Letní festival Hudba z ráje vyvrcholí v Újezdu pod Troskami

titulka ÚJEZD   POD  TROSKAMI   –   V pátek 30. srpna  od 19 hodin vyvrcholí letošní festival Hudba z ráje  koncertem v kostele svatého Jana Křtitele v Újezdu pod Troskami, na kterém společně  se sopranistkou Karolínou Cingrošovou, dříve Žmolíkovou, a cembalistkou Barbarou Marií Willi  vystoupí i  Vilém Veverka.  Ceněný hobojista  je  známý nejen díky svým hudebním aktivitám, ale třeba i vášni pro hory a fotografii. „Pokud bych měl rekapitulovat uplynulý půlrok, pak bych určitě zmínil letošní hostování na  festivalu Pražské jaro, tentokrát s elitním souborem PhilHarmonia Octet. Velmi zajímavá pak byla účast v porotě soutěže Pražského jara.  A doplnit musím i  provedení, ve světové premiéře, Concertina Josefa Vejvody v při  Mezinárodním festivalu Leoše Janáčka v Ostravě,“ rekapituluje Vilém Veverka.

veverka Vilém Veverka se  pravidelně představuje i jako výborný fotograf.  „Fotografie jako kreativní disciplína mě pohlcuje pořád víc, respektive pro mě začíná mít podobnou důležitost jako hudba.  A jakou větší ambici může mít  fotograf  než  že  vystavuje?  Letos jsem měl výstavu v krásném výstavním prostoru na zámku v Nebílovech,“ přibližuje svou mimohudební  zálibu a dodává, že  další velkou láskou jsou pro něj hory, které na jeho snímcích dominují.  Letos v létě  fotografoval vůbec poprvé ve Skandinávii, konkrétně v severním Norsku, v srpnu už pak jednoznačně dominují koncerty.

„Český ráj  znám  velmi dobře.  Před  lety  jsem  sem  jezdil  poměrně pravidelně. Je to pro mě taková pomyslná vstupní brána do Podkrkonoší  a  pak i  do našich nejvyšších hor.  Právě tímto prizmatem pro někoho možná trochu překvapivě  Český  ráj  vnímám. Mnoho set kilometrů jsem  tady  ujel na kole.  Ale  to  už   jsou  ty   “loňské sněhy, “ přibližuje svůj vztah k  „ráji“  Vilém Veverka.

Na posledním koncertě  letošního  festivalu  Hudby z ráje  zazní v kostele  v Újezdu pod Troskami  program,  jehož  atraktivnost  předurčuje  už  samotná  kombinace lidského hlasu  a hoboje, který má k lidskému hlasu  nejblíž.  Ideálním   pojítkem  pak bude barokní hudba.  V sakrálních prostorách  je  podle  Viléma Veverky pro interprety  přívětivá akustika  a osobně se  těší   i na účinkování s Karolínou Cingrošovou, kterou sleduje už několik let,  považuje  ji za velmi kultivovaného člověka, interpretačně vyhraněného, s vyzrálým projevem na pódiu,  „Je to naše první podobná spolupráce, s ambicí třeba i pokračovat. Tím spíš se těším na nové podněty,“ dodává  Vilém Veverka  a zve do Újezdu pod Troskami.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *