Led z kamionu ohrozil protijedoucí řidiče na Jičínsku

titulka KUMBURSKÝ ÚJEZD  –   Jičínští dopravní policisté teď řeší  i dopravní nehodu, ke které došlo v pondělí 7. ledna krátce před polednem na silnici I. třídy číslo 16 v katastru obce Nová Paka u obce Kumburský Újezd. Třiačtyřicetiletý řidič Škody Rapid v tu dobu jel od Jičína na Novou Paku.  Před Kumburským Újezdem v klesání proti němu ve svém jízdním pruhu jelo zatím neznámé  nákladní  auto s návěsem. Na nákladní soupravě se v tu dobu nacházel led, který se za jízdy uvolnil a dopadl přímo na střechu protijedoucího vozu.  Ke zranění osob naštěstí nedošlo. Řidič nákladní soupravy nezastavil a pokračoval v jízdě ve směru na Jičín. Ovlivnění alkoholem se u obou řidičů nepodařilo prokázat ani vyloučit, protože dopravní nehoda byla oznámena dodatečně následujícího dne. Celková škoda  se  předběžně odhaduje na 10 tisíc korun.

Novela zákona č.361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů jednoznačně říká, že řidiči musí před jízdou odstranit z auta i samotného nákladu kusy ledu a sněhu, které by se mohly během jízdy uvolnit. V praxi to znamená, že si před vyjetím očistíme všechna skla na autě, zadní a zpětná zrcátka, střechu vozu, návěs nebo  vlek a v úvahu připadá i čepice sněhu na kapotě. Pokud řidič auto řádně neočistí, vystavuje se tak blokové pokutě až 2000 korun a sankci do 2500 korun ve správním řízení. Okolní státy pamatují na to, že řidič musí z auta  dobře vidět, a za jízdu s neočištěným autem ho čekají  poměrně přísné sankce.

Většina řidičů se naučila správně očistit své auto  od sněhu nebo námrazy a vyjíždí připraveni. Někteří pro očištění svého vozu dál používají jen stěrače, což v zimních podmínkách nezaručuje dostatečný výhled a ohrožuje to ostatní na silnici.  Ze statistik vyplývá, že v  zimě řeší dopravní policisté  v okrese Jičín zhruba deset dopravních nehod v souvislosti s neočištěným autem. Zároveň v příkazním řízení na místě je řešeno zhruba padesát řidičů, kteří si na svém voze ponechají led se sněhem.

Co nám tedy říká český zákon?

Řidič nesmí: i) řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran, j) řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

V souvislosti s  šetřením výše uvedeného případu  a na základě zjištěných informací se policisté obracejí  na veřejnost nebo  případné svědky celé události o pomoc při ustanovení nákladního auta.  Zároveň  vyzýváme jeho řidiče, aby z výše uvedených důvodů kontaktoval dopravní policisty.

Jakékoliv informace k předmětné věci, prosím sdělte policistům na bezplatnou telefonní linku 158 nebo přímo na dopravní inspektorát na telefonní číslo 974 533 250

Za případnou pomoc děkujeme.

nprap. Aleš Brendl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *