Lomnické Ahoj kino! představí HaDivadlo nebo restaurované klasiky

titulka LOMNICE NAD POPELKOU  –  Festival Ahoj kino! bude od 9. do 11. listopadu hostit kino v Lomnici nad Popelkou, které je po rekonstrukci nejmodernějším biografem v  ČR.  Podobně jako v předchozích letech bude testovat  možnosti kinosálu a promítne exkluzivní snímky, jež pracují inovativně s novými technologiemi. Oproti minulým ročníkům tak nebudou na programu filmy s  klasickými 35 mm.   Festival  uvede například restaurované klasiky českého filmu:   Juráčkův Případ pro začínajícího kata a snímek Všichni dobří rodáci režiséra Vojtěcha  Jasného.  Projekce  doplní sobotní přednáška filmové historičky a restaurátorky  Terezy Frodlové z Národního filmového archivu, která návštěvníkům představí proces restaurování společně se specifiky černobílých a barevných materiálů.

Jedinečnou událostí bude i atraktivní spojení zapomenutého českého klenotu němé kinematografie Otrávené světlo s živým doprovodem elektronického hudebníka Tomáše Martínka  vystupujícího pod jménem TMA. Tuto projekci doplní filmový historik a teoretik Martin  Kos  svou přednáškou o produkční historii a poetikách režisérů Karla Lamače  s  Janem S.  Kolárem. Fantastickým zakončením celého víkendu pak bude exkluzivní projekce legendárního Coppolova filmu Kmotr v nejvyšším rozlišení  4K.  Mimo filmových klasik  přehlídka uvede i současnou uměleckou tvorbu. Sobotní večer ozdobí exkluzivní česká předpremiéra dokumentu Mimořádná zpráva,  který letos soutěžil  v dokumentární soutěži na MFF v Karlových Varech. Projekce se zúčastní režisér Tomáš Bojar, jenž snímek osobně uvede a pak bude diskutovat s diváky.
Ti si pak  dál budou moci vychutnat nejnovější film  Gaspara  Noého Climax, který na nejprestižnějším festivalu v Cannes ovládl sekci Quinzaine des réalisateurs. Maximálně inovativní způsob práce s formátem 3D  ukáže snímek ikony  francouzské kinematografie Jean-Luca Godarda Sbohem jazyku, audiovizuálním  zážitkem se stane Blade Runner 2049 předvedený v jedinečném zvukovém systému  Dolby Atmos.

vernisazjpg Kromě filmového programu se ale festival může pyšnit i dalšími aktivitami, které pracují s dispozicemi kina. V pátek večer do Lomnice zavítá legendární brněnské  HaDivadlo  se svým představením divadelní hry Václava Havla Vernisáž,  dále se návštěvníci mohou těšit  na speciální koncept Radiobiografu, který spočívá v kolektivním poslechu rozhlasové hry v potemnělém prostředí kinosálu,  kde  bude  hostem lomnický autor Petr Pýcha. Festival podpořilo  Ministerstvo kultury ČR, Liberecký kraj a Město Lomnice nad Popelkou. Víc informací o programu a cenách vstupenek najdete  na oficiální facebookové stránce organizátorského spolku Ahoj! kolektiv nebo na události  Ahoj kino! 2018.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *