Minulost se vrací aneb Co se dělo před sto lety

imgp8965 JIČÍN  1921  –  Přírodní úkaz:  Ve středu dne 5. ledna 1921 o východu slunce sklenula se nad Jičínem nádherná duha.

Díky vzdává:  Pan V. Gross, mlynář v Jičíně, daroval na svátky (vánoce 1920) 90 vánoček, které rozděleny byly mezi žáky chlapecké školy, dívčí, novoměstské a též opatrovnu. Za dar tento řiditelství a správa školy díky vzdává.

Výukové kurzy: Městská osvětová komise v Jičíně oznamuje otevření kursů lidové školy 15. ledna. Vyučovati se bude 1. Čeština, 2. Počty, 3. Občanská nauka vždy v sobotu od 3 do 6 hodin v měšťanské chlapecké škole.

Bílé pečivo z černé mouky objevilo se v těchto dnech rovněž i v Jičíně za výklady pekařských krámů, aby tu většinou na odiv – ztvrdlo. Marně usmívá se tu rohlíček celým svým brunátně propečeným tělíčem; není to předválečný jeho druh velikostí, jakostí, ani cenou. Je to škrkavka po lékárnicku, pečlivě odvážená a na milimetr odměřená. Marně nafukuje se tu baculatá žemle – ani tomu nemotornému předválečnému banduru se nevyrovná. Je to „drobeček pekařský“ s pečlivě klenutou dutinou.  Cenou (70 hal.) se staly luxusem, ale jakostí jsou luxusem nehledaným.

Pozor! V poslední době dochází do rodin pan F. Bílek s neznámým člověkem a kupují starožitnosti. P.T. obecenstvo se upozorňuje, že p. Bílek starožitnostem nerozumí, a důtklivě se žádá, aby neznámým lidem starožitnosti neprodávalo, kteří jimi pak obchodují i do ciziny. Kdo chce prodati starožitnosti, nabídni je domácímu muzeu jičínskému, které je buď samo koupí, po případě zprostředkuje koupi muzeem zemským v Praze. Neochuzujte umělecké poklady národa!

Městská rada v Jičíně se počátkem roku scházela pravidelně každý týden. V zápisech z těchto jednání se krom mnoha jiného dočteme:

Ulice Jezuitská se přejmenuje na Jiráskovu. Její vozovka se musí spravit, aby autobusy netrpěly

Bude vypsán konkurz na natahování věžních hodin

Počet strážníků na rok 1921 nutno omeziti, poněvadž vydání na bezpečnost jsou veliká. Stav ponocných budiž zmenšen na 6

Krádeže na nádraží jsou stálé a personál železniční ničeho v té věci nedělá. Na nádraží budou 2 strážníci. Vojáci, kteří tam konají stráž také nekonají svoji povinnost

Nutno zpracovati dlažební kámen pod stodolami (dnes autobusové nádraží), dříve než se ztratí

Nutno opravit městskou pohodnici (rasovnu)

Vyšetří se spotřeba lihu a sirek pro lampáře. Za rok 1920 spotřebovali 70 litrů lihu a 1000 krabiček zápalek

Cukrář Panocha zakoupil kiosk u hostince Kumburk, žádá o povolení, aby tam mohl prodávati. Poněvadž je pozemek obecní, vyměří se mu uznávací činže 5 korun a zaplatí výlohy, které obec tam investovala pro byt Hanušův

Fond Městské knihovny v Jičíně čítal k 1.1. 1921 celkem 4 250 knih (z toho 2 854 zábavných, 839 naučných a 557 časopisů. Ke konci uplynulého roku bylo v knihovně zapsáno 387 čtenářů – z toho 137 studentů, 42 živnostníků, 11 učňů, 9 služebných osob, 63 učitelů, profesorů a úředníků, 54 dělníků, 6 dětí do 14 let a 55 občanů bez povolání. Za rok 2020 bylo evidováno 11 497 výpůjček, nejvíce se četl Alois Jirásek, Ignác Hermann a Růžena Svobodová. Čítárna nabízela 34 revuí a 40 deníků, týdeníků, … Během roku se zde uskutečnilo 16 199 návštěv.

Stoleté zprávy z  prvního čtvrtletí Krakonoše z roku 1921 vybrala J. Holá

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *