Krčínova alej v Jičíně: nesrovnalosti a nezákonnost

alej JIČÍN –  Spolupracovník Dobrých zpráv  Jan Šorf poslal příspěvek ke kácení v tzv. Krčínově aleji za rybníkem Kníže v Jičíně. Zveřejňujeme jej v plném znění, v případě zájmu komentujte:

V období podzim 2014/jaro 2015 se uskutečnila  „Revitalizace aleje doprovodné zeleně u náhonu ke koupališti,  Jičín“, tzv. Krčínovy aleje.    150 stromů z 207 padlo, aby jich 135 mohli vysázet! Ze třířadé aleje vznikla alej dvouřadá! Před vlastní revitalizací proběhla petice proti revitalizaci – 96 podpisů (září 2014),  kterou jsem inicioval.

ČESKÁ INSPEKCE ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ k 10.11.2014 uvedla, že: „Současně však ČIŽP uvádí, že vzhledem ke zjištěným právním vadám předmětného pravomocného rozhodnutí, které podle názoru ČIŽP zakládají jeho NEZÁKONNOST (mj. nedostatečná specifikace předmětu řízení, nedostatečné zákonem požadované vyhodnocení významu dřevin) podala podnět Krajskému úřadu Královehradeckého kraje k přezkumu předmětného rozhodnutí.“

Krajský úřad napsal: „V průběhu přezkumného řízení bylo tedy prokázáno, že ačkoli alej-nova rozhodnutí Městského úřadu Jičín č.j. ŽP/02/20158/2014 – 246.1 – A/5 ze dne 30.7.2014 bylo zatíženo výše uvedenými pochybeními, byla by újma, která by jeho zrušením nebo změnou vznikla městu Jičín ve zjevném nepoměru k újmě, která by vznikla jinému účastníkovi řízení nebo na veřejném zájmu, správní orgán proto přezkumné řízení v souladu s ust. § 94 odst. 4 správního řádu zastavil.“

AGENTURA OCHRANY PŘÍRODY A KRAJINY ČESKÉ REPUBLIKY se ke kácení vyjádřila 9.4.2015: „Stejně nám není známo, že by byla AOPK ČR požádána o odebírání vzorků ze stromů u Rybníka Kníže, ani o jaké vzorky by se mělo jednat. V minulém roce AOPK ČR administrovala a zpracovávala žádost o dotaci z Operačního programu životní prostředí pod názvem „Revitalizace aleje doprovodné zeleně u náhonu ke koupališti, Jičín“, kdy žadatelem o dotaci bylo město Jičín. Žádost byla zkontrolována, posouzena a předána dále Státnímu fondu životního prostředí ČR.“

V jakém stavu dřeviny doopravdy byly?

Pro vysvětlení : revitalizace byla iniciována kvůli údajnému nevyhovujícímu stavu dřevin. Údajně byly jasany napadeny houbou Chalara fraxinea (abyste ji prokázali, musíte udělat laboratorní rozbor http://eagri.cz/public/web/file/94933/chradnuti_a_odumirani_jasanu.pdf), ale AGENTURA OCHRANY PŘÍRODY A KRAJINY ČESKÉ REPUBLIKY napsala, že: „Stejně nám není známo, že by byla AOPK ČR požádána o odebírání vzorků ze stromů u Rybníka Kníže, ani o jaké vzorky by se mělo jednat.“ Navíc Krajský úřad v Hradci Králové napsal „V rámci spolupráce města se ZO ČSOP Křižánky byly některé dutinové stromy, coby potenciální budoucí biotop ponechány jako torza na místě. Město Jičín rovněž zakoupilo ptačí budky pro různé druhy ptáků, které plánuje připevnit na zachované dřeviny.“ Nestalo se! A pro zajímavost: stromky přišly s jutovými pytli se štítky MADE IN INDIA (s nápisy PRODUCE OF COTE D´IVOIRE, CACAO TOGO, PRODUCE OF GHANA, IS AMAZONICO a další). Odkud pak byly stromky???

Z tohoto a dalších důvodů nesouhlasím/obávám se plánované revitalizace Čeřovky a návrhu Spolku přátel města Jičína. Domnívám se, že i u tohoto projektu hrozí nesrovnalosti. http://zpravyceskyraj.cz/ubira-cerovsky-lesopark-milohlidce-na-jedinecnosti/

podpora

Reprofoto předvolebního letáku místní organizace ČSSD s názvem Měníme Jičín k lepšímu, rok 2014, který explicitně mluví o revitalizaci lesoparku z dotačních titulů.

Jan Šorf

1 komentář u „Krčínova alej v Jičíně: nesrovnalosti a nezákonnost

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *