign.cz), kde jsme byli na konzultaci před zahájením celého procesu.

    Luděk Havel
    radní

  2. R. Švec

    Dobrý den,
    z pověření obyvatel naší vsi zde pokládám tento dotaz:
    Když se na něco dotážu, napíše mi někdo, že kdo se ptá, ten se dozví, anebo mi bude odpovězeno?
    Aby to bylo správně, sepisujeme na tento dotaz váženému úřadu žádost podle zákona 106. Rozumějte, my to chceme upřímně, ale opravdu upřímně vědět. Pak bude líp.
    Ano, nejlíp by bylo, kdyby odpověď na náš dotaz vyšla v radničním zpravodaji. Ale to musí schválit redakční rada. Kdo v ní sedí je tajné a mnohojediný (dnes se moderně říká „polyfunkční“) Jirsák to neprozradí.
    U nás to tak složitě neděláme.
    R. Švec, Řáholec

  3. Pavel Kracík

    Bohužel jsem popsal skutečnost, má tvrzení jsou pravdivá a snadno ověřitelná:
    – Předně, pan Havel měl nejspíše na mysli jednání zastupitelstva dne 31. 3. 2021, nikoliv 31. 1. 2021, neboť informace o novém logu začaly na veřejnost prosakovat teprve během února letošního roku a lednové zastupitelstvo proběhlo 27. 1. 2021.
    – Vyjádření aktivně vyprodukované dvěma úředníky jakožto obhajoba MěÚ Jičín, sepsané v polovině března a otištěné již koncem března v dubnovém Jičínském zpravodaji, nemá s tolik očekávanou reakcí Rady města nebo dokonce zastupitelstva pranic společného.
    – Neexistuje žádný veřejnosti dostupný záznam v zápisech z jednání Rady města, v němž by bylo výslovně uvedeno, že členové Rady města pověřili p. Jireše a pí. Vavřincovu, aby vypracovali za Radu města, resp. jejím jménem odpověď na otevřený dopis (v zápisech z jednání Rady je ono úřední vyjádření pouze zmíněno ve smyslu, že o něm radní vědí, resp. byli o jeho existenci vyrozuměni). Oba úředníci tedy sice mohli nad rámec svých pracovních povinností sepisovat po večerech, co chtěli, ale neměli a dosud nemají oficiální písemný mandát odpovídat za Radu města.
    – Na základě čeho se potom pan Havel domnívá, že by dotčené vyjádření dvou úředníků mělo být reakcí všech zastupitelů (tedy včetně těch opozičních), již vůbec nechápu. Na jednání dne 27. 1. 2021 ještě otevřený dopis neexistoval, tudíž nebylo na co reagovat, a při posledním jednání zastupitelstva 31. 3. 2021 mohli vzít zastupitelé již několik týdnů existující úřední elaborát, v té době již navíc pár dní uveřejněný v Jičínském zpravodaji, maximálně na vědomí. Nevím o žádném hlasování, písemném výstupu či jiném oficiálním dokumentu, v němž by všichni zastupitelé oba úředníky pověřili k vytvoření zmíněného vyjádření jakožto odpovědi zastupitelů na otevřený dopis, nebo se s ním jakožto oficiální odpovědí ztotožnili. Pokoušet se tvrdit, že vyjádření p. Jireše a pí. Vavřincové je reakcí zastupitelů považuji minimálně za velmi odvážné a jistě bude zajímavé s tímto tvrzením zkonfrontovat opoziční zastupitele; pochybuji, že by o něčem takovém věděli.
    – Pokud jsme se dostali do situace, že na otevřený dopis občanů adresovaný zastupitelům reagují pouze dva úředníci, kteří k tomu ani nemají oficiální pověření, a toto je ještě vedením města považováno a oficiálně vydáváno za odpověď Rady a zastupitelstva, potom prosím opravdu raději zhasněte, zamkněte, hoďte klíče do schránky nebo raději předejte opozičním zastupitelům. Paní Vavřincovou ani pana Jireše občané tohoto města skutečně nevolili.
    – Fakt, že byla paní Alžběta Vitvarová na vlastní přání přizvána na jednání Rady města, kde si jí radní vyslechli, neshledávám (nejen já) jako kýženou odpověď na otevřený dopis. A pokud snad ano, znamená to, že si všichni petenti otevřeného dopisu, kteří se chtějí dočkat odpovědi, mají také zajít osobně na radnici?
    – Nejspíše ano, protože z dalšího tvrzení pan Havla vyplývá, že informace v tomto městě už dostává pouze ten, kdo se aktivně ptá a projevuje zájem, lépe pak podává žádosti o informace v režimu zákona č. 106/1999 Sb. Já se ale opravdu stále (nejspíše naivně) domnívám, že občané by o všech věcech, zejména takto závažných či diskutovaných, měli dostávat informace automaticky, a nikoliv si o ně chodit říkat s prosíkem na radnici.
    – To, co bych ale rád zdůraznil v neposlední řadě, je můj respekt k panu Havlovi v tom směru, že jako první a v oficiální písemné komunikaci vyslovil omluvu za křivé nařčení paní Wildové, jež bylo otištěno v dubnovém zpravodaji. Za tuto omluvu mu osobně velmi děkuji.
    – Na reakci zastupitelů města na otevřený dopis stále čekáme.

    Pavel Kracík
    řadový občan

  4. Alžběta Vitvarová

    Milý pane Havle,

    předně děkuji, že reagujete, vážím si toho.

    Vaše citace ,,Kdo se účastnil výběru loga není nic tajného. Kdo o tuto informaci projevil zájem, dostal odpověď. Pan Kracík šel oficiální cestou dle zákona 106 a na odpovědi se již pracuje.“ mi přijde zarážející. Proč tedy rovnou nenapíšete jména těch odborníků? Pokud by jsme je znali, nemuseli by se podávat 106 na úřad, což by ulehčilo úřednímu aparátu. Odpověď by jistě nezajímala jenom pana Kracíka, ale i ostatní občany města. Zároveň není pravda, že kdo má zájem, dostal odpověď. Vím o panu Zdeňkovi Francovi, který se na tuto informaci dotazoval právě Vás, ale odpověď mu zatím stále nedorazila.

    Co se týče prezentace loga ze strany města, tak si troufám tvrdit, že veskrze žádná neexistuje. Existuje zmiňovaný článek z roku 2019, kde se hovoří o novém oficiálním webu Jičína. Tím veškerá komunikace prakticky končí. Proč o novém logu mluvčí neinformoval na oficiálním facebookovém profilu nebo ve zpravodaji ještě před lednovým zastupitelstvem? Proč se v této věci ještě nesjednala náprava a stále čekáme? Veškeré podklady, které Vám grafik dodal, na základě kterých odborníci mohli rozhodnout, přeci máte k dispozici.

    Co se týče Czechdesignu, tak není pravda, že by Vám tento postup doporučil. Na úřední verzi odpovědi reagovali takto: ,,Dobrý den, Alžběto, dívali jsme se na podklady a vypadá to, že některé informace v odpovědi jsou zkreslené, vytržené z kontextu. Mluví se o tom, že soutěž má nejistý výsledek. To se může stát u otevření soutěže, kdy je občas těžké nalákat kvalitní designéry s ohlede na prestiž, podmínky, skicovné atd. U uzavřených (vyzvaných) soutěží máme u nás nastavený proces tak, aby soutěž vedla ke zdárnému výsledku. A ano, původní logo lze rozpracovávat, ale logo Jičína nepovažujeme za kvalitní pro tento účel. Zároveň ani nevíme, zda autor původního loga jej vlastně umí rozpracovat do kompletního vizuálního stylu a manuálu.“

    Tuto reakci Czechdesignu jsem zasílala i panu Jirešovi, aby se mohl vyjádřit, avšak bez adekvátní odpovědi.

    Děkuji za odpověď,
    s pozdravem
    Alžběta Vitvarová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *