Lebeda pomáhá už deset let. Zkvalitňuje život těm, kteří to potřebují

titulka JIČÍNSKO – Lebeda Jičín, obecně prospěšná společnost vznikla v roce 2014 díky iniciativě několika mladých lidí různých profesí, různé povahy a zkušeností. Všichni společně ale chtěli a chtějí zpestřit dětem i dospělým s postižením každodenní život, nabídnout jim volnočasové aktivity a zajímavé zážitky. Jak Lebeda „vyklíčila, zakořenila a vyrostla“ na to redakci Dobrých zpráv odpověděla členka dozorčí rady společnosti a mluvčí Anna Bočková.

Z čeho Lebeda vyrostla?

Lebeda vyrostla vlastně náhodou. Ze skupiny kamarádů, kteří rádi dělali věci pro jiné lidi. Potkali jsme se mimo jiné na letních táborech, kam jsme byli najati společností Apropo Jičín. Tam jsme se skamarádili, zároveň jsme s holkama z Lebedy dělaly divadlo KULA, divadlo herců s postižením. Časem nás napadlo, že nás to baví. Že bychom takových aktivit chtěli dělat víc a osamostatnit se.  A tím, jak jsme studovali a dostudovávali, tak jsme taky získávali zkušenosti, které byly potřeba. Nám, a doufám, že i jiným pro radost jsme se rozhodli založit neziskovku. Vznikla 21. května roku 2014.

Máte za sebou deset let práce, jaká byla?

infostc3a1nek Za deset let jsme se rozrostli a vyplodili spoustu myslím hezkých akcí, vždy v čele s každoročním letním integrovaným táborem pro děti s postižením a jejich zdravé kamarády. Pořádáme i víkendové tábory s různou tématikou, ať to byl umělecký ateliér nebo Mexické dušičky. Pro veřejnost jsme v minulosti připravili několik vzdělávacích přednášek, pro mámy jsme například zprostředkovali workshop Vztek matek.  Všichni jsme dobrovolníci,  zmíněné  aktivity  chystáme a uskutečňujeme  ve  volném  čase.  Vedle  toho  máme  každý   své  zaměstnání  a  pečujeme o  své  rodiny.

Lebeda je společnost, ale také bylina, která má, ač se to příliš neví, léčivé účinky…

Zároveň v ní vidíme krásnou květinu. Vždycky se tak tetelíme nad tím, že je z rodu laskavcovitého. A cítíme, že svůj program pro ostatní se taky snažíme dělat laskavým způsobem. Tak se spíš v obraze lebedy snažíme vidět ty naše prvky, náš záměr.

Dárkem k narozeninám bylo nové logo, které vytvořila Alžběta Dvořáková:

 

Druhý dar vznikl při letním integrovaném pobytu. Kameraman Jan Syrový zaznamenal průběh jednoho lebedího táborového dne a sestříhal krásné video. Odkaz na video je  https://youtube.com/watch?v=2q40FQp7qSs

A třetí radostí společnosti Lebeda je nový zápisník. Výtvarná díla použitá v tomto bloku vznikla během víkendového pobytu pro lidi s handicapem. Nevšední  zápisník  je  po  domluvě ke koupi.

„Vyvrcholením oslav našeho desetiletého výročí bylo ale setkání s vámi – příznivci a přáteli Lebedy v jezuitské koleji  a v K -klubu   v Jičíně dne 11. května.   Ohlasy,  co se k nám donesly, byly veskrze pozitivní a to nás převelice těší. Můžeme potvrdit, že nám, Lebedníkům, bylo s vámi moc krásně a strávili jsme s vámi velice příjemné odpoledne a večer plný pohody,“ dodává Anna Bočková.

Jsme společnost, která věří, že i vozíčkáři mohou tančit, nevidomí malovat. Rádi trávíme volný čas s neobyčejnými dětmi a mladými dospělými – ať už s postižením mentálním, fyzickým, sociálním, ale i dětmi v tomto smyslu „zdravými“, které se účastí při volnočasových aktivitách učí ocenit odlišné kamarády i své zdraví.

(red)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *