Nárazem vyvrácený strom skončil pod autem

titulka NOVOPACKO  –   O tom,  jak nebezpečný může být v silničním provozu mikrospánek, se ve čtvrtek  po sedmé hodině ráno na obchvatu Jičína  mohl  přesvědčit dvaapadesátiletý řidič nákladního vozu Iveco. Muž jel po silnici I. třídy číslo 16/35 ve směru na Novou Paku. Na přímém úseku po projetí křižovatky pravděpodobně kvůli mikrospánku přejel plynule vlevo do protisměru a pak i mimo silnici do příkopu. Tam  narazil do  stromu, který se vyvrátil a částečně skončil pod autem. Řidič, u kterého požití alkoholu vyloučila dechová zkouška, utrpěl  při dopravní nehodě  lehké zranění, které si vyžádalo převoz do nemocnice. Celková škoda se předběžně odhaduje  na více než  150 tisíc korun. Přečtěte si preventivní rady, jak s mikrospánkem účinně bojovat:

Mikrospánku předchází únava, která se v autě projevuje těmito příznaky:

* opožděné reakce,

* špatná orientace v prostoru,

* podrážděnost vůči spolucestujícím,

* rozmazané vidění.

1. Dobře se vyspěte

Riziko, že mikrospánek postihne odpočinutého řidiče je téměř nulové. Proto před jízdou neponocujte a snažte se dobře vyspat. Zajímavostí je, že mikrospánkem za volantem jsou nejvíc ohroženi mladí muži do 26 let. Mají rušný noční život a únavu nerespektují.

2. Jezděte přes den

Pokud víte, že máte problémy s únavou, delší trasy jezděte zásadně přes den. Když se setmí, lidské tělo začne produkovat hormon melatonin, který zapříčiní ospalost. Proto je za tmy mnohem větší riziko, že vás přepadne mikrospánek.

3. Každé dvě  hodiny zastavujte

Udělejte si na cestu dostatek času a nikam nespěchejte. Každé dvě hodiny zastavte na odpočívadle. Protáhněte se, zajděte si na toaletu a napijte se. Přestávka vás osvěží.

4. Dejte si lehké jídlo

Pokud vás přepadne hlad, odolejte v motorestu knedlíkům s omáčkou a dalším těžkým jídlům. Tělo by muselo použít všechnu energii na trávení. V takovém případě se řidič začne cítit ospalý a jeho pozornost rychle upadá.

5. Poslouchejte hlasitou hudbu

V teple a tichu se spí nejlépe. Proto si pusťte hlasitou a dynamickou hudbu. Také si otevřete okénko nebo si zapněte klimatizaci. Pokud na vás bude foukat chladný vzduch, je menší pravděpodobnost, že vás postihne mikrospánek.

6. Nepodceňujte únavu

Jestliže cítíte, že na vás jde spánek, nepodceňujte situaci. Opilí byste za volant také nesedli, ospalost je přitom stejně nebezpečná. Předejte řízení jinému člověku nebo si na odpočívadle chvíli zdřímněte.

nprap. Aleš Brendl

Zloděj si s sebou z bytu odnesl jen „drobné“ 

JIČÍN  –   Ve čtvrtek krátce po patnácté hodině přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení  o  možném vloupání do bytu v ulici Sokolská v Jičíně.  Zloděj  rozlomil zámek vstupních dveří, pak  byt prohledal a ukradl  tam bankovky spolu s mincemi různých cizích měn  a  nepohrdl ani  zlatým přívěškem. Celková škoda se předběžně odhaduje na více než  pět set korun. Pachatel si mže posedět až tři roky za mřížemi.

nprap. Aleš Brendl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *