Mezinárodní plenéry se z Jičína přestěhovaly na Kuks

kuks KUKS / Jičín  –  Účastníci 7. ročníku mezinárodního malířského plenéru putují z různých koutů světa do Kuksu za Šporkem a Braunem. Monumentální panorama komponované barokní krajiny se jim i díky podpoře Královéhradeckého kraje otevře 10. srpna.  Letos přijaly pozvání  Katja Sokolova-Zyzak z Varšavy, její dcera Manja, fotografka, která plenéry dokumentuje. Přijede  Anatolij Borodkin z Rigy, který na  6. plenéru ohromil rozsáhlým cyklem Braunova Betlému, Litevec Linas Domarackas  žijící v Německu,  kterého  vloni  zaujala myšlenka dvou břehů života a smrti na Kuksu. Svou účast potvrdila účastnice dvou jičínských plenérů, profesorka rižské akademie výtvarných umění  Jevgenija Loginová a  Maria Gabánková, profesorka akademie  v Torontu, Dalším novým účastníkem bude dcera spoluzakladatele sympozia Oxana Milovzorova, která žije a tvoří v Italském Urbinu a Magdalena Lazar-Masier, žijící v Polsku a ve Francii. Do Kuksu se chystá  i mladá talentovaná jičínská výtvarnice Dominika Petrtýlová, studentka UMPRUM v ateliéru profesora Plesla. Závěrečnou výstavu tak doplní  její skleněné plastiky a vázy.

První mezinárodní plenér přivítal Jičín na konci léta roku 2011. „S malířem a architektem Michailem Ščigolem jsme poprvé realizovali troufalou myšlenku – pozvat umělce z různých koutů světa, aby v Jičíně a okolí hledali inspiraci pro své obrazy a pokusili se vyjádřit genia loci svým způsobem a neovlivněným pohledem. Jičínští tak mohli celý týden vídat na náměstí, v parku a dalších malebných zákoutích města výtvarníky se stojanem, paletou a štětci, nebo jen se skicákem, v tvůrčím zaujetí. Vznikla  díla, která představila Jičín v jeho kráse a s nebývalou osobitostí,“ vzpomíná jičínský zastupitel  Miloš Starý. První ročník měl pouze komorní obsazení: Michail Ščigol,  dále výtvarná legenda z Kyjeva, architekt a keramik  Oleksandr Petrovič Milovzorov  a fotograf Miloš Šedivý. Tehdy vznikla kolekce asi dvaceti artefaktů, kterou sjednocovalo jičínské téma. V následujících třech letech přibyli další umělci z Česka, Ukrajiny, Ruska, Polska, Velké Británie, USA, Německa a Lotyšska. Zanechali tady početnou kolekci obrazů Jičína a jeho okolí. Při pátém ročníku vydali organizátoři reprezentativní katalog. Pro 6. ročník pořadatelé přichystali změnu a využili příležitosti uspořádat sympozium v noblesním prostředí Hospitálu na Kuksu.  M. Ščigol tam už  v roce 2002  představil svůj  cyklus „Se Šporkem a Braunem“, kde vzdal hold spolupráci velkorysého mecenáše Šporka s geniálním sochařem a jejich společnému dílu – perle českého baroka.

„Milovníci výtvarného umění se mají na co těšit. V sobotu 19. srpna bude v 11 hodin  v refektáři Hospitálu vernisáž výstavy 7. mezinárodního malířského plenéru. Zatímco v Jičíně byl pro mnohé umělce inspirací Albrecht z Valdštejna, tady se posouváme o jedno století na přímce času směrem k současnosti a zájem umělců se upíná k další z nejzajímavějších postav českého baroka, Františku Antonínu Šporkovi a jeho odkazu,“ zve Miloš Starý. Z obou plenérů na Kuksu, z loňského i letošního roku  vydají organizátoři výpravný katalog.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *