Led z kamionu poškodil čelní sklo protijedoucího auta

titulka NOVÁ PAKA  –  O tom, jak velké nebezpečí představuje auto  neočištěné od sněhu a ledu, jsme Vás už v minulosti několikrát informovali. V úterý 24. března krátce před osmou hodinou ranní na silnici I. třídy číslo 16 u Nové Paky se o tom přesvědčil spolujezdec ze Škody Superb.  Posádka osobního auta  jela v uvedenou dobu  od Nové Paky na Jičín. V klesání za benzínovou čerpací stanicí proti nim jelo nákladní auto Scania s návěsem, které řídil čtyřiapadesátiletý řidič. Na nákladní soupravě se v tu dobu nacházel poměrně silný led, který se za jízdy uvolnil a dopadl přímo na čelní sklo uvedeného protijedoucího auta. Přitom došlo k lehkému zranění spolujezdce z osobního automobilu. Alkohol u obou řidičů vyloučila orientační dechová zkouška. Celková škoda je předběžně vyčíslena na 70 tisíc korun.

Novela zákona č.361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů,  jednoznačně říká, že řidiči musí před jízdou odstranit z vozu i samotného nákladu kusy ledu a sněhu, které by se mohly při  jízdě uvolnit.

V praxi to znamená, že si před vyjetím očistíme všechna skla na autě,  i ta zadní a zpětná zrcátka, střechu vozu, návěs nebo  vlek a v úvahu připadá i čepice sněhu na kapotě. Pokud řidič auto  řádně  neočistí, vystavuje se tak blokové pokutě až 2000 korun a sankci do 2500 korun ve správním řízení. Okolní státy  pamatují na to, že řidič musí z auta dobře vidět, a za jízdu s neočištěným autem mají stanoveny poměrně přísné sankce.

Většina řidičů se naučila správně očistit své auto od sněhu  nebo  námrazy a vyjíždí připraveni. Stále však někteří motoristé pro očištění vozu používají jen stěrače, což v zimních podmínkách nezaručuje dostatečný výhled a ohrožuje to ostatní na silnici.  Ze statistik vyplývá, že v zimě řeší dopravní policisté na Jičínsku zhruba deset dopravních nehod v souvislosti s neočištěným vozem. Zároveň v příkazním řízení na místě je řešeno zhruba padesát řidičů, kteří si na svém autě ponechají led se sněhem.

Co nám tedy říká český zákon?

Řidič nesmí: i) řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran

j) řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

nprap. Aleš Brendl, 25. března

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *