Kontejner nouzového přežití poslouží až padesáti lidem

titulka JIČÍN –  Při společném cvičení krizových štábů z Jičína, Hořic a Nové Paky posloužil pohotovostní kontejner pro nouzové přežití obyvatelstva.  Členové  štábů se tak seznámili s tím,  jak  zabezpečit občany postižené  mimořádnou událostí.  Specializovaný kontejner pojme až 50 osob,  má hygienickou, stravovací a skladovací část. Na cvičení  se  podíleli příslušníci Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje a vyškolení členové zásahové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Jičín.

20180920_091705 Cvičení  zahájilo svolání krizových štábů, které  na žádost starostů uskutečnilo krajské operační středisko HZS Královéhradeckého kraje, a to formou vyrozumění na mobilní telefony. „Pokud krizový štáb není svolán k řešení skutečné krizové situace, je povinností starosty svolat krizový štáb za účelem cvičení, a to minimálně jednou ročně. Proto jsme i letos přistoupili ke cvičnému svolání, abychom prověřili akceschopnost zaměstnanců, kteří jsou do krizového štábu začleněni.“ vysvětluje tajemnice  jičínského krizového štábu  Štěpánka Kolcová. Účastníci cvičení se na stanovenou hodinu dostavili do zasedací místnosti HZS Královéhradeckého kraje, územního odboru Jičín, kde  se  odehrála teoretická část cvičení.  Na parkovišti za stadionem v Jičíně pak následovala praktická část s využitím kontejneru, který slouží ke krátkodobému, rychlému poskytnutí pomoci obyvatelům postiženým  mimořádnou událostí, dá se ale   využít i jako zázemí pro složky integrovaného záchranného systému. Vlastní kontejner má hygienickou, stravovací a skladovací část. Součástí je ubytovací materiál pro 50 osob, což představuje nafukovací stan o rozměru 56 metrů čtverečních, židle, lehátka, karimatky, deky, spací pytle, dále agregáty, jako jsou kompresor, elektrocentrála, osvětlovací soupravy a nezávislé mobilní topení. S tímto vybavením je kontejner schopen nouzově obsloužit až 50 osob i ve zhoršených klimatických podmínkách.

S použitím kontejneru se počítá hlavně při mimořádných událostech typu velké havárie v dopravě, při poškození budov, teroristických útocích, masivním přílivu běženců, dlouhodobých zásazích složek IZS pro odpočinek zasahujících a při nacvičování odborných činností a cvičení a ukázkách pro jednotky dobrovolných hasičů. Pro zpohotovení kontejneru je v okrese Jičín vyškoleno pět  jednotek dobrovolných hasičů.  Jsou to: SDH Jičín, Újezd pod Troskami, Dobrá Voda, Vidochov a Pecka.

„Poděkování patří všem, kteří se podíleli na přípravě cvičení, i všem členům krizových štábů, kteří se cvičení zúčastnili. Připravenost tohoto článku krizového řízení je velice důležitá, ale i přesto věříme, že se budeme setkávat pouze při cvičení a  tyto znalosti nebudeme při řešení skutečné mimořádné události potřebovat.“ dodala ing. Kolcová, která cvičení připravila.

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *