Lesopark Čeřovka, ráj veverek v Jičíně

titulka JIČÍN / Čeřovka – Lesopark Čeřovka, přilehlý lom a rozhledna Milohlídka na vrchu Čeřovka v Jičíně není jen cílem turistů, milovníků přírody, dějištěm kulturních akcí, soutěží sportovců, procházek maminek s kočárky a her dětí, ale i domovem menší, zato čilé populace veverek obecných (Sciurus vulgaris), čítající asi deset jedinců těchto krásných tvorů. Díky filmu Doba ledová jsou v poslední době  tato zvířata  mezi  lidmi populární. Dospělá veverka skutečně překonává několik desítek i stovek metrů při cestě za svou oblíbenou pochoutkou, oříškem. Za ořechy lísky nebo ořešáku královského chodí veverky do přilehlých soukromých zahrad pod lesoparkem Čeřovka. Již v létě tvoří zásoby na zimu, které schraňují pod listím nebo v pelíšku v korunách stromů.

Vydávají zvuky, které připomínají mlaskání člověka

Po lesoparku Čeřovka  se veverky ozývají hlasitým „čuk, čuk“, připomínajícím mlaskání člověka veverka-4 . Dospělé veverky váží až 0,5 kg. Od hlavy až k ocasu měří 20 až 30 cm. Kromě oříšků lísky a ořešáku se živí žaludy, bukvicemi a hmyzem. Někdy nepohrdnou ani  vejci ptáků, když se přemnoží. Mláďata mají veverky dvakrát do roka a při šplhání zpočátku padají! Naše veverky obecné se liší od severoamerické veverky popelavé (Sciurus carolinensis) zbarvením srsti.  Evropské   veverky  mají   odstíny  od  tmavě hnědé po světle rezavou a mohou vznikat i smíšené odstíny  s rezavými a hnědými chlupy. Naopak veverky popelavé mají srst převážně šedou (alespoň na hřbetu).

V  kulturních  státech  světa  jsou  veverky  chráněné

veverka-6 Cestou lesoparkem Čeřovka  vás bedlivě sledují zvídavé oči veverek. Jsou přísně teritoriální a musí dávat pozor na přirozené nepřátele, různé dravce, kuny, psy, ale i člověka. Před pár lety jakýsi vandal na Čeřovce zabíjel veverky. Na jednom místě v lesoparku bylo naskládáno  několik mrtvých, rozkládajících se těl. V kulturních státech světa jsou veverky chráněné. Za posledních deset až patnáct let podle IUCN (Mezinárodní unie pro ochranu přírody) ubylo veverkám přirozených míst k životu vlivem intenzivního hospodaření v lesích.  Zvířata  se  stěhují  do  starých  parků  měst a  obcí a tedy i na Čeřovku, kde se můžete s tímto čiperným tvorem setkat, pokud se ovšem ztišíte.

Nález zraněné veverky, ale i jiných zraněných volně žijících živočichů hlaste zaměstnancům Záchranné stanice pro zraněné volně žijící živočichy v Pátku u Poděbrad na kontaktní telefon 603 864 822. Město Jičín spadá pod tuto záchrannou stanici a finančně ji podporuje.

(více na: http://www.zachranazivocichu.cz/)

Jan Šorf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *