Nad Rumcajsem a Valdštejnem zvítězila Eliška K. Smiřická

imgp2060 JIČÍN –   Muzikál o Elišce Kateřině Smiřické chytil  drápkem  muzikanty, tanečníky, zpěváky, herce i  učitele  z  jičínské ZUŠ.  Školáci a studenti by ho prý zkoušeli neustále,  baví je to. Premiéra  jejich  představení doplní program  Valdštejnských  dnů  v květnu příštího roku. Kvůli alternaci postav se dokonce chystají dvě premiéry. Účast na druhé z nich přislíbila zpěvačka Eva Pilarová. Scénář k původnímu autorskému muzikálu „Eliška K. Smiřická“ napsala Martina Komárková ze Železnice, hudba je z pera Otakara Kováře. Režie a choreografie se ujala Ema Březinová, dirigentské taktovky  ředitelka ZUŠ  Jičín Jaroslava Komárková.

„Když jsem ještě působila v orchestru v Českých Budějovicích, tak pro nás bývalý kolega 12273567_10203871301817708_3965956512641364281_o upravoval různé věci pro naše hudební seskupení. Po shlédnutí  Rybovy mše, kterou jsme kdysi dělali se sborem Smetana  a po pěveckém vystoupení, které jsme před pár lety připravili pro jičínský pohádkový festival, nám nabídl, zda nechceme napsat muzikál a ať si vybereme téma, “ vrací se Jaroslava Komárková ke kořenům současného usilování. První témata, která hned  zavrhli, byla „Rumcajs“ a „Valdštejn“. „Zasedli jsme v restauraci a začali vymýšlet jiná, protože tam se vymýšlí nejlépe. Připomněli jsme si, že jsme zhruba před deseti lety připravovali představení o Elišce Kateřině: mluvené slovo za doprovodu dobové hudby a tanců. A napadlo nás, že je to skvělé téma pro muzikál i proto, že naše škola sídlí v zámku, který Eliška údajně  vyhodila do  vzduchu,“ líčí ředitelka cestu k tématu. Zároveň prozradila, že příběh  neskončí  výbuchem zámku, ale happy endem. Znamená to, že i vztah obou hlavních postav bude trochu jiný než jak ho líčí dobové prameny.

Ve škole dokonce vznikl 53 členný muzikálový symfonický orchestr

imgp2065 Hlavním pořadatelem muzikálu „Eliška K. Smiřická“  je Základní umělecká škola v Jičíně, která spolupracuje s KZMJ, záštitu převzal starosta Jan Malý, město se podílí  finanční podporou. Pro potřeby muzikálu byl  dokonce založen symfonický orchestr, který čítá 53 dětí a mladých lidí. Orchestr začal kvůli náročné práci zkoušet už v záři loňského roku, od letošního září se scházejí tanečníci, herci, zpěváci a členové pěveckého sboru. „Děti to opravdu baví, jsou disciplinované, teď mluvím za hudební sekci. Když zkoušíme na soustředění v Dílcích, tak nikdo nefňuká, že už toho má dost. Samozřejmě, že jiné zušky muzikály dělají také, ale žádná ne v takovém divadelním rozsahu, v jakém ho chystáme my a hlavně ne za doprovodu živého orchestru. Většinou mají buď nahrávky nebo je to s minimálním hudebním obsazením.  Za muzikanty ze symfonického orchestru  jsme se zastavili při jejich pondělní podvečerní zkoušce : (zvuk)

 

Z Karlína do Jičína a možná, že i naopak

Erna Březinová začala s ostatními aktéry muzikálu, kterých je šedesát ve věku od pěti do dvaceti imgp2067 pěti let, zkoušet v září letošního roku, kdy do jičínské umělecké školy zároveň nastoupila jako taneční pedagog. „Abych mohla režírovat tento muzikál, k tomu mě opravňuje pět inscenací Karlínského divadla a jednoho muzikálu. Pracovala jsem s profesionálními herci, tanečníky a zpěváky a v podstatě poprvé pracuji v tak velkém rozsahu s dětmi v divadelní formě, která je muzikálová. Zkušenosti s dětmi mám z projektů, které jsem dělala se souborem Valášek.  S jičínskými dětmi už  jsme  dvě zkoušky uskutečnili i přímo v jičínském Masarykově divadle. Sólisty máme nejen mezi těmi nejstaršími, ale i mezi pětiletými. Je to krásná práce, která mě nabíjí. Myslím, že to pro Jičín bude obrovská kulturní událost, ale nejen pro Jičín, protože je už i zájem v Praze,“ prozradila režisérka E. Březinová. Při navrhování kostýmů se tvůrci drželi dobových prvků, ale i stylizace a odlehčení oblečení, protože pro děti by byly dobové kostýmy příliš těžké. „První premiéra bude v pátek 20. května v Masarykově divadle v Jičíně, druhá pak 21. května tamtéž a ta bude patřit dětem, chceme jim  poděkovat, protože se s tím opravdu nadřely a ještě nadřou,  tak pro ně chystáme raut. Je to výjimečná událost a zaslouží si to!“ dodala na závěr Jaroslava Komárková.

(vaw)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *