Mikulášský běh si nenechaly utéct přes čtyři stovky běžců

jpg BRADA /  Český ráj  –    V sobotu pocukroval Jičín a okolí sníh, a tak také 73. ročník Mikulášského běhu na Bradech získal krásnou atmosféru. Rtuť teploměru klesla v nedělním dopoledni mírně pod nulu. Přesto si na start třetího nejstaršího, nonstop konaného závodu – po Běchovicích a Velké Kunratické – našlo cestu 420 účastníků od jednoho roku až po ctihodné kmety. I letošní ročník byl zařazen do kalendáře ČUS – Sportuj s námi, a tak se na start dostavil i tým z  České televize, který natočil  reportáž ze závodu.

Program zahájili před desátou hodinou souboje nejmenších mlíčňáků s ročníkem narození 2017 (!), kteří sotva odrostli kočárku. Ti v doprovodu rodičů zdolávali vzdálenost pětadvacet metrů. Pak  se tratě neustále prodlužovaly až na 600 metrů pro jedenáctileté chlapce a dívky. Letos pořadatelé z Atletického klubu TJ Jičín napočítali v cíli 211 aktérů narozených v období 2007 až 2017.

Drobotina se v cíli dočkala zasloužené odměny – a nejen na tradičních stupních vítězů z mohutných pařezů, ale už tradičně je motivovali k co nejlepším výkonům čert, anděl a Mikuláš. Všichni dostali  perníkové mikuláše, a trojice nejrychlejších ještě čokoládové.

V 11 hodin přišly na řadu závody s intervalovými starty  všech kategorií od mladšího žáctva, kteří běželi 1000 metrů lesnatým terénem.  Kategorie od staršího žactva  až po seniory a veterány pak čekala náročnou kopcovitou trasu 2 800 metrů. Náročný byl už samotný úvod,  protože od prvních metrů vedl přímo na vrchol kopce Brada. Značné převýšení vedoucí zmrzlým lesnatým terénem dalo jaksepatří zabrat každému z běžců.

Pozornost se soustředila na hlavní kategorie dospělých. Mezi muži dominoval stejně jako v uplynulém ročníku orientační běžec Jan Schulhoff z Turnova, závodící za KSM Hrádek nad Nisou. Tentokrát však bylo jeho vítězství těsné, protože Vojtěcha Podjukla z Hranic zdolal jen  o 3,6 vteřiny. Devětadvacetiletý Schulhoff dosáhl na Bradech při svém sedmém startu už třetího prvenství (2010, 2017, 2018), navíc skončil druhý v roce 2011.

Mezi ženami prokázala největší vytrvalost, ale také výbornou znalost „domácí“ tratě odchovankyně  jičínské atletiky Anita Zikmundová. Osmnáctiletá vytrvalkyně USK Praha obsadila loni druhou příčku mezi juniorkami, ale v tomto roce v souboji s ženami už o plných 21,7 vteřiny porazila Janu Václavíkovou závodící za tým Ajeto Lindava.

Výsledky hlavní kategorie (2 800 metrů) – muži: 1. Schulhoff (KSM Hrádek nad Nisou) 10:04,8 min, 2. Podjukl (SK Hranice) -3,6 s, 3. Galáč (Slovan Liberec) -28,2, 4. Strnad (NAC Liberec) -38,6, 5. Zíma (Loko Trutnov) -41,1, 6. Vagenknecht (Aster Team Jičín) -41,1. Ženy: 1. Zikmundová (USK Praha) 12:49,1 min, 2. Václavíková (Ajeto Lindava) -21,7, 3. Kochová (AC TJ Jičín) -23,8, 4. Lenčová (AC TJ Jičín) -1:09,5 min, 5. Kuntová (Ghost Team) -1:39,4, 6. Šmejcová (SC Jičín) -2:09,4.

Kompletní výsledky s bohatou fotodokumentací naleznete na stránkách závodu mikulasskybeh.wz.cz. Pořadatelé závodu děkují všem, kteří se podíleli na průběhu závodu ať už  dotacemi nebo věcnými cenami.

PeŠ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *