Na Sobotecku, Kopidlensku a Hořicku posílí vodní zdroje. Zemní vodovod na Čakanu připomene Císařskou chodbu

titulka Sobotecko. Hořicko, Kopidlensko  –  Vodohospodářská a obchodní společnost, a. s. v příštích dvou letech vybuduje propojení vodovodů na Hořicku a mezi Sobotkou a Kopidlnem. Stavba, kde bude položeno téměř 14 km potrubí a vznikne nový architektonicky zajímavý vodojem, byla předána začátkem dubna 2020 a rozjíždí se první práce. Hotovo má být v září 2022. Propojení stávajících menších vodovodů na silnější skupinové  posílí dodávku vody pro všechny tamní obyvatele. Do dvou projektů se celkem investuje 130,8 milionu korun  s DPH,  víc než polovinou přispěje dotace ze Státního fondu životního prostředí. Navíc nový vodojem se zemním valem  na vrchu  Čakan u Sobotky  bude evokovat nedalekou Císařskou chodbu v Prachovských skalách.

Na Hořicku se přepojí obce  (severovýchodně od Hořic) se slabšími nebo nekvalitními zdroji  na hloubkové zdroje v Březovicích. Voda se tak zlepší např. v Jeřicích, kde musely být části obce dokonce zásobovány balenou vodou, dále v Cerkevici, Skále nebo Boháňce. Pitnou vodu museli vodohospodáři dlouhodobě dovážet třeba do Doubravy.

val-1 Kopidlensko je v současné době závislé jen na jediném zdroji v Rakově, který zásobuje zhruba 3 tisíce lidí  a už teď je na hraně své kapacity. Nový zdroj i s vodojemem o objemu 300 m³  vyroste na vrchu  Čakan. Podoba zemního vodovodu je dílem  ZETTE ateliér s.r.o. a přirozeně zapadne do krajiny. „Vodojem bude překrytý zemním valem a osetý luční směsí. Val bude tvořit umělé návrší ve tvaru „polní brázdy“, aby přirozeně zapadl do krajiny. Evokovat má nedalekou Císařskou chodbu v Prachovských skalách. Vybaven bude malou ostrovní solární elektrárnou, která mu bude vyrábět elektřinu pro vlastní spotřebu,“ popisuje své dílo architekt  Zdenek Balík. Na nový zdroj bude připojena i Sobotka, při poruše nebo odstávce zdrojů  bude možné zásobit zdroji z Kopidlna.  Do budoucna se také počítá s napojením místních částí Kopidla – obcí Pševes a Drahoraz, kde je v obou zhoršená kvalita vody. Připojit se případně budou moci i další obce jako např. Únětice, Střevač, Nadslav, Štidla nebo Bílsko. Na Sobotecku by se pak mohly přidat  i obce Lavice a Zajakury.

(md  a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *